POZOR ! Změna provozní doby prodejny na Vinohradech ! Nově Po-Ne od 09:00 do 20:00 hod. !

Katalog psů

Akita Inu

Akita Inu

Kohoutková výška:
58-70 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
 35-50 kg
Délka života:
10-12 let
Typ srsti:
 Hrubá, rovná, delší
Země původu:
Japonsko
Povaha:
 Vyrovnaná, věrná, učenlivá, chápavá
Náročnost na výchovu:
Střední až vyšší
Velikostní zařazení:
Velká plemena
FCI:
 Skupina V. - Špicové a tzv. plemena primitivní, Sekce 5 - Asijští špicové a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 255

 

Japonské temperamentní plemeno

Milý čtenáři, dnes jsme si připravili recenzi na další Japonský export. Je to pes velký a složitý na údržbu, ale za to na oplátku získáte skvělého loajálního a strážního společníka pro celou rodinou. Takže pokud hledáte to pravé vořechové pro hlídání vašeho majetku, jste tu na správném místě.

Je to starobylé plemeno z dalekého východu a znázorňuje majestátnost, sílu a oddanost. Silná vůle a dominantní povaha vyžadují vaše pevné vedení a socializaci už od malička. Pokud uvažujete o tom, že si toto plemeno pořídíte, vězte, že toto plemeno opravdu není pro začínající chovatele.

S Akitou vás čeká nezapomenutelná cesta plná výzev a krásných zážitků, no jenom díky pevný ruce a vaši trpělivosti docílíte harmonické soužití. Pokud jste připraveni a ochotni věnovat mu čas, tak vás toto plemeno na oplátku nikdy nezklame.

 

 

Povaha Japonce

Jak už jsme zmiňovali, tak povaha tohoto plemene ho určitě nedostane na příčky nejoblíbenějších psů na světě. Je však důležité zmínit, že správná socializace s jinými psy od útlého věku je nezbytná. Nicméně, vám a vaší rodině bude vždy věrný. Má silně vyvinuté ochranářské pudy vůči své rodině, které bez správného výcviku mohou představovat potíže pro okolí. Zanedbaná výchova může vyústit k agresivitě vůči ostatním chlupáčům i kvůli silným sklonům k dominanci.

Akita Inu není známá svou výřečností, ale i bez jejího štěkotu si dvakrát rozmyslíte, zda se pohladíte cizí Akitu. Zajímavou vlastností je její tendence čistit se tlapkami, podobně jako kočky. Jako její menší brácha Shiba Inu je kočičákům podobná i povahově. Nezávislost a vlastní hlava jsou však vražedná kombinace pro kynologa amatéra.

Na rozdíl od svého amerického protějšku je Akita Inu méně kontaktní, méně mazlivá a na první pohled možná méně veselá. Je ideální pro klidnou rodinu, ve které si může odpočinout. Vaše trpělivost, sebeovládání a klid budou nezbytné, abyste z ní udělali to přátelské a rodinné plemeno, o kterém se tolik mluví. A nezapomínejte… jde o aktivního chlupáče, který od vás vyžaduje mentální i fyzickou stimulaci.

Konec konců je vše jenom na vás a vašem přístupu.

 

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

 

 Výcvik

Při tréninku Akity je důležité zapomenout na drill a repetitivní cviky. Tyto slova by se neměla nikdy vyskytovat ve spojení s tímto plemenem. Nikdy… Opakování stejného cviku může mít za následek jeho totální nechuť k vám a sami rychle zjistíte, co to je, mít kolosální kočku v psím těle.

Inteligence u tohoto plemena je velký mínus? No, asi to tak bude. Je to hodně chápavé plemeno a zpravidla se cviky naučí poměrně rychle. Mají však svoji hlavu a cviky vám provedou jenom ty, z kterých mají taky něco i oni. Je potřeba mít v sobě dávku kreativity, zkušeností a odhodlání se nevzdávat.

Pokud máte v plánu vašeho chlupáče vodit na cvičák, upusťte radši od tohoto nápadu. Ostatní psi budou jen zbytečným rozptýlením, které Akitu nepotěší. Pokud ho chcete zabavit, jedinou možností je aportování. Po většině je to však jediný sport, na který má trpělivost a který Akitu reálně baví.

Vždy pamatujte na to, že každý chlupáč je jedinečný a svým způsobem je Akita taky výjimečná. Žádá si individuální přístup a respekt.

 

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Historie tohoto plemena je patřičné úzce spjata s Japonskem a sahá až do starověku. Toto plemeno má v sobě bohaté „kulturní“ dědictví, které obsahuje bojové a lovecké schopnosti, ale také oddanost a loajalitu vůči svému majiteli a rodině. Původ Akita Inu je spojen s oblastí Akita, která se nachází na severu Japonska.

Akita se během jejího života napříč lety využívala téměř na vše. Kabáty měnila podle potřeby jejího páníčka. Jednou se využívala na střežení majetku, jednou zase na lovení divokých zvířat a někdy zase jako bojové plemeno. Během období Edo se lovci začali zajímat o bojové vlastnosti Akity, a začali je trénovat na boj s jinými psy v nelegálních psích soubojích. Tato praxe byla kontroverzní a později zakázána.

V 19. století začala japonská vláda prosazovat a uplatňovat politiku modernizace, což mělo samozřejmě vliv i na toto plemeno. Během modernizační doby se plemeno začalo křížit s různými plemeny ze „západu“, hlavně s ovčáky a mastify, což mělo za následek změnu povahy a vzhledu. Tento fakt vyvolal obavy ohledně možného zachování tohoto plemene. Během 20. století se začalo více dbát na zachování původního vzhledu a vlastností Akit. To mělo za následek založení první japonské organizace Akita Inu Hozenkai v roce 1927, která měla za cíl ochranu tohoto plemena. V roce 1931 byla Akita vyhlášena za národní památku.

Avšak přišlo strastiplné a špatné období druhé světové války. Během válečného období bylo toto plemeno na pokraji vyhynutí. Psy byli odchytávání pro potřeby armády a bylo využíváno jejich maso a kožešiny.

Poválečné období bylo pro toto plemeno už radostnější, a to i díky roku 1948. V tomhle roce vznikl další klub Akita inu Kyokai, který se začal s ostatními menšími kluby po celém Japonsku starat o to, aby se toto plemeno vrátilo k co nejvěrnější podobě před modernizací.

Ale pozor, nepleťte si japonskou verzi s tou americkou! Po válce si američtí vojáci odvezli do USA Akitu Inu, ale tamní chovatelé měli jiné představy o tom, jak by měla Akita vypadat. Docházelo ke křížení s mastifem a německými ovčáky, což nakonec vedlo ke vzniku dvou samostatných plemen. O tomto rozdílu mezi japonskou a americkou akitou si povíme v našem dalším článku.

Dnes je Akita Inu oblíbeným chlupáčem po celém světě. Je uznáván pro svou impozantní krásu, hrdý postoj a loajální charakter. Odborníci a chovatelé se snaží zachovat původní japonské rysy Akita Inu, aby tak zachovali jedinečnou historii a kulturu tohoto plemene.

Chov

Akita Inu je vhodná na celoroční chov v kotci a na zahradě. “Vhodná”… Tělo tento chov vydrží, no mysl bude strádat. Tento chlupáč je na svém páníčkovi a své smečce závislý, proto by v případě odtržení od své rodiny jenom zbytečně strádal. Takže konec konců to nedoporučujeme.

S bytem problém mít nebude, pokud jí zajistíte dostatečný pohyb a potřebnou stimulaci. I když není až tak aktivní, je potřeba ji brát na procházky. Co se týče jejího pobytu v domě se zahradou, užívat si to bude. Má svoji hlavu a zahrada jí může prospět i díky volnějšímu pohybu. Pokud máte vysněný domeček, dbejte na to, ať je váš prostor dostatečně oplocen a zabezpečen. I když tak nevypadá, Akita si ráda udělá výlet do vaší vesnice, no vajíčka a chleba tam kupovat určitě nebude.

Zdraví plemena

Bohužel, ani toto plemeno se nevyhne různým zdravotním potížím. Kvůli strastiplné cestě, kterou si plemeno zažilo, se požadují různé vyšetření před tím, než se jedinci mohou zařadit do chovu.

 • Nejčastější choroby, které toto plemeno trápí jsou:
 • Nedostatečná činnost štítné žlázy.
 • Torze žaludku.
 • Dysplazie kyčelních kloubů.
 • Oční problémy jako jsou, progresivní atrofie sítnice (PRA), šedý nebo zelený zákal.
 • Willebrandova nemoc.
 • Špatná srážlivost krve.
 • Různé kožní problémy a alergie.

Dále se u některých jedinců může vyskytnout neurogenní dermatitida. Opakujeme to u každého článku, no nejdůležitější je vaše vlastní iniciativa a starostlivost o vašeho milovaného chlupáče.

 

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr 

Pokud jste to vydrželi dočíst až sem, máme ohromnou radost! Zjistili jsme, že Akita je ro

dinný parťák, který bude vás a vaši rodinu bránit až do jejího posledního dechu. Zároveň jsme zjistili, že je to tvrdohlavý chlupáč, který má tendence se s vámi prát o vůdcovství v pomyslný smečce.

Tento chlupáč je symbolem odvahy, hrdosti a oddanosti, kterou dává svojí rodině. Pokud toužíte po společníkovi a ochránci v jednom, toto plemeno vám nabídne vše, co hledáte. Určitě to však není plemeno pro každého, no ti odvážní budou odměněni jeho láskou a oddaností.

Použité zdroje: 

Anglický buldok

Anglický buldok a jeho království

Kohoutková výška:
31-36 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
23-25 kg
Délka života:
9-10 let
Typ srsti:
Krátká, rovná
Země původu:
Velká Británie
Povaha:
Klidná, rozvážná, věrná
Náročnost na výchovu:
Střední
Velikostní zařazení:
Střední plemena
FCI:
Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 149

  

Průnik do království Anglického buldoka

Mírumilovný společník, který je často považován za agresivního psa. Opak je však pravdou. Toto plemeno je lidumil, který se pro vás roztrhá a bude vás milovat do konce života.

Anglický buldok se dávno vzdal své krvavé minulosti bojového psa a vstoupil do světa lásky, klidu a vyrovnanosti. Jeho přeměna z bojovníka na oddaného společníka je ohromující.

Pokud se rozhodnete přivítat anglického buldoka do své rodiny, je zásadní pečlivě vybrat vhodnou chovnou stanici, která podstupuje všechny nutné zdravotní testy u svých psů. Tím snížíte pravděpodobnost častých návštěv veterináře. A i když byste sem tam měli zavítat na kontrolu, doma vás čeká přátelský pes, který je nesmírně laskavý, klidný a projevuje lidem ohromnou lásku.

Vyzařuje z něho šarm, charakter a charisma. S jejich výrazným vzhledem a milující osobností si tito čtyřnozí společníci získali srdce milovníků psů po celém světě.

Povaha Buldoka

Anglický buldok jistě vyvolává pozornost svým vzhledem. Někteří zamilovaně obdivují jeho vzezření, zatímco jiní ho mohou považovat za nezvykle ošklivého.

Jeho minulost je plná bitevních povelů a statečnosti, ale dnes je známý svou klidnou povahou a touhou po míru. V jeho očích je lesk noblesy a síla, kterou nevyužívá k boji, ale k přinášení radosti a lásky.

Ale buďme upřímní, buldok není nejrychlejší student. Jeho výcvik může být náročný, protože je to pes s vlastní hlavou. Tvrdohlavý jako byl v bojových dnech, ale když se na něj dostane, jak se něco má naučit, nezapomíná to nikdy.

Buldok je jako moudrý stařec, který se vyhýbá konfliktům a přináší harmonii. Je schopný najít společnou řeč s každým, ať už je to člověk nebo jiné zvíře. V jeho srdci bije láska k lidem a chápavost ke všem tvorům, a to ho činí skvělým parťákem.

Pokud by se k vašemu domečku nebo do bytu náhodou dostala neočekávaná návštěva, buldok by jí určitě překvapil svým vzhledem. Muselo by se však jednat o lidi, kteří o tomto plemeni ale nevědí vůbec nic. Je to totiž velký mazlík, který by i neznámou osobu přivítal vrtícím ocáskem.

Patří mezi nejtišší psí plemena, a tak je zřídkakdy slyšet jeho štěkot.

 

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

 

Výcvik

Mladí buldoci a štěňata jsou plní hravosti, radovánek a překypují temperamentem. Jejich neuvěřitelná pohyblivost a šikovnost vás překvapí. Štěňata dokonce zvládnou i běhat, ačkoliv jejich malé tělíčko už by to nemuselo zvládnout. Pamatujte, že klouby a šlachy tohoto energetického tvora nesmí být přetěžovány.

V poslechu je buldok jako nezávislá duše, která si volí, kdy má chuť naslouchat nebo kdy je pro to přítomný přínosný důvod. Pro dosažení poslušnosti je potřeba mnoho pochopení a precizního vedení. Pokud ho vedete necitlivě, jen vzbudíte větší odpor a odmítnutí naslouchat.

Poslušnost rozhodně není jeho silnou stránkou. Je tedy správné říci, že nepatří mezi psy, kteří jsou snadno poslušní a vhodní k výcviku. Jeho poslušnost je jako vzdorující vítr, který vás může vyhnat z předem vytyčeného kurzu. Ale přesto je to právě jeho jedinečnost, která z něj dělá skvělého společníka pro ty, kdo rozumí jeho zvláštní povaze. Třebaže není nejposlušnější, jeho oddanost a láska jsou bezmezné. Ať už se rozhodne naslouchat či ne, jeho srdce zůstane věrné vám.

 

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie plemena

Buldok je ikonické plemeno, proto na vás při jeho jméně musí hned vyskočit Velká Británie.

Na počátku byli angličtí buldoci chování pro dravý zápas s býky ve středověké Anglii.

Byli to nebojácný bojovníci, kteří před nepřáteli prokazovali sílu a vytrvalost. Avšak, se společenskými změnami a zakázáním krvavých sportů se přeměnilo i poslání buldoka.

Díky pečlivému šlechtění a výběru se anglický buldok postupně proměnil v mírného a oddaného společníka. Jeho svalnatá postava, vrásčitá tvář a charakteristický předkus se staly ikonickými symbolem odolnosti a kouzla.

V 19. století si angličtí buldoci získali srdce dělnické třídy a pronikli do domácností jako milovaní rodinní mazlíčci. S jejich okouzlující povahou a neotřesitelnou oddaností svým lidským druhům dokázali rychle opanovat srdce celého národa. Svým přátelským vystupováním a přizpůsobivostí se stali nedocenitelnými členy rodiny, obdivovanými pro svou trpělivost s dětmi a schopnost rozdávat radost a smích ve všech domovech.

Ať už je to jejich ikonický vzhled, bohatá historie nebo neochvějná věrnost, angličtí buldoci stále ovládají srdce všech psích milovníků po celém světě. Jsou dokladem trvalého pouta mezi lidmi a jejich čtyřnohými parťáky.

Chov

Svým klidným a pohodovým přístupem se anglický buldok často přirovnává ke gaučovému typu či lenivci. Je pravda, že buldok není příliš atletický typ. Krátké procházky mu obvykle postačí, a dokonce i vyvést ho na venčení kolem vašeho bytu může být občas výzvou. Nicméně, toto plemeno se skvěle hodí k bydlení v bytě. Je to pes, který si s vámi rád sedne před televizi, sleduje oblíbený seriál a rád si u toho něco pochutná.

Buldok je skutečným společníkem pro domácí pohodu. Jeho oddanost a chuť být s vámi jsou nezaměnitelné. S úsměvem na tváři vás bude doprovázet ve vašich lenošeních a chvílích odpočinku. Pokud hledáte psa, který se vám přizpůsobí a bude vám dělat společnost, anglický buldok je skvělou volbou.

Takže si připravte gauč, zapněte oblíbený seriál a připravte si nějakou dobrotu. Anglický buldok je připravený sdílet tyto pohodové a odpočinkové okamžiky s vámi.

 

 

Zdraví a problémy plemena

Anglický buldok, i přes svou půvabnou povahu a charakteristický vzhled, může bohužel trpět několika zdravotními problémy spojenými s jeho specifickou anatomii.

Mezi tyto problémy patří:

 • Dýchací potíže: Angličtí buldoci mají krátký nos, což vede k potížím s dýcháním. Mohou trpět syndromem brachycefalie, který způsobuje obtížné dýchání, chrápání, a mohou se rychle unavit při fyzické námaze. Je důležité, aby měli stále přístup ke svěžímu vzduchu a nemuseli se vystavovat přílišnému teplu.
 • Problematika s kůží: Angličtí buldoci mají vrásčitou kůži a náchylnost k alergiím a infekcím. Je důležité pravidelně čistit a kontrolovat jejich záhyby a vrásky, aby se zabránilo vzniku podráždění a infekcí.
 • Oční problémy: Buldoci mohou trpět různými očními problémy, včetně výčnělků, infekcí a zánětů spojivek. Pravidelné veterinární prohlídky a oční vyšetření jsou důležité pro prevenci a léčbu těchto problémů.
 • Problematika s pohybovým aparátem: Kvůli svému těžkému tělu mohou buldoci trpět artritidou, dysplazií kyčlí a problémy se zadními nohami. Je důležité udržovat jejich váhu v optimálním stavu a provádět vhodnou fyzickou aktivitu, aby se minimalizovalo namáhání jejich kloubů a šlach.
 • Poruchy trávicího systému: Buldoci mají často citlivý trávicí systém a náchylnost k problémům s trávením, jako je nadýmání, plynatost a pálení žáhy. Je vhodné dbát na kvalitní stravu a pravidelné krmení ve vhodných časech.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr jako z ostrovů

Anglický buldok je pes roztomilý, plný lásky a oddanosti. Jeho vrásčitá tvář a neodolatelný vzhled okouzlí každého. Přestože má své zdravotní výzvy, jeho jedinečná povaha a schopnost přinášet radost do každého domova jsou nepřekonatelné.

S anglickým buldokem získáte věrného společníka, který vás bude milovat bezpodmínečně. Ať už odpočíváte na gauči nebo se procházíte po parku, tento pes vám přinese lásku, smích a bezpočet nezapomenutelných chvíli. Do Anglického Buldoka se zamilujete a objevíte s ním radost ze života plnou vrásčitých pus a nekonečné náklonnosti.

Použité zdroje:

Australský honácký pes

Australský honácký pes a jeho svět

Kohoutková výška:
43-51 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
16-25 kg
Délka života:
12-14 let
Typ srsti:
Drsná, hustá, krátká
Země původu:
Austrálie
Povaha:
Oddaná, ochranářská, nedůvěřivá
Náročnost na výchovu:
Střední
Velikostní zařazení:
Střední plemena
FCI:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 2 - Honácká plemena, Číslo standardu FCI: 287

 

Další protinožec na holení

V srdci široké a rozmanité krajiny známé jako Austrálie, kdysi domovem divokých a svobodných bytostí, nacházeli se dingové. Tito dingové podstoupili pozoruhodný vývoj, prošli dlouhou cestou promíšením a evolucí, což nakonec vyústilo ve vytvoření plemene známého jako australský honácký pes. Tato neobyčejná proměna je příběhem o adaptaci a přežití, která z nich udělala tvory způsobilé pro různé role v životě lidí.

Původně byli určeni k honbě a pasení stád. Dnešní australský honácký pes má své kořeny pevně zakořeněný v minulosti. Přestože dnes existuje jen málo exemplářů tohoto plemene, kteří se věnují svému původnímu poslání, většina se stala oddanými společníky v rodinném prostředí. I když se někteří majitelé rozhodli uchovat tradici a pracovat s australskými honáckými psy na původní účely, nelze přehlédnout, že toto plemeno má mnohem širší využití.

Australský honácký pes je přizpůsobivý a chytrý společník, který si zachoval mnoho ze svých kořenů. Jeho genetická podstata jako loveckého a paseckého psa se těžko zapírá. Je výborným hlídačem, jenž se navíc s radostí zapojuje do různých aktivit, jako je agility a flyball. Tyto aktivity nejen uspokojují jeho fyzické potřeby, ale také přinášejí radost a spokojenost. Během těchto chvil lze spatřit jeho živý a neohrožený duch, kterým nás nenechá lhostejnými.

Povaha Australanů

Temperament australského loveckého psa je harmonickou symfonií inteligence, odvahy a neochvějné loajality. Tito „špičáci“ jsou ztělesněním australského ducha – odolní, přizpůsobiví a vždy připraveni na výzvu.

V terénu jsou nelítostní, odhodlání a svou neomezenou energii směřují do lovu s jasným a jediným zaměřením, chytit a nepustit! Jejich bystrá mysl a bystré smysly z nich dělají výjimečné stopaře, schopné proplouvat těmi nejobtížnějšími terény a přechytračit i tu nejlstivější kořist. Nebojí se ušpinit si tlapky a jejich dobrodružný duch nezná mezí.

Za jejich houževnatým zevnějškem se však skrývá srdce ze zlata. Australští lovečtí psi jsou známí svou loajalitou a náklonností ke svým lidským společníkům. Vytvářejí si hluboká pouta se svými majiteli, dívají se na ně nejen jako na pány, ale jako na rodinu. Po dlouhém dni se promění v milující a něžné společníky, kteří se vždy chtějí schoulit u vašich nohou a sdílet teplo vaší přítomnosti

Ale nenechte se zmást jejich láskyplnou povahou, umí se pořádně rozzužit a vždy si budou chránit svou smečnu. Budou stát po vašem boku ve všem, připraveni bránit své milované s neochvějným odhodláním. Ve volné přírodě nebo doma jsou strážci se srdcem velkým jako samotný australský vnitrozemí.

Stručně řečeno, australský lovecký pes je pozoruhodnou směsí inteligence, loajality a odvahy. Jejich dynamický temperament z nich dělá výjimečné lovecké partnery a vážené členy rodiny, což je důkazem bohaté tapisérie vlastností, které definují tyto mimořádné špičáky.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Nezapomínejte, že správný výběr psa je základem celého procesu úspěšného tréninku. Nyní se zaměříme na některé z nejefektivnějších metod, které vám pomohou přeměnit vašeho čtyřnohého přítele z obyčejného štěněte na dovedného honáckého profesionála. A pokud se váš pes občas ztratí ve svých myšlenkách, neváhejte trénink na chvíli odložit a nechte ho pokračovat vlastním tempem, protože v tomto dobrodružství je trpělivost klíčová.

Australský honácký pes je nesmírně živý a vyžaduje pravidelné cvičení a hravou zábavu. Mají svůj původ v pracovních rolích na farmách, což znamená, že mají v sobě značnou energii k vybití. Doporučuje se věnovat jim minimálně hodinu denně fyzické aktivity, ať už jde o dlouhé procházky, běh nebo hry. Jelikož jsou tito psi velice inteligentní, potřebují také mentální stimulaci. Hry zaměřené na hledání či trénink poslušnosti jsou vynikajícím způsobem, jak udržet jejich mysl v aktivním režimu.

Australský honácký pes má pověst loajálního člena rodiny, a zároveň je společenský a přátelský. Správná socializace s jinými psy a lidmi je klíčová už od raného věku, aby si udržel svou schopnost komunikovat a chovat se společensky. Jelikož jsou australské honácké psy velice chytré, jsou rychlými žáky, ale zároveň mohou být i tvrdohlaví. Začněte s výcvikem co nejdříve a zaměřte se na pozitivní posílení. Důležité je udržovat konzistentní a spravedlivý přístup k výcviku.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

V průběhu 19. století bylo v Austrálii potřeba vyvinout pracovního psa, který by pomohl farmářům spravovat rozsáhlé farmy a dobytek v náročném terénu a podmínkách. První kroky směřovaly ke křížení plemene Smithfield, které bylo dovezeno z Anglie, s původním australským Dingem.

Toto křížení vytvořilo základní genetický materiál pro vznik australského honáckého psa. Farmář jménem Timmins se stal prvním, kdo se pokusil o tento experimentální křížení v roce 1830. Chtěl chovat tichého pracovního psa, a výsledkem byla plemena s rudým ocasem, známá jako "Timminsovi kousači". Bohužel, i když byli tito psi tichými pracovníky, ukázalo se, že jsou také agresivními kousači, což bylo pro farmáře nežádoucí.

V roce 1840 pan Thomas Hall z Muswelbrooku v Novém Jižním Walesu importoval několik modrých hladkosrstých Kolií z Highlandu. Pan Hall vzal potomky těchto dvou collií a zkřížil je s Dingem. Výsledkem byli psi, kteří byli buď modří, nebo červení se skvrnami, a stali se známými jako "Hall's Heelers". Tito psi, popisování jako modří nebo červení tlustí dingové, se tichounce přibližovali k dobytku, kousali ho a hned srazili na zem, aby unikli razantnímu kopnu rozzuřeného hovězího dobytka. Pan Hall pokračoval ve svých experimentálních kříženích Highland Kolií a Dinga až do své smrti v roce 1870.

Plemeno se dostalo do Spojených států až po druhé světové válce, kdy se vojáci, kteří byli umístěni v Austrálii, zamilovali do těchto inteligentních a pracovitých psů. Díky svým schopnostem se rychle staly oblíbenými i mimo australskou farmářskou komunitu.

Dnes je australák ceněným pastevcem a partnerem po celém světě. Díky jeho inteligenci oddanosti a energii je toto plemeno důležitou součásti farmářské kultury v Austrálii.

Chov

Tito neúnavní kamarádi jsou flexibilní, co se týče svého bydlení, ale jistější je, že jim musíte poskytnout denní dávku pohybu a dobrodružství, ať už žijí, kdekoliv. Ať už se vydáte na výlet po dlouhým parku, nebo horskou stezku, tito psi touží po akci!

Pokud žijete v oblasti s náročnými klimatickými podmínkami, ujistěte se, že váš mazlíček má vždy přístup ke svému osobnímu "úkrytu". Teploty mohou být pro ně náročné, takže teplý a suchý prostor je nutností, aby si užívali svou přítomnost v domácnosti.

Australský honácký pes má zakořeněné pastevní instinkty, což znamená, že by mohl mít chuť pronásledovat menší domácí mazlíčky v domě. Takže, pokud máte jiná zvířata v rodině, mějte na paměti, že tato pastevní posedlost může být jejich zvídavým zvířecím kamarádům trochu náročná. Buďte v tom ohledu obezřetní, ale můžete to také využít jako příležitost k tréninku a socializaci.

Zdraví plemena

Toto plemeno se považuje za poměrně zdravé, bez zvýšeného výskytu chorob. Když už se s nějakou chorobou potýká, nejčastější je to:

 • Dysplazie kyčelních a loketních kloubů.
 • Problémy se sluchem.
 • Oční potíže.

Ve vyšším věku může mi toto plemeno problémy s nádorovými onemocněními. Vše je ale o tom, jak se o svého chlupáče staráte.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 

Závěr

Právě jsme se prokousali na konec tohoto článku. Když se podíváte na toto plemeno, v očích mu vidíte lásku a potřebu po akci. Australský honácký pes je takzvaný chytrý živel v kožichu, který má v sobě sotva ovladatelnou dávku energie a dokáže vám rozjasnit i nejzatíženější den. Ať už se vám však rozhodne předvést svoji neúnavnou akční stránku, nebo jeho věrnou povahu, australský honácký pes je a bude věrným společníkem a zábavným parťákem na každém kroku vašeho života. Takže nezapomeňte na tu správnou dávku fyzické aktivity, mentálního tréninku a také lásky, ať vás nikdy nepřekvapí jeho jiskřivá osobnost!

Použité zdroje: 

Australský ovčák

Australský ovčák není protinožec!

Kohoutková výška:
46–58 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
18–28 kg
Délka života:
12-13 let
Typ srsti:
Středně dlouhá, rovná nebo zvlněná
Země původu:
USA
Povaha:
Učenlivá, pracovitá, aktivní
Náročnost na výchovu:
Nízká
Velikostní zařazení:
Střední Plemena
FCI:
Skupina I – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 – Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 342

 

Úvod do světa neprotinožců

Jste aktivní člověk a máte možnost vašeho pejska zaměstnat pohybem? Pak je Aussie pejskem pro vás! Toto plemeno je jako stvořené pro aktivní jedince, kteří mají chuť vytěžit z jejich energie maximum. S jejich pronikavýma očima a věčně vysmátým výrazem na tváři si získávají srdce lidí po celém světě.

A pokud jde o výběr, máte štěstí! Plemeno se vyskytuje v různých barevných variantách, takže si můžete vybrat podle svého gusta. A nejen to, můžete také brát v úvahu jejich povahu. Je to opravdovým dynamickým balíčkem, který kombinuje neustálé nadšení se značnou dávkou rozumu.

Život s Aussie je nakažlivý a naplněný každodenními aktivitami a dobrodružstvím. Jejich pasecké instinkty jsou zvláště výrazné, což z nich dělá skvělé pracovní partnery pro ty, kteří chtějí využít jejich schopnosti v oblasti pastvy. Pokud si ho ale přejete mít pouze jako společníka, budete si muset dávat pozor na tyto instinkty a umožnit jim využít svou energii jiným způsobem.

Představte si život plný radosti, dobrodružství a aktivit, které budou posilovat váš vztah a zanechají ve vás nesmazatelné vzpomínky!

Povaha Aussie

Australský ovčák je skvělým společníkem pro aktivní rodiny, které jsou ochotny mu poskytnout dostatek pohybu a mentální stimulace. Je to pracovní plemeno, které se cítí nejlépe, když je zaměstnáno a vytíženo. Je důležité si uvědomit rozdíl mezi pracovními a výstavními liniemi, protože psi z exteriérových linií mají obvykle klidnější povahu a nižší potřeby v oblasti pohybu.

Ačkoliv Aussie není primárně nejvhodnější k dětem, pokud je odmalička seznámíte a naučíte se s nimi zacházet, mohou si vytvořit skvělé partnerství. Jsou přátelskými a přívětivými chlupáči a často se snadno sžívají i cizími lidmi.

Toto plemeno není známé svým nadměrným štěkáním, ale když už se pro to rozhodne, jde z nich dávka respektu. Mají skvělý hlasový projev, který používají s cílem vyjádřit své potřeby a upozornit na případné nebezpečí.

Pamatujte však, že každý jedinec může mít své vlastní charakterové rysy a temperament. Důležité je vybrat si pejska z odpovědného chovu a věnovat mu dostatek času, výcviku a socializace, aby se stal spokojeným a vyváženým členem vaší rodiny. 

 

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Pokud jste kreativní typ a máte zkušenosti s nekonvenčním přístupem k cvičení psů, australský ovčák může být pro vás zajímavou výzvou. Od začátku je však důležité zdůraznit, že tito psi nejsou příznivci tradičního drilu. Můžete si tedy oddechnout, že nebudete muset provádět stereotypní a nudné cvičební metody.

Australští ovčáci obvykle nemají tendenci se vzdalovat od svého majitele a loví všechno, co se hýbe. To znamená, že budou více soustředění na vás a na to, co se děje kolem nich. Nicméně, jejich zvědavost je stále přítomná a mají velkou chuť poznávat nové věci.

Plemeno je velmi chápavé, vnímavé a velmi chytré. Proto je důležité zaměřit se na intelektuální stimulaci během jejich výcviku. Můžete vytvářet různé intelektuální výzvy a hry, které je budou motivovat a podnítí jejich přirozenou zvědavost. Například, můžete využít interaktivních hraček s otevíracími mechanismy, puzzle pro psy nebo rozmanité hledací aktivity, které budou rozvíjet jejich schopnost řešit problémy.

Pamatujte, že australský ovčák potřebuje nejen fyzickou aktivitu, ale také duševní stimulaci. Dopřejte jim různorodé aktivity, které je budou zábavně a kreativně zaměstnávat. Výsledkem bude šťastný a spokojený pes, který bude mít radost z vašeho společného tréninku.

 

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie plemena

Tito stateční psi měli v minulosti jedno hlavní poslání - chránit a pást koně a dobytek. Generace po generaci byli chováni tak, aby vydrželi pracovat po celé dny, a jejich neúnavná oddanost těmto úkonům byla obdivuhodná. Jedná se o ovčácké plemeno, které však pochází z nečekaného místa - západu Spojených států, nikoliv z Austrálie.

Ale teprve díky výpravám J. Sislera se toto plemeno dostalo do povědomí lidí. Sisler cestoval po rodeových show po celé zemi se svými  australskými ovčáky, kteří si svým jedinečným vzhledem získali srdce všech okolo. Byli tak nádherní, že každý chtěl, aby jeho fenky měli tu čest být pokryty těmito úžasnými psy.

Rok 1957 přinesl zrod Klubu australských ovčáků (Australian Shepherd Club of America), který se stal hlavním strážcem tohoto plemene. Klub se od té doby zaměřuje na ochranu a propagaci australského ovčáka. A tak se tito psi začali šířit po celém světě, získávají si obrovskou popularitu jako rodinní mazlíčci, skvělí společníci pro sportovní aktivity a nezastupitelní soutěžící v agility.

Dnes je australský ovčák známý svým ohromujícím vzhledem, dlouhou a hustou srstí a neuvěřitelnou škálou barevných variant. Je to pes plný energie a chytrosti, který potřebuje jak fyzickou, tak duševní stimulaci. Díky své věrnosti a oddanému charakteru si získává srdce majitelů psů po celém světě a užívá si zasloužené popularity.

Chov

Tento jedinečný chlupáč ocení dům se zahrádkou a přístupem do domu, ale zároveň je velmi šťastný, když může bydlet se svým majitelem i v bytě. Nicméně, při pobytu v bytě je důležité dbát na to, aby měl dostatek fyzického a duševního zaměstnání, aby si nezačal v době vaší nepřítomnosti vymýšlet vlastní zábavu.

Tento pes miluje svoji rodinu a aktivně vyhledává společnost lidí. Plemeno bylo sice vyšlechtěno pro pobyt venku, ale nedoporučujeme jej držet pouze venku. Jejich vazba na páníčka a rodinu je silná a zbytečně by trpěl oddělením od svých blízkých.

Avšak, gaučového parťáka si z tohoto plemena neuděláte. Vyžaduje dostatečný pohyb a energii, aby byl spokojený. Proto opakuji, do bytu ho přivítejte pouze tehdy, pokud máte opravdu dostatek času a prostoru pro jeho potřeby!

Zdraví plemena

Ačkoliv se řadí mezi ovčácké plemeno, které může být náchylné k častým chorobám, Austráláci se řadí se k těm zdravějším.

Choroby, se kterými se mohou potýkat:

 • Mutace genu MDR1, která má za následek citlivost k lékům na bázi ivermectinu. Jestliže je psovi tato látka podána, může to vést až k uhynutí daného jedince!
 • CEA: Anomálie oka.
 • PRA: Progresivní atrofie sítnice.

Dále to pak mohou být dysplazie kyčlí a loktů.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

A tak se blížíme ke konci našeho dobrodružství po stopách australského ovčáka. S australským ovčákem se můžete těšit na aktivní a radostný život, plný dobrodružství a vzájemného respektu mezi vámi a vaším čtyřnohým parťákem!

I když je australský ovčák tradičně spojen s pastýřskou prací na otevřených pastvinách, dnes se stal mnohem více než jen pracovním psem. Díky své univerzálnosti a vynikajícím schopnostem si získal srdce lidí po celém světě. Je vítán jako člen rodiny a společník, který přináší radost a lásku do domova.

Věříme tomu, že si toto plemeno zamilujete stejně jako my, a přijměte ho do vašich životů, které budou najednou naplněny láskou a legrací!

Použité zdroje:

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes

Kohoutková výška:
60-70 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
36-50 kg
Délka života:
9-11 let
Typ srsti:
Středně dlouhá, velmi hustá
Země původu:
Švýcarsko
Povaha:
Přátelská, ostražitá, ovladatelná
Náročnost na výchovu:
Nízká
Velikostní zařazení:
Velká plemena
FCI:
Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 3 – Švýcarští salašničtí psi, Číslo standardu FCI: 45

 

Tohle není švýcarský nůž!

V posledních letech se Bernský salašnický pes stává čím dál více oblíbeným rodinným psem. Navzdory svému imponujícímu vzhledu je to přátelský mazel s obrovským srdcem pro celou vaši rodinu. Stejně jako mnoho jiných pasteveckých plemen je i Bernský salašnický pes velice inteligentní. Rychle a snadno se učí a vychází dobře s ostatními zvířaty.

Máme pro vás však skvělou zprávu! I když by se na první pohled mohlo zdát opak, Bernský salašnický pes je vhodný i pro majitele s nižší mírou sportovního nasazení. Je však důležité myslet na dlouhé procházky, které zpestří jeho den a naplní jeho mysl novými zážitky.

Kvůli jeho majestátné stavbě těla se však lépe hodí do rodinného domu než do městského bytu. Můžete jej sice mít i ve městě, ale jeho velikost a nároky na péči by vás mohly trochu odradit.

Takže pokud hledáte společníka, který bude mít rád vaši rodinu stejně jako vy sami, Bernský salašnický pes může být tou pravou volbou. Užijte si společné chvíle při procházkách v přírodě a nechte se okouzlit jeho láskyplným a přívětivým charakterem. Ať už žijete ve městě nebo na venkově, toto plemeno vám může přinést nekonečnou radost a lásku do vašeho života.

Povaha

Bernský salašnický pes je známý svou přátelskou, laskavou a vyrovnanou povahou. Jako milující a oddaný člen rodiny je silně spjat se svou „smečkou“ a páníčkem. Dokáže a rád dodržuje rodinnou „hierarchii“ a je ochotný chránit svou „smečku“ až do posledního dechu.

Celkově je to však hodně přátelské plemeno a dobře vychází s lidmi a dětmi obecně. Jeho inteligence, i když se to nemusí zdát z něj činí rychlého učně při výcviku. Důležité je však dbát na výcvik typu motivace – odměňování!

Mají sklony k rezervovanosti vůči cizím lidem, a to z nich dělá výborné strážné psy. Avšak správnou socializací a včasným vystavením různým lidem a situacím lze tuto rezervovanost omezit a zabezpečit, aby byli přátelští ke všem.

Suma sumárum je tento pes mimořádně příjemný a vyrovnaný. Je to výborný společník pro rodinný život ale i jako ochránce vašeho statku! Oddanost, láska a radost jsou slova, kterými můžeme vystihnout jeho podstatu.

 

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Bernský salašnický pes se vyznačuje jemnou a citlivou povahou, a proto vyžaduje laskavý přístup při výcviku. Fyzické tresty a křik nejsou účinné vůči tomuto plemenu. Namísto toho se doporučuje využívat výcvik založený na povzbuzování a odměňování. Tento přístup umožňuje bernskému salašnickému psovi lépe porozumět požadavkům a motivuje ho k plnění úkolů.

Díky své vysoké inteligenci je bernský salašnický pes schopen rychle chápat a přijímat nové informace. Jeho láska k vám jako páníčkovi ho posouvá k tomu, aby vám vyhověl a splnil vše, co od něj budete požadovat. S trpělivostí, konzistencí a pozitivním způsobem výcviku můžete dosáhnout vynikajících výsledků.

Důležité je také brát v úvahu individuální charakter bernského salašnického psa a přizpůsobovat výcvik jeho potřebám. Každý pes je jedinečný, a proto je vhodné najít správnou metodu, která bude nejefektivnější pro konkrétního jedince.

S laskavou a pozitivní výchovou a motivací z lásky k páníčkovi můžete dosáhnout skvělých výsledků při výcviku bernského salašnického psa. Jeho schopnost porozumět a vyhovět vašim požadavkům je jednou z mnoha důvodů, proč je toto plemeno tak oblíbené.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie plemena

Většina z nás slyšela o Švýcarském kantonu Bern, ale kolik z nás ví, že právě odtud pochází Bernský salašnický pes? Tento úžasný chlupáč má své kořeny v tomto kantonu, kde původně plnil různé úkoly. Patřil mezi pastevecké psy, kteří se starali o stáda, byl vynikajícím hlídačem a dokázal táhnout různá břemena.

Co se týče jeho vzhledu, předpokládá se, že vznikl křížením mastifů a molossů již za dob Římanů. Díky tomu můžeme Bernského salašnického psa zařadit mezi jedno z nejstarších plemen na světě s historií sahající přes 2000 let zpět.

V roce 1907 byl založen první chovatelský klub věnující se tomuto plemenu a následovalo sepsání standardu pro Bernského salašnického psa. Díky těmto krokům bylo plemeno uznáno a ustanoveno s jasnými parametry, které dnes definují jeho typický vzhled a povahu.

Bernský salašnický pes je tedy nejen plemeno s bohatou historií, ale také s pevně stanovenými standardy, které mu dodávají jedinečný charakter a vzhled. Je to plemeno, které získalo srdce mnoha lidí po celém světě a jeho popularita stále roste.

Chov

Bernský salašnický pes je plemeno, které je sice vhodné pro celoroční pobyt venku, ale jeho oddělení od rodiny může představovat problém. Je to pes, který je pevně svázán se svou rodinou a trpí, když je od ní oddělen. Proto je ideální kombinací pro něj dům s dvorkem a přístupem do domu, kde může být blízko svým milovaným lidem.

Je důležité si uvědomit, že Bernský salašnický pes není typickým "gaučovým parťákem".

 I když si rád odpočine na gauči nebo ve vaší posteli, není to pes, který by se spokojil s lenošením. Potřebuje dostatek pohybu a fyzické aktivity, aby byl spokojený a zdravý. Pokud nedostane dostatek pohybu, brzy vám to dá najevo a může se projevit nevhodným chováním.

Je tedy důležité zajistit Bernskému salašnickému psovi dostatek pohybu a aktivit, aby byl šťastný a vyrovnaný. To může zahrnovat pravidelné procházky, běhání, hraní a další formy cvičení. Aktivní životní styl je klíčem k jeho fyzickému i duševnímu blahu.

Zdraví a problémy plemena

Bohužel se dostáváme k té horší částí našeho článku. Toto plemeno se řadí k těm větším, a proto se bohužel nevyhne problémům, které jsou spojeny s jeho zdravím.

Mezi hlavní problémy můžeme zařadit například:

 • Dysplazii kyčelních kloubů a loketních kloubů.
 • Deformace očních víček.
 • Torze žaludku.

Občas se vyskytuje potravinová alergie, atopie, a přetržení kolenního a křížového vazu. Pokud však budete dbát na jeho zdraví a navštěvovat vašeho zvěrolékaře, váš pejsek si může užít krásný a dlouhý život.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 

 

Horský závěr

Bernský salašnický pes je nejen krásný na pohled, ale také skvělý společník pro celou rodinu. Jeho přátelská povaha, vyrovnanost a ochota chránit svou smečku jsou jen některé z mnoha vlastností, které ho dělají tak oblíbeným.

Jeho oddanost a náklonnost ke své rodině jsou bezmezné. Je to pes, který vás bude doprovázet na vašich dobrodružstvích, zahřeje vás svou přítomností a rozjasní váš den svým veselým chováním.

Pokud hledáte společníka, který vám přinese radost, lásku a bezpodmínečnou oddanost, Bernský salašnický pes je tu pro vás. Otevřete své srdce a domov tomuto úžasnému plemenu a zažijte nezapomenutelné chvíle plné radosti a štěstí.

Použité zdroje:

Bígl

Bígl není obyčejný lovec!

Kohoutková výška: 60-70 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 36-50 kg

Délka života: 9-11 let

Typ srsti: Středně dlouhá, velmi hustá

Země původu: Švýcarsko

Povaha: Přátelská, ostražitá, ovladatelná

Náročnost na výchovu: Nízká

Velikostní zařazení: Velká Plemena

FCI: Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 3 – Švýcarští salašničtí psi, Číslo standardu FCI: 45

Malé balení, velké štěstí

Tenhle chlupáč je skvělý parťák do rodiny. Jedinou nevýhodou (možná i výhodou, záleží na úhlu pohledu) je jeho chuť k jídlu. Motivace pro výcvik se bude hledat jednoduše, stejně tak seznamování s cizími lidmi. Bohužel vám však váš domeček moc nepohlídá. Na nevítanou návštěvu zaštěká, no stačí pár dobrot a je problém je vyřešen..

Vtip a šarm zabalený v jednom těle? I tak můžeme popsat toto plemeno. Říká se, že veliké věci přicházejí v malých baleních. U bígla to platí na sto procent. Jsou to společenské tvory a milují společnost a ostatní domácí mazlíčky. Venku si však dávejte pozor, lovecké pudy mohou porazit váš výcvik.

Miluje pohyb a dlouhé procházky. Pokud jste dobrodružnější typ, vydá se s vámi i na túru do hor, ale tam bychom ho bez vodítka na vašem místě nepouštěli bez dostatečného výcviku. V žilách mu přece jen  koluje dlouhá generace loveckých psů…

Povaha

Téměř nulová agresivita, klid a vyrovnaná povaha. Bígl je inteligentní pes, který se rád učí a miluje celou svoji smečku. To znamená, že se na svoji rodinu emočně namotá a už se vás nepustí. Je to parťák do pohody i nepohody. Je to dobrodruh s energií, kterou rád sdílí se svým celým okolím. Není to zrovna tiché plemeno, když se mu něco nelíbí, určitě o tom budou vědět všichni vaši sousedi.

Ačkoliv to tak nevypadá, bígl je schopen běžet dlouhé vzdálenosti a má v sobě dostatek energie, kterou je potřeba vybít vhodným způsobem. Proto je důležité, abyste měli dostatek motivace, chuti a hlavně času, abyste se mohli plně věnovat tomuto nespoutanému čtyřnohému kamarádovi.

Bígl je vcelku šťastný, veselý a společenský pes. Je výborným společníkem pro vaši rodinu. Dávejte si však pozor na jeho vrozený lovecký instinkt. Co se hýbe, za tím se rozběhne jak vítr. Jak jednou chytne stopu, nepustí se jí. Doporučujeme proto používat vodítko i během procházek, protože i ten nejlepší výcvik nemusí překonat jeho lovecké vášně.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Prvním krokem k úspěšnému výcviku a vašemu soužití, abyste pochopili jeho povahu. Jeho inteligence bojuje v hlavě s jeho tvrdohlavostí. Je potřebné, abyste si dokázali včas vybudovat dostatečný respekt jako jeho vůdce.

Díky jeho inteligenci je chlupáče jednoduché naučit všechny základní povely, no mívá tendence vás poslouchat jen tak, aby to vyhovovalo jemu samotnému. Proto na něj aplikujte pozitivní přístup při výcviku. Odměna v podobě pamlsků občas dokáže dělat zázraky. Tvrdohlavost může být občas faktorem, který vás bude demotivovat, je potřeba, abyste vytrvali a nenechali se jeho povahou odradit.

Konec konců, výcvik není jenom o poslušnosti, ale i o posílení pouta mezi vámi a vaším chlupáčem.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Věděli jste, že původ bíglu podle některých zdrojů sahá až do dob starověkého Řecka? Jen si to představte, Bígl v uličkách antických Řeckých měst! Přesný okamžik, kdy se bígly dostali na území Anglie a Francie, je stále zahalen tajemstvím. Existují spekulace, že by to mohlo být v období Římské říše, kdy se území Anglie osídlovalo. Některé zdroje naznačují, že plemeno mohlo být dovezeno Normany v 1. až 2. století. Bohužel, nemáme k dispozici jednoznačné důkazy, takže se můžeme jen spekulovat o tom, jestli je to pravda.

Samotné plemeno začalo rozrůstat na území Anglie až kolem 14. století. Historie vývoje tohoto plemena je složitá, protože v té době obsahovaly lovecké smečky téměř všechny možná plemena z té doby. Na začátku 18. století popularita tohoto plemene začala upadat, na lov se začal využívat obratnější Anglickými Foxhoundy.

Díky obyčejným zemědělcům v Irsku a Anglii si bígl začal budovat svou dobrou pověst jako šikovný pes, který dokáže ulovit králíky a zajíce. Tito stateční psi si získali srdce a respekt svých majitelů a postupně se stali ceněnými loveckými společníky.

Věděli jste, že samotný standard plemena bígl vznikl relativně nedávno, v roce 1890? Tehdy byl vytvořen první oficiální standard pro toto roztomilé plemeno a zároveň byl založen Beagle Club v Anglii. Tímto krokem se začal formovat jasný obraz toho, jak by měl ideální bígl vypadat a jaké vlastnosti by měl mít.

Chov

Nevadí mu bydlet v bytě, pokud ovšem dostane dostatek pohybu. I když se neřadí mezi velké plemena, má v sobě dostatek energie, kterou potřebuje vybít. Nad domečkem se zahradou nos neohrne, ale na celoroční pobyt v kotci rovnou zapomeňte. Bígl je příliš společenský a oddaný pes, který potřebuje být s vámi a se svou rodinou. Jeho radost a štěstí vyplývá z vaší přítomnosti a lásky, kterou mu poskytnete.

Zajistěte mu dostatek času na procházky, běhání a na hraní. Bígl si s vámi rád zaběhá, no nezapomeňte. Přesně tak… Vodítko!

Důležité je však nezapomínat na jeho emocionální potřeby. Bígl je pes, který touží po vaší blízkosti a interakci s vámi. Věnujte mu čas a lásku, které mu naplňují srdíčko. Tím se zaručeně vyvarujete psychickému strádání a podpoříte jeho šťastný a vyrovnaný život.

Pokud jste tedy připraveni poskytnou vašemu chlupáči dostatek pohybu a lásky, bude vám navždy vděčným a šťastným společníkem. Ať už žijete v bytě nebo domku se zahradou, hlavní je, že jste tu pro něj a on pro vás.

Zdraví plemena

Bíglové jsou v podstatě zdravý pejsci. Mezi nejčastější onemocnění, kterými toto plemeno trpí jsou:

 • Různá onemocnění očí jako jsou zelený zákal, šedý zákal nebo dysplazie sítnice.
 • Potíže se štítnou žlázou (Hypotyreóza).
 • Poškození meziobratlových plotének.
 • Kožní alergie.
 • Žaludeční potíže.

Obecně vzato je to plemeno zdravé, no jako u každého chlupáče, nejdůležitější je vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr hodný lovce

Konec naší cesty právě započal. Doufáme, že toto plemeno se vám zalíbilo a vyberete si ho jako svého parťáka do života. Jejich neodolatelný šarm a inteligence vám přinesou nejen radost ale také zábavu a dobrodružství.

Nezapomínejte ale na jejich specifické potřeby. Dostatek pohybu, mentální stimulace, a hlavně láska jsou pro tohoto chlupáče nezbytné. Pokud tedy do vašeho nového vztahu vyrazíte vyzbrojeni znalostmi o povaze a potřebách, můžeme se připravit na nekonečnou zábavu a dobrodružství s vaším parťákem.

Tak tedy tlapky vzhůru a start. Vydejte se na cestu, kde vám bíglové přinášejí nekonečný úsměv na tváři a nezapomeňte s sebou vodítko.

Použité zdroje: 

Bišonek

Bišonek a.k.a Bichon Frisé

Kohoutková výška: 23-35 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 3-6 kg

Délka života: 12-15 let

Typ srsti: Dlouhá, jemná

Země původu: Francie/Belgie

Povaha: Temperamentní, hrdá, živá

Náročnost na výchovu: Nižší

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina IX. - Společenská plemena a toy, Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 215

Středobod pozornosti

Bišonek, známý také jako Bichon Frisé, je malé plemeno s laskavou povahou.

Jeho roztomilý vzhled a hravý charakter vás okouzlí již při prvním setkání. I když vypadá jako malý a křehký tvor, má skutečně energickou povahu a touhu učit se nové věci.

Je třeba si však uvědomit, že Bišonci mohou trpět separační úzkostí, což znamená, že se necítí dobře, když jsou dlouho sami. Proto je důležité, aby byli s lidmi, kteří si je mohou vzít všude s sebou nebo s lidmi, kteří tráví doma dostatek času. To z nich činí skvělého společníka pro seniory, kteří mají čas a možnost věnovat se jim.

Další vlastností Bišonků je, že jsou vhodní i pro alergiky, protože jejich línání je minimální. To znamená, že se nemusíte trápit s nadměrným vyčesáváním nebo odstraňováním chlupů z vašeho domova, na rozdíl od jiných plemen.

Celkově vzato, Bišonek je skvělým společníkem pro ty, kteří hledají láskyplného, hravého a inteligentního psa, který není náročný na péči.

Povaha

Bišonci jsou obecně poslušnými a přátelskými tvory. Musíte je tam ale navést a nasměrovat pomocí výcviku. K tomu se dostaneme ale později.

Je skvělým společníkem jak v pohodě, tak v nepohodě. Je hravý, milý, aktivní a veselý. Občas může být hlučnější, zejména při přivítání a hlídání. Hlídání zde znamená, že hlasitě oznámí každou bytost, která se snaží dostat do vašeho prostoru. Avšak po seznámení s ní se na jeho tváři objeví hravý úsměv. Bišonci nejsou však určeni k tomu, aby hlídali váš dům.

Pokud chcete omezit jejich hlasité projevy, je potřebné je k tomu vést už od malička. To znamená, že stejně jako u ostatních plemen, je potřeba s bišonky trénovat a připravit na oddělení od páníčka. To zajistí, že jejich štěkání nebude obtěžovat sousedy.

Pokud jde o procházky venku, bišonci se obvykle obejdou bez vodítka. Pokud je od raného věku naučíte základním povelům, nemusíte se bát, že by od vás uháněli na velkou vzdálenost. Jejich lovecké instinkty jsou minimální a bez vodítka se cítí nejlépe, což určitě oceníte.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/ 

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Pozitivní výcvik je pro bišonky velmi důležitý. Nebudete se stačit divit, co dokážou udělat odměny a správně zvolená intonace hlasu. Zvolte proto hravou formu výcviku ale s jasnými pravidly. Bišonek je chytrý a chápavý pejsek, který vás bude chtít potěšit a bude se snažit naučit nové povely.

Pokud jste aktivní typ, bišonek se skvěle zapojí do aktivit jako je agility, flyball nebo tancování se psem. Je však důležité pamatovat na to, že jsou to stále menší plemena a neměli by se zbytečně přetěžovat. Je vhodné přizpůsobit aktivitu jejich velikosti a schopnostem, aby si užívali pohybu bez rizika zranění.

Bišonek je skvělým společníkem a je velkou radostí trávit čas s ním. Vhodný a důsledný výcvik spolu s hravým přístupem vytvoří harmonický vztah mezi vámi a vašim bišonkem.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Bišonek je skutečně malé plemeno psa s bohatou historií, jejíž kořeny sahají až do starověku. I když se jeho původ považuje za tajemný, jeho první známé záznamy pocházejí z Francie.

Tito roztomilí psi byli oblíbenými parťáky námořníků, díky čemu se dostali kolem 14. století do Itálie. Časem se stali oblíbeným plemenem šlechticů. Toto plemeno tu však nezakotvilo a na začátku 16. století se toto plemeno i díky francouzským vojákům dostalo do Francie.

Jak se mohlo dostat do Francie, když tam má mít kořeny? No, to je právě ta mlha nejasností v jeho předcích. Některý kynologové se shodují, že toto plemeno má kořeny z barbeta. Někteří zas tvrdí že má v sobě pudla a někteří zas tvrdí, že pochází z Itálie a z cayenského psa. No, je to takový chaos, že nemá smysl se v tom dále hrabat. Na nic nového stejně nepřijdeme.

Nicméně během historie byl bišonek ceněn především pro svou schopnost být spolehlivým a oddaným společníkem. Tento pes je známý svou hravostí, živostí a láskou ke své rodině. Je také velmi přizpůsobivý a snadno se učí, což z něj činí skvělého společníka pro lidi všech věkových skupin.

V současnosti je bišonek populárním plemenem po celém světě. Jeho vzhled a přátelská povaha ho činí oblíbeným jak mezi jednotlivci, tak i mezi rodinami. Bišonek je skutečně vynikajícím společníkem, který přináší radost a lásku do života svých majitelů.

Chov

Jak jste si již možná domysleli, bišonek se nejlépe hodí do městského bytu. Dokonce může žít i v menším bytě díky své "skladnosti". Nejsou to velcí psi, takže nezabírají příliš mnoho prostoru.

Je však důležité si uvědomit, že bišonek není jen lenoch a povaleč na gauči. I když si rád odpočine, má rád pohyb a procházky. Proto je důležité poskytovat mu dostatek fyzické aktivity a pravidelných procházek. Bišonek není vhodný pro chov v kotci nebo pro pobyt venku celoročně. I když je poměrně odolný, jeho separační úzkost by takové podmínky nezvládla.

Bišonka je třeba pravidelně venčit, a to alespoň dvakrát denně. Můžete s ním chodit na kratší procházky nebo ho zahrnout do svých každodenních aktivit.

Zdraví a známé problémy u plemena

Jedná se o zdravé plemeno, u kterého se vyskytují dědičné onemocnění jenom občas. Dávejte si pozor na to, z jakého chovu toto plemeno berete, protože v zahraničních chovech se mohou objevovat:

 • Kožní problémy.
 • Patelární luxace.
 • Jaterní problémy.
 • Autoimunní hemolytic.
 • Chudokrevnost (AIHA).
 • Hrombocytopenia (ITP).

I když je to plemeno obecně zdravé, trpí s nadměrným slzením očí, ale to se netýká specificky jenom bišonků. Jako náš kamarád Pomeranian a ostatní menší plemena, může trpět na zubní kámen a zánět dásní.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Bišonek je bezpochyby roztomilým a charismatickým plemenem. Je to skvělý společník pro lidi, kteří hledají lásku, radost a bezpodmínečnou oddanost. Starostlivost o bišonka vyžaduje emocionální inteligenci a porozumění. Na gauči si určitě rád poleží, no jeho srdíčko se naplní radostí při procházkách a volnosti.

Správným výcvikem a vedením se z tohoto chlupáče stane spolehlivý a poslušný parťák, který vám bude každý den zpříjemňovat a rozveselovat. Pokud si vyberete bišonka, je důležité si uvědomit, že potřebuje lásku péči a pozornost. Jeho touha po tom, aby se byl součástí vaší rodiny je silná.

Zvolit si toto plemeno znamená zvolit si přítele na celý život. Je to jedinečný a nezapomenutelný parťák, který se stane součástí vaší rodiny.

Použité zdroje:

Border kolie

Border kolie a její pestrý svět

Kohoutková výška: 48–56 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 13,5-22,5 kg

Délka života: 13-14 let

Typ srsti: Krátká nebo středně dlouhá

Země původu: Velká Británie

Povaha: Aktivní, pracovitá, ovladatelná

Náročnost na výchovu: Nízká

Velikostní zařazení: Střední Plemena

FCI: Skupina I – Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 297

 

Intro do světa Border kolie

Jste aktivní člověk, který k sobě hledá parťáka do života? Tak to jste navštívili správnou sekci naší stránky!

Hned ze začátku je hodně důležité zmínit to, že toto plemeno je vhodné hlavně pro zkušené pejskaře, kteří dokážou dát tomuto plemenu dostatečný pohyb a aktivitu, kterou tak nutně potřebují.

Nezkrotná povaha, energie jako z jiného světa a vysoká inteligence. I tyto slovní spojení charakterizují toto nezkrotné plemeno. Border kolie je totiž plemeno, které má svou vlastní hlavu a hodně rychle vám přes tou vaši přeroste, pokud ho ovšem nezaměstnáte jak fyzicky, tak i psychicky.

Border kolie rozhodně není pro lidi, kteří sedí celý den v kanceláři a na gauči, proto můžete rovnou zapomenout na to, že si z ní uděláte ozdobu gauče. Když se border kolie začne nudit a nedostane dostatečnou aktivitu, může to mít za následek raketovou destrukci vašeho interiéru a zvýšenou agresi.

 Povaha Borderky

Jak jsme zmiňovali na začátku našeho článku, Border kolie je hodně aktivní pes, a proto je důležité do ní investovat dostatek času, pozornosti a lásky. Za poslední dekádu se plemeno začalo šlechtit na výstavy a agility soutěže, no pastevecké pudy v plemenu pořád jsou.

 Proto se stává, že borderka pase všechno, co se dá. Vás, vaše děti, vaši celou rodinu a nejlépe všechno co se hýbe!

Borderka má v sobě téměř nevyčerpatelné baterie a potřebu plnit nové úkoly a výzvy, které potrápí její mysl a tělíčko. Je potřebné jí zaměstnat co nejvíc je to možné! Víme, pořád se v tomto opakujeme, ale je to pro dobro vás i vašeho budoucího pejska.

Poslední dobou se stává to, že se v plemenu vyskytují hodně solitérní jedinci, kteří se upnou jenom na svého páníčka. Nebojte se, povětšině je však plemeno sociální a je ochotné spolupracovat s každým, kdo je ochotný spolupracovat s ní, a je úplně jedno, jestli je to nový člověk nebo dítě.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Empatie, laskavost a srdíčko, které bije jenom pro vás, to je border kolie. Reklama na dokonalého psího parťáka, že?

Proto je potřeba, abyste se u výcviku vyvarovali hrubým výchovným metodám, takhle jenom svému kamarádovi uškodíte. K naplnění jeho srdíčka dojde jenom při dostatečným pohybu, co se vám může hodit u vašeho výcviku.

Vaše borderka, plná energie a chytrosti, vyžaduje důkladný výcvik od samého začátku. S potřebnými očkováními za sebou je čas rozpoutat skutečnou legraci! Začínáme se socializací a základy poslušnosti.

Nebojte se, vaše borderka nebude dělat žádné trable v parku. Je skvělým kamarádem pro všechny chlupáče, takže socializace od malička je klíčová.

Výcvik začíná s obojkem, vodítkem a základními povely. Pokud hledáte výzvu, zkuste s ní agility, dog dancing, canicross, dogfrisbee a další. Miluje totiž aportovaní, agility triky a doslova dokáže předvídat vaše povely. Možností je mnoho, záleží jen na vás, jaký sport si vyberete pro vaši chytrou kolii. Za její oblíbenou hračku nebo pamlsek splní všechny vaše povely a ráda se naučí i novým trikům, jen pro to, aby vás potěšila.

Je důležité zmínit to, že plemeno je vhodné jak na soutěže, tak i k pasení zvěře. Je ale potřeba se předem podívat na původ vašeho parťáka, aby se hodil zrovna do té situace, na kterou ho chcete využít.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

 Historie plemena

Border, co to asi tak znamená? Hranice! Jak můžeme vidět v názvu plemena, toto plemeno je pohraniční. Ale kde? No přece mezi Anglií a Skotskem. Roky využívání předků tohoto plemena k hlídání stád ovcí a snášení drsných podmínek mělo za následek velkou oblibu „Borderky“ už v minulosti.

Borderka jsme dali do uvozovek schválně. Za oficiálně prvního předka tohoto plemena se totiž považuje Old Hemp! Tento samec byl velice úspěšný na různých pasteveckých soutěžích, na kterých dominoval kategorie úplně s přehledem. Proto se hodně rychle stal vyhledávaným samcem a za jeho život se mu podařilo zplodit více než 200 potomků! Cílem bylo „vyšlechtit“ odolného pasteveckého psa, což se jim s Old Hempem i povedlo koncem  19. století.

Chov

Není chov, jako chov. Toto plemeno totiž nebudete chovat vy, ono bude chovat vás. Zase jednou zmíníme něco, co už v článku bylo, ale je to potřebné opakovat.

Border kolie je ovčácký pes! Vyžaduje dostatek pohybu, běhu a aktivity. Je tak ideálním psem pro menší město, nebo vesnici, kde jí dokážete zabavit dlouhými procházkami.

Borderka je skvělá volba pro celoroční chov v kotci díky svým pastýřským předkům. Je odolná a dokáže se přizpůsobit různým podmínkám. Nicméně, není vhodná jako strážný pes, jelikož přílišná agresivita není její přirozenou vlastností. Může vydavat pár štěkotů, ale všeobecně je spíše mírumilovná a přátelská.

Takže, pokud jste připraveni na aktivní život s border kolii a dokážete ji poskytnout lásku, pohyb a intelektuální stimulaci, pak vás čeká neuvěřitelné dobrodružství plné lásky a radosti. A nezapomeňte, že ona vás bude chovat svým jedinečným způsobem a vytvoříte spolu silné pouto, které přetrvá po celý život.

 

Zdraví a problémy plemena

Teď přejdeme k té nehezké části našeho článku. Dobrou zprávou je, že borderky jsou celkově zdraví psy a netrpí množstvím chorob, jsou tak celkově i méně náchylné k různým nemocem.

Bohužel se však nevyhnou dědičným chorobám, mezi které řadíme:

 • Metabolické onemocnění:psí ceroidní lipofuscinóza (CL)
 • Oční onemocnění: progresivní retinální atrofie (PRA),  anomálie oka kolií (CEA)
 • Onemocnění kostní dřeně:TNS (Trapped Neutrophil Syndrome)
 • Porucha MDR1, porucha, kterou trpí kolie (přecitlivělost na léky)

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 

Nějaký ten závěr

No a jsme na konci téhle jízdy! Doufám, že jste si užili trochu kreativity a zábavy při čtení o borderkách. I když to může být někdy náročné, právě ta odolnost a síla charakterizují toto úžasné plemeno. Pokud jste se rozhodli stát se páníčkem borderky, pamatujte na důležitost pohybu a intelektuální stimulace.

A věřte mi, vaše investice se vám vrátí tisíckrát převelikou láskou, kterou vám borderka dokáže dát. Takže neváhejte a začněte s nimi tvořit společné dobrodružství plné radosti a nekonečného přátelství.

 

Použité zdroje:

 

Border teriér

Border teriér je neúnavný společník

Kohoutková výška:
25-28 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
5-7 kg
Délka života:
13-15 let
Typ srsti:
Tvrdá, hustá
Země původu:
Velká Británie
Povaha:
Živá, bystrá, přátelská
Náročnost na výchovu:
Nižší
Velikostní zařazení:
Malá až střední plemena
FCI:
Skupina III. - Teriéři, Sekce 1 - Velcí a střední teriéři, Číslo standardu FCI: 010

 

Pestrobarevný úvod

V pestrobarevném světě psích plemen se někdy objeví jedinec, který stojí výrazně nad ostatními svým jedinečným temperamentem a nezdolným nadšením. A právě takovým psem je border teriér. Tito malí a stateční společníci kombinují v sobě vlastnosti, které je činí výjimečnými, a to nejen pro rodiny s dětmi, ale i pro jednotlivce, kteří touží po živém a energetickém parťákovi.

Když se rozhodujete pro psa, který vám bude dělat radost nejen svým roztomilým vzhledem, ale také chytrostí a odvahou, border teriér je volbou, kterou byste měli brát vážně v úvahu. V tomto článku se zaměříme na to, co dělá toto plemeno tak výjimečným a jakými schopnostmi disponuje. Zároveň si položíme otázku, zda je border teriér vhodný pro rodiny s dětmi, a prozkoumáme jeho proslulý ustavičný temperament.

Připojte se k nám, abychom společně prozkoumali, co dělá z border teriéra tak výjimečného a proč je mezi milovníky psů oblíben jako společník s výrazným charakterem a nadhledem.

 Pestrobarevná povaha

Border teriér je plemeno s výrazným a charakteristickým temperamentem, který ho činí značně atraktivním. Tyto psi jsou přirozeně plní energie a nadšení, což je činí ideálními společníky pro jedince, kteří milují aktivní životní styl a mají rádi pohyb a hry.

Jednou z klíčových vlastností je jeho chytrost a rychlá schopnost učení. Jsou velmi inteligentní a zvládají nové dovednosti a triky s lehkostí. Border teriéři jsou společenští psi, kteří si rádi užívají lidskou společnost. Jsou velmi oddaní svým majitelům a často vytvářejí silné pouto s rodinou. To znamená, že jsou skvělými společníky pro ty, kteří chtějí psa, který je součástí jejich každodenního života.

Pokud jde o sociální interakce s jinými psy a zvířaty, obvykle jsou přátelští, pokud byli správně socializováni již od mládí. Správná socializace je klíčem k tomu, aby byli přátelští k ostatním psům a zvířatům. Tento pes má také tendenci být hlasitý a rád štěká, což může být využito jako výborný alarm, ale vyžaduje také řízení, aby pes štěkal na vhodných místech.

Je důležité si uvědomit, že mají lovecký instinkt a mohou pronásledovat menší zvířata, pokud nejsou dobře vyškoleni a kontrolování. Proto je důležité investovat do tréninku a správného vedení.

Celkově vzato, jsou vynikajícími společníky pro aktivní jedince a rodiny, kteří jsou ochotni věnovat jim dostatek pohybu, mentální stimulace a tréninku.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Border teriéři jsou známí svou nadmírou energie a potřebou denního pohybu. Aby byli tito psi šťastní a zdraví, je nezbytné jim poskytovat dostatek fyzické aktivity. Krátká, ale intenzivní půlhodinová procházka nebo hraní s majitelem, například s míčem nebo létajícím diskem, mohou stačit k tomu, aby si udržel fyzickou kondici a byl spokojený.

Je však důležité si uvědomit, že border teriéři mají v sobě lovecký instinkt a sklony k pronásledování menších zvířat. Proto je třeba je vždy chovat na vodítku, pokud se nachází venku, a hry by měly probíhat v bezpečném oploceném dvoře nebo jiném zabezpečeném prostoru. Tato opatření jsou klíčová nejen pro bezpečnost border teriéra, ale i pro ostatní zvířata.

Co se týče jejich temperamentu, jsou známí svým zájmem o různé aktivity a sporty. Rádi se účastní stopování, coursingu a agility. Také jsou skvělými adepty pro různé psí sporty, jako je flyball. Tyto aktivity nejenže udržují jejich fyzickou kondici, ale také mentálně stimulují jejich chytrou mysl.

Kromě fyzické aktivity je důležitá i kvalitní sociální interakce a trénink, abyste udrželi zdravou rovnováhu mezi tělesnou a duševní aktivitou. Jejich vysoká inteligence a chuť se učit z nich dělají skvělého parťáka pro trénink a výcvik, což přispívá k jejich spokojenosti a činí z nich šťastného a dobře přizpůsobeného člena rodiny.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Border teriér, jak název napovídá, pochází z oblasti pohoří Cheviot Hills, které tvoří přírodní hranici mezi Anglií a Skotskem. V tomto kopcovitém terénu byl farmářský dobytek trápen divokými liškami, a proto se zde začali rozvíjet lovci „teriéři“. Tito malí psi byli nezbytné pro lov a následné zabití lišek, které byly považovány za škůdce.

Farmáři a pastevci potřebovali odvážného teriéra, který by měl dostatečně dlouhé nohy, aby mohl držet krok s koňmi během honu, ale zároveň by měl dostatečně malý vzrůst, aby pronásledoval lišky až do nor. Tito psi museli být vytrvalí a silní, a jejich srst musela odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám, které vládnou v této členité krajině.

Border teriér se stal kritickou součástí života téměř každého, kdo žil na pohraničí. Jejich historie sahá velmi daleko, a můžeme je vidět na mnoha historických loveckých obrazech. Už od roku 1869 byli používáni jako lovčí teriéři pohraničními foxhoundy.

Plemeno bylo poprvé představeno na výstavách zemědělských společností v Northumberlandu na konci 19. století a bylo oficiálně uznáno jako samostatné plemeno Britským Kennel Clubem v roce 1920. Vytvoření Border Terrier Clubu následovalo a v roce 1930 byli také uznání Americkým Kennel Clubem.

Zdraví plemena

Border teriéři jsou obecně známí pro svou robustnost a dobré zdraví, které si udržují až do pozdního věku. Nicméně, border teriéři nejsou zcela imunní vůči zdravotním problémům, a existují dva konkrétní zdravotní stavy, kterým se tito psi občas mohou potýkat:

 • Shaking pup syndrom, což lze volně přeložit jako syndrom štěněcího třesu.
 • CECS, což znamená "Canine Epileptoid Cramping Syndrome," tedy syndrom podobný epileptickým křečovitým záchvatům, který se vyskytuje u dospělých jedinců.

Oba tyto stavy mají genetický základ, a i když nejsou běžné, začínají dostávat stále více pozornosti a výzkumu ze strany chovatelů a veterinárních specialistů.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Border teriér, s jeho nezaměnitelným vzhledem a laskavým temperamentem, je skutečným pokladem mezi plemeny psů. S výrazným osobnostním mixem se stali skvělými společníky pro jednotlivce i rodiny po celém světě. Jejich oddanost, hravost a kompaktní postava je dělají ideálními společníky pro život ve městě i na venkově.

Ať už hledáte partnera pro dlouhé procházky v parku, nebo společníka, který vás bude hřát u krbu,border teriér může být tím pravým psem pro vás. Jejich věrné oči a věčně optimistický postoj jsou nakažlivé a přinášejí radost do každého domova.

Nádherný teriér je zkrátka více než jen pes. Je to člen rodiny, kamarád na výlety, a věrný společník po celý život. S jejich vřelým srdcem a šarmem se stanou nejen vašimi psy, ale také vašimi nejlepšími přáteli.

Použité zdroje: 

Brabantík

Brabantík alias Grifonek brabantský

Kohoutková výška: 22-28 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 4-6 kg

Délka života: 13-15 let

Typ srsti: Hrubá, rovná

Země původu: Belgie

Povaha: Vyrovnaná, pozorná, ostražitá

Náročnost na výchovu: Nižší

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina IX – Plemena společenská, Sekce 3 – Malá belgická plemena, Číslo standardu FCI: 082

Brabant není jako trabant

I když vypadá jako menší verze mopsíka, je to opravdu veselý chlupáč, který vás chce jenom potěšit a milovat.

Jak je to zvykem u chlupáčů s rozpláclým čumákem, má zhoršené dýchání a při větším pohybu se rychle zadýchá. Jako strážního psa ho určitě nevyužijete, maximálně v noci, kde by potencionální hrozbu mohl vystrašit divnými zvuky, které vydává. Jinak je to opravdu zlatý rodinný a společenský chlupáč, který miluje děti. Na svého páníčka se zafixuje hodně rychle a delší osamocení nezvládá jednoduše.

Je vhodnou volbou i pro seniory, z prostého důvodu. Při procházkách se drží svého majitele jako klíště a skoro nikdy se od něj nevzdálí. To je opravdová láska, kdyby se tak chovali všichni v partnerských vztazích.

Povaha

Můžeme si dovolit bez nadsázky říct, že Brabantík je inteligentní, něžné, oddané, odvážné a milující stvoření, které zapadne do každé domácnosti.

Milují pocit bezpečí, a proto se rádi, téměř pořád zdržují při svém páníčkovi. Proto si rozmyslete, jestli máte opravdu čas s ním trávit veškerý svůj čas, trpí totiž separační úzkostí.

Navzdory velikosti tohoto plemena jsou to hodně živý a hravý chlupáči. Výhodou je, že nemají téměř žádné potíže s ostatními domácími mazlíčky (upozorňujeme však, že je radši potřeba dodržet základní socializaci už od malička).

A ještě jedna dobrá zpráva! Je to vhodný pejsek pro gaučové lidi! I když miluje procházky a pohyb, vůbec nepohrdne tím, aby si celý den mohl prolenošit před televizí, hlavní však je, abyste se s ním byli i vy. Se správným přístupem a správnou výchovou je to i tichý chlupáč, který nemá ve zvyku být moc upovídaný. Na nebezpečí váš však upozorní, toho se nebojte. Nemůže si dovolit, aby se jeho „světu“ něco stalo!

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

U výcviku se vyhneme tvrdým metodám. Jsou sice inteligentní, ale to je takzvaná dvojsečná sekera. Dokáží se jednoduše a rychle naučit základní povely, no dokážou být i hodně tvrdohlaví. Když se u nich vyrojí jejich tvrdohlavost, radši použijeme formu odměňování a pochval.

Určitě nemůžeme počítat s dlouhými tréninkovými hodinami. Bohužel, jejich pozornost nebývá dlouhá a můžou být při delších trénincích znuděný a tak velice rychle poznáte jeho tvrdohlavost. Více krátkých cvičení za den je určitě vhodnější volbou, než jedno a dlouhé.

Pokud chcete Brabantíka využívat na různé psí sporty, radši nato rovnou zapomeňte. Nejsou na to stavění a jsou na to nevhodní.

Celkový výcvik a to, jaký bude váš chlupáč je jenom na vás a vašich výchovných metodách. Pokud se však vybere cestou pochval a odměn, za odměnu získáte parťáka, který se od vás nehne a bude vás chránit na každém vašem kroku.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Víte, že Brabantík je slavná hvězda, která se objevila na obraze už v roku 1434. Bylo to na rodinném portrétu od malíře Van Eycka!

Každopádně, vraťme se do toho, oč tu běží! Jeho historie. Za předka dnešních Brabantíku můžeme označit „Smoussje“. Tenhle chlupáč obýval hospodářské budovy, kde se jednoduše a rychle dokázal popasovat s kdejakou malou škodnou. Jeho přátelská povaha měla za následek jeho postupné rozšiřování mezi širší veřejnost v té době.

Až kolem roku 1880 se začalo toto plemeno šlechtit a křížit za účelem širšího chovu. Stalo se tak po úspěšný výstavě, které se zúčastnil i Brabantík. Po jeho úspěchu se lidi začali zajímat ještě více o toto plemeno a pomaličku si začal tvarovat svoji cestu i jako módní ikona mezi vyššími vrstvami tehdejší společnosti.

V roce 1883 vznikla první oficiální Belgická klubová stanice, která se specializovala na chov trpasličích psů. Rychle na to následovalo oficiální uznání od FCI a ruku v ruce s tím přišlo i oficiální uznání standardu tohoto plemena.

 Chov

Pokud jste uvažovali nad celoročním chovem Brabantíka v kotci, něco s vámi určitě není v pořádku. Vždyť se na něj podívejte. V zimě by umrznul a v létě by se uvařil. Je to dokonalý parťák pro chov v bytě. Jeden z mnoha důvodu je i jeho krátká srst. Jasnačka, určitě jich pár doma naleznete, ale nebude to tak hrozné jako u plemen s delší srstí.

Domeček se zahrádkou mu radost udělá, no vyloženě ho nepotřebuje. Konec konců, čas bude trávit tam, kde ho budete trávit vy.

Zdraví

Toto plemeno je i navzdory jeho výzoru poměrně dlouhověké. Mezi nejčastější zdravotní potíže však můžeme zařadit:

 • Oční onemocnění.
 • Dýchací potíže kvůli jejich zploštěnému obličeji (při větší fyzické aktivitě a stejně i při horkém počasí hrozí i přehřátí).
 • Zubní potíže typu zubní kámen nebo problémy s chrupem.
 • Různé alergie na potraviny anebo alergeny ze všeho, co nám v okolí kvitne.

U Brabantíků se vyskytuje i obezita, která může nastartovat i potíže s cukrovkou. S některými zdravotními potížemi jako majitel moc nenaděláte. No svému chlupáči můžete pomoci zdravější stravou, a hlavně pravidelnými návštěvami u vašeho veterináře.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Malý závěr

Ke konci můžeme zkonstatovat, že Brabantík je přátelský a laskavý pes, který potřebuje a vyžaduje pozornost a společnost své rodiny. Jsou vhodnými partnery pro lidi, kteří dokážou ocenit všechny jeho kvality, které z něj dělají tak oblíbené plemeno.

Jeho „skladná“ velikost je ideální pro lidi, kteří nechtějí potíže s větším pejskem, nebo na to už nemají dostatek síly.

Vpusťte Brabantíka do svého světa a na oplátku získáte léta radosti, lásky a duševního naplnění, které byste na ulici jen tak nenašli a nepotkali.

Použité zdroje: 

Cane Corso

Cane Corso a jeho příběh

Kohoutková výška: 60-70 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 40-50 kg

Délka života: 11-12 let

Typ srsti: Krátká, přiléhající

Země původu: Itálie

Povaha: Ostražitá, rezervovaná, vyrovnaná

Náročnost na výchovu: Střední až vyšší

Velikostní zařazení: Velká až obří plemena

FCI: Skupina II – Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2.1. - Molossoidní plemena typu mastifa, Číslo standardu FCI: 343

Úvod do světa obrů

Cane Corso je plemeno, které má hluboké kořeny v historii a jeho povaha je spojena s ochranou a oddaností. Jeho silná fyzická stavba a statečný charakter ho činí skvělým strážcem majetku a ochráncem své rodiny.

Tento majestátný pes je vždy na pozoru a připraven bránit své blízké. Je vyrovnaný, sebevědomý a vždy připravený jednat, pokud je to zapotřebí. Nicméně, jeho povaha není agresivní a nepřistupuje k útoku jako první. Cane Corso je skvělým příkladem inteligentního a uvážlivého plemene.

Je také důležité si uvědomit, že potřebuje správnou výchovu a sociální začlenění. Přiměřený výcvik, důvěra a láska jsou klíčové pro vytvoření pevné vazby s tímto plemenem.

Povaha

Majestátný ochránce s nezlomnou věrností. Jeho povahu lze definovat jako sílu, oddanost a odhodlání. Srdce tohoto sebevědomého plemene bije pro ochranu svých blízkých až do samého konce. Cane Corso je přirozeně vybaven ochranitelskými pudy, které ho činí vynikajícím strážným psem - bez potřeby složitého výcviku.

Je věrný a sebevědomý, jeho klidná a vyrovnaná povaha vytváří ideální kombinaci. Dokáže se ovládat i v nejintenzivnějších situacích. Toto inteligentní plemeno se velmi rychle učí novým věcem, což z něj činí spolehlivého společníka.

Nicméně je nezbytné si uvědomit, že správná socializace, výchova a vedení jsou klíčové pro vybudování vyváženého a dobře vychovaného Cane Corso. Pouze tak může jejich přirozený ochranitelský instinkt a povahové vlastnosti rozkvést v pozitivním a kontrolovaném prostředí.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Toto plemeno po vás vyžaduje speciální pozornost a péči. Chcete-li získat vyváženého parťáka, musíte ho vychovávat správným způsobem a povzbuzovat ho. Socializace odmalička je také klíčová. Seznamujte ho s lidmi, jinými chlupáči a různými situacemi, aby se stal sebejistým a přizpůsobivým společníkem.

Zaměřte se na pozitivní výchovu, která je základem výcviku tohoto plemene. Odměňujte ho za správné chování a vyhněte se fyzickému trestání. Buďte vytrvalí a trpěliví, protože Cane Corso potřebuje jasná pravidla a hranice. Kromě fyzické aktivity mu poskytněte i duševní stimulaci. Použijte hračky na rozptýlení, hry zaměřené na hledání, učte ho triky a zapojte ho do dalších aktivit, které mu udělají radost a zaměstnají jeho mysl.

Stanovte jasnou hierarchii ve vaší rodině. Musíte být pevným vůdcem, abyste zabránili tomu, že vám přeroste přes hlavu. Určitě nechcete, aby vás příliš ovládal. Držení se těchto zásad je klíčové pro správnou výchovu a péči.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie plemena

Cane Corso, hrdý Italský mastin, původem z dob starověkého Říma, má ohromující historii plnou dobrodružství. Jeho předci, váleční psi s důležitými úkoly, bránili majetek, pasoucí se zvířata a byli statečnými loveckými parťáky.

Jeho vysoce citlivý čich, statečnost a chytrost ho katapultovala mezi oblíbené pastevce a neohrožené lovce. V průběhu staletí se dokázal přizpůsobit různým úkolům a povoláním. Stal se vyhledávaným loveckým psem, ochráncem majetku a oddaným členem rodiny. Jeho pověst vynikajícího stopovacího psa a inteligentního ochránce jej proslavila mezi pastevci i vášnivými lovci.

Nicméně v průběhu 20. století čelil postupnému úpadku. Moderní doba a změny v zemědělství omezily jeho tradiční úkoly a toto skvělé plemeno čelilo riziku vyhynutí a ztráty genetické rozmanitosti.

Díky vášnivým chovatelům a oddaným nadšencům však bylo Cane Corso zachráněno před svým osudem. Organizace a kluby se spojily, aby obnovily toto plemeno a udržely jeho jedinečné vlastnosti. Pečlivým výběrem a chovem se podařilo obnovit populaci tohoto plemena.

Dnes je oblíbený nejen jako pracovní pes, ale také jako úžasný společník a věrný strážce rodiny. Jeho věrnost, odvaha a ochota chránit své blízké a majetek je široce uznávána. Ačkoliv se jedná o velmi plemeno s elegantním vzhledem, silnou postavou a temperamentem. Je velmi důležité nezapomenout na pevné vedení a správnou socializaci, která je nezbytná pro tohoto majestátného parťáka.

Chov

Toto plemeno je plné energie a potřebuje dostatek prostoru ke každodennímu pohybu. Pokud se rozhodnete pro výběh, mějte na paměti, že plot musí být opravdu spolehlivý. Nepostačí mu obyčejný elektrický plot, protože jeho síla a odhodlání by ho snadno překonaly. Nechceme přece, aby se náš miláček vydal za dobrodružstvím a děsil nevinné babičky na vesnici.

Cane Corso je především psem rodinným a není vhodné, abyste ho odsunuli do kotce nebo ho izolovali od kontaktu s lidmi. Toto plemeno si potrpí na blízký vztah se svou rodinou a potřebuje prostor, ve kterém se může volně pohybovat. Pokud žijete v bytě, není to překážkou, ale musíte se ujistit, že mu poskytnete dostatečnou fyzickou a mentální stimulaci. Bude potřebovat přístup k venkovnímu prostoru, kde se může pravidelně vyběhnout.

Důležité je, abyste Cane Corsu poskytly dostatek prostoru a aktivit, které mu pomohou udržet fyzickou a duševní rovnováhu. Předtím, než se rozhodnete pro toto plemeno ve svém bytě, pečlivě zvažte, zda máte dostatek prostoru a času na splnění jeho potřeb. Pokud budete vytvářet láskyplné a aktivní prostředí, stane se šťastným a spokojeným členem vaší rodiny.

 

Zdraví plemena

Na to, jak je toto plemeno obrovské, jsme sami překvapeni, že netrpí nijak výraznými zdravotními komplikacemi.

Pokud už se něco vyskytne, tak to mohou být následující:

 • Dysplazie kyčelních nebo loketních kloubů.
 • Vychlípení očního víčka a záněty spojivek.
 • Zánět zvukovodů.
 • Torze žaludku.

Dbejte na jeho zdraví, kontrolujte ho, kupujte mu kvalitní potravu a bude se mu žít jako nic.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 

Závěr

Cane Corso je váženým plemenem, které si zaslouží naši plnou úctu a porozumění. Je to pes, který vám může přinést neuvěřitelnou sílu, ochranu a nezlomnou náklonnost, pokud mu poskytneme to, co potřebuje. Jeho loajalita je bezmezná, a pokud ho přijmeme do našeho života, otevřeme si dveře do světa neuvěřitelného spojení a přátelství.

Pokud jste připraveni na výzvu a hledáte společníka, který vás ochrání a přinese do vašeho života zcela novou intenzitu, Cane Corso je plemenem, které stojí za zvážení. Jeho přítomnost vás naplní silou, která vás nikdy neopustí. Budete mít věrného parťáka, který vás bude doprovázet na cestě životem s láskou a oddaností, kterou nezapomenete.

Použité zdroje:

Československý vlčák

Československý vlčák je opravdový vlk

Kohoutková výška:
60-65 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 20-26 kg
Délka života:
12-14 let
Typ srsti:
Rovná, hustá
Země původu:
Československo/Slovensko
Povaha:
Temperamentní, aktivní, učenlivá, odvážná
Náročnost na výchovu:
Střední až vyšší
Velikostní zařazení:
Velká plemena
FCI:
Skupina I. - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 332

 

Vlčí úvod

Československý vlčák, plemeno vzniklé spojením německého ovčáka a karpatského vlka, má v psím světě zcela unikátní postavení. S nezaměnitelnou krásou a výjimečnou povahou přitahuje pozornost nadšených chovatelů a vášnivých milovníků psů z celého světa. Toto plemeno okouzluje nejen svým navenek působivým vzhledem, ale také nabízí temperament, který ho činí vhodným společníkem pro různé životní situace a rodinné konstelace.

V našem článku se důkladně zaměříme na tuto výjimečnou rasu a její povahu. Prozkoumáme její energetickou povahu a zhodnotíme, zda je vhodná pro život v bytě či s rodinou. Budeme zkoumat, co dělá Československého vlčáka tak výjimečným a proč si získává stále větší popularitu, stávají se ceněným členem mnoha domácností po celém světě.

Povaha

Československý vlčák představuje v psím světě fascinující spojení dvou výrazných osobností – vlka a německého ovčáka. Toto spojení tvoří jedinečnou povahu, která nás láká a zároveň nás vyzývá k hlubšímu porozumění. Tito psi jsou skvělými společníky, ale vyžadují specifický přístup a náklonnost od svých majitelů.

Základem jejich povahy je mimořádná inteligence, což znamená, že se rychle učí a jsou otevření novým výzvám. Tato vlastnost jim dává široké možnosti uplatnění ve všech druzích aktivit a cvičení. Jejich schopnost se adaptovat a učit se novým dovednostem je nesmírně ceněná.

Jedním z nejvýraznějších rysů československého vlčáka je jeho oddanost svému majiteli. Vytvářejí silné pouto a jsou věrní až na krev. Ochrana rodiny je pro ně samozřejmostí, a proto jsou skvělými strážci a společníky pro lidi, kteří potřebují pocit bezpečí.

Je však třeba brát v úvahu jejich vysokou úroveň energie. Potřebují pravidelný fyzický pohyb a duševní stimulaci. Dlouhé procházky, cvičení a intelektuální výzvy jsou pro ně nezbytné. Tento pes je jako pohonná jednotka, která potřebuje pravidelné „natankování“ aktivity.

Podobně jako vlci, mají tendenci být nezávislí a samostatní myslitelé. To může znamenat, že občas budou tvrdohlaví, a proto vyžadují konzistentní vedení při výcviku. Jasná a spravedlivá pravidla jsou pro ně důležitá.

Československý vlčák je také vysoce společenský pes. Potřebuje být součástí rodiny a interagovat s lidmi. Není vhodné je nechávat samotné po dlouhou dobu, protože mohou trpět osamělostí a úzkostí.

Pokud jsou vedeni a vychováváni správně, mohou být vynikajícími společníky pro rodiny s dětmi. Nicméně je důležité, aby se děti i psi naučili, jak se správně chovat k sobě navzájem.

Celkově lze říci, že je to inteligentní, oddaný a energický pes, který si vyžaduje aktivní a zodpovědné vlastníky. Je-li veden a trénován s láskou a důsledností, může se stát vynikajícím společníkem pro lidi, kteří jsou ochotni věnovat mu potřebnou pozornost a péči.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Výcvik československého vlčáka je umění spojené s trpělivostí a pozitivním přístupem. Tvrdé metody a nespokojenost nepřicházejí v úvahu. Díky povahové bonitaci je chování tohoto plemene stabilizované a nežádoucí povahy jsou vzácné.

Klíčovým prvkem je pozitivní posílení, což znamená odměňování vašeho psa za správné chování pamlsky, hrou nebo pochvalou. Tento přístup je efektivní, protože jsou citliví na odměny.

Abyste předešli nudě a monotonii, nezapomeňte pravidelně měnit cvičební aktivity a trasy. Socializace je klíčová pro uklidnění psa ve všech situacích. Vystavujte ho různým lidem, psům a prostředím. Důraz by měl být také kladen na rozvoj čichových schopností, kterými disponuje. Trénujte ho na vyhledávání a sledování stop nebo skrýší.

Pokud se rozhodnete trénovat obranu, hledejte zkušeného instruktora a používejte hru a pozitivní motivaci. Trpělivost je klíčovým faktorem, neboť výcvik tohoto plemene může trvat delší dobu. Umožněte svému psovi postupovat ve svém vlastním tempu.

A nakonec, základním stavebním kamenem výcviku je láska a důvěra mezi vámi a vaším československým vlčákem. Toto pouto umožňuje úspěšný výcvik. Pamatujte, že výcvik psa je trpělivý proces, který vyžaduje porozumění a citlivost. S láskou, pečlivým tréninkem a pozitivním přístupem můžete mít vynikajícího společníka ve svém vlčákovi.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Vznik Československého vlčáka je zajímavým příběhem spojeným s kynologem Ing. Karlem Hartlem, který měl za úkol vyšlechtit efektivnější služební plemeno pro pohraniční stráž ČSSR. Původní pokusy o křížení psů a vlků byly spíše náhodného charakteru, ale Ing. Hartl přinesl do této snahy cíl a návaznost.

Armáda měla specifické požadavky, včetně lepšího zdravotního stavu, vyšší odolnosti, vytrvalosti a rychlosti při přesunech na velké vzdálenosti a rychlé regenerace po výkonu. Ing. Hartl se inspiroval svým předchozím výzkumem křížení psů s vlky, který prováděl od roku 1955. Myslel si, že příměs vlčí krve by mohla pomoci splnit armádní požadavky.

První pokusy s křížením karpatského vlka a služebních německých ovčáků z pohraniční stráže začaly v roce 1958 v Libějovicích. Výsledkem byla generace štěňat nazývaných F1, která vzhledově i povahově připomínala vlka. Jejich výcvik byl obtížný a nebyli vhodní pro služební účely. Nicméně, ti, kdo přežili, byli připuštěni k dalším německým ovčákům.

Teprve ve čtvrté generaci, kde byl podíl vlčí krve naředěn, se objevili jedinci, kteří byli schopni absolvovat běžný služební výcvik a plnit úkoly. Tím začal vznik plemene, které bylo později pojmenováno československý vlčák.

Na základě těchto úspěšných výsledků byl sestaven návrh standardu československého vlčáka Ing. Hartlem. Toto plemeno bylo oficiálně uznáno jako národní plemeno ČSSR v roce 1982 a později bylo dočasně uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI) a definitivně v roce 1999. Tím byl položen základ pro chov tohoto jedinečného a odolného plemene.

Chov

Československý vlčák je bezesporu jedinečným psem, jehož specifické potřeby vyžadují zvláštní pozornost a péči. Aby se tito krásní psi cítili šťastní a zdraví, je nezbytné, aby měli stabilní domov, který jim poskytuje lásku a péči, kterou si zaslouží.

Tento vlčák je velmi univerzální a může se přizpůsobit životu jak na venkově, tak i ve městě. Avšak bez ohledu na to, kde žije, je klíčové zajistit mu dostatek prostoru a aktivit. Je to pes, který oplývá energií a chce být fyzicky i mentálně stimulován. Pokud mu toho nedáte dostatek, může se stát nešťastným a vykazovat destruktivní chování.

Tento pes může být výborným společníkem v domácnosti, pokud je dostatečně cvičen a dostane možnost pravidelného venčení a fyzické aktivity. Ale nezapomínejme na jeho duševní potřeby. Hračky a intelektuální výzvy jsou pro něj důležité. Pokud máte větší prostor, jako je dům s oplocenou zahradou, nabízíte mu tím více volnosti pro projev jeho přirozeného chování.

Je vnímavý a vytváří silné pouto k rodině. Proto by neměl trávit většinu času venku v kotci. Je nepostradatelnou součástí rodiny a zaslouží si mít přístup k teplému a suchému útočišti, zvláště během chladných zimních měsíců. Kotec by měl být spíše pro krátkodobý pobyt venku nebo dozor.

Tito psi jsou extrémně oddaní svým majitelům a potřebují společnost a pozornost. Nedoporučuje se je nechávat samotné po dlouhou dobu, protože mohou trpět osamělostí a úzkostí. Jsou to inteligentní a citliví psi, kteří vás budou milovat až do konce svých dlouhých životů, pokud jim poskytnete lásku a péči, kterou si zaslouží.

Zdraví plemena

Když se podíváme na velikost tohoto plemena, zjistíme, že je poměrně zdravé a dlouhověké na jeho velikost. Když už se u nich vyskytnou nějaké zdravotní potíže, nejčastější jsou:

 • Dysplazie kyčelních a loketních kloubu.
 • Degenerativní myelopatie a dwarfismus.
 • Torze žaludku.

Většina je stejně jenom na vás, a o tom, jak se o vašeho chlupáče staráte.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Celkově lze konstatovat, že československý vlčák je plemeno, které spojuje fascinující krásu a sílu divokého vlka s oddaností a věrností domestikovaného společníka. Jeho jedinečná povaha a vlastnosti ho činí skvělým psem pro správného majitele. Tento pes zaslouží lásku, péči a respekt, a výměnou vám přinese nejen nekonečnou radost, ale také hluboké pouto oddanosti.

Ať už se rozhodnete pro život na venkově či ve městě, mějte na paměti, že československý vlčák potřebuje nejen fyzickou aktivitu a duševní stimulaci, ale především vaši přítomnost. Je to pes, který se stane součástí vaší rodiny, a jeho zdraví a štěstí závisí na vaší starostlivosti.

Pokud jste ochotni věnovat mu svůj čas a lásku a zajistit mu prostředí, které mu bude vyhovovat, československý vlčák se vám odvděčí nesmírnou oddaností a vytvoříte s ním nádherný partnerský vztah.

Použité zdroje: 

Čivava

Čivava je váš celoživotní parťák

 

Kohoutková výška:
16-23 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 2-3 kg
Délka života:
12-16 let
Typ srsti:
Krátká, dlouhá, rovná, jemná
Země původu:
Mexiko
Povaha:
Temperamentní, zvědavá, pozorná, oddaná
Náročnost na výchovu:
Nižší
Velikostní zařazení:
Malá plemena
FCI:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy, Sekce 6 - Čivava, Číslo standardu FCI: 218

 

Mexiko je zde

Čivava je malý pes s velkou dávkou sebevědomí! Buďte však na pozoru, i malá čivava má dost silnou osobnost! Je loajální, šarmantní a přesvědčivá jako německý ovčák. Budete vsak potřebovat trochu trpělivosti a výcviku, jinak se vám může stát, že váš malý "Napoleon" získá kontrolu nad vaším domovem!

Jsou ideální pro městský život, ale děti by s nimi měli zacházet s opatrností, jsou to totiž křehčí stvoření. A zima? Čivavy ji nesnášejí, takže pokud plánujete procházky v chladném počasí, může jim být třeba trocha extra péče. Ale výsledkem bude, že vám budou oddaní až do posledního dechu.

Suma sumárum, pokud hledáte gaučáka, který s vámi prolenoší celé dny, jste na správné adrese.

Povaha Mexičana

Čivava je známá svou unikátní povahou, která kombinuje mnoho pozitivních rysů, ale také má své vlastní zvláštnosti. Čivavy jsou více než jen psi; jsou loajálními společníky, kteří svým majitelům obklopují srdíčko. Jejich touha být neustále ve vaší blízkosti jim stvořil titul „stín svého páníčka“.

Tyto malý parťáci ale nejsou jen na okrasu – jsou to chytráčci s velkým potenciálem pro trénink. Mají v sobě dostatek sebevědomí a nebojácnosti na to, aby se postavili i větším psům.

Rodinné pouto je pro čivavy svatým grálem. Jsou věrné a oddané, a není nic, co by je uspokojilo víc než trávit čas se svou rodinou. Jsou přirozenými společenskými tvory. I když jsou malí, mají velký smysl pro ochranu. Jsou jako malí strážci, kteří vás budou varovat, když něco podezřelého přiblíží k vašemu domovu, nebo vám.

Zkrátka řečeno, čivavy jsou věrnými, chytrými a sebevědomými společníky, kteří dokážou přinést radost do života svých majitelů.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

I když se na to nezdá, čivava je velice inteligentní pes. Jeho touha vás rozesmát a splnit vše, co vám vidí na očích je silnější než jeho strach z neznámého. Při výcviku se držíme pozitivních výchovných metod. Toto plemeno totiž nezvládá dobře hrubé výcvikové metody, ani mentálně, ani fyzicky. Musíte být hned od začátku pánem na lodi, jinak si myslí, že si to můžou dovolit všechno.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Plemeno čivava má původ v Mexiku a jeho historie sahá až do doby před kolumbovským objevem. Tito malí, stateční psi byli původně chování u Aztéků jako společníci a také měli náboženský význam. Po příchodu španělských dobyvatelů bylo plemeno téměř vyhubeno, ale díky oddanosti některých obyvatel se zachovalo.

V 19. století byly čivavy přivezeny do Evropy a získali si popularitu mezi šlechtou a umělci. Jejich malá velikost a výrazné osobnosti je rychle učinili „módním“ plemenem. Dnes jsou čivavy oblíbenými společníky a často je vidíme na přehlídkách psů. Jejich láskyplná povaha a živelný temperament je dělají jedinečnými a ceněnými společníky po celém světě.

Chov

Rozlučte se rovnou s tím, že byste toto plemeno chovali celoročně venku. Popravdě, snad jste o tom ani nepřemýšleli?! To by snad žádný normální a rozumný člověk neudělal. Toto plemeno je ideálním parťákem na gauč a do bytu. Domeček se zahrádkou ocení, no celý den vám po zahradě poběhávat určitě nebude.

Pokud ho plánujete chovat s jinými chlupáči nebo domácími mazlíčky, určitě nezapomínejte na socializaci od brzkého věku. Občas může být čivava paličatá, žárlivá a teritoriální.

Ještě jedna důležitá věc, v zimě si pro svou čivavu pořiďte obleček, je totiž náchylná na podchlazení.

Zdraví plemena

Čivava je poměrně dlouhověký a zdravý chlupáč, no i tak se u tohoto plemena vyskytují zdravotní potíže, které mohou ovlivnit životní komfort a kvalitu vašeho parťáka. Mezi nejčastější problémy můžeme zařadit:

 • Fontanela (Srostlé lebeční kosti. Je to v podstatě genetický defekt, no nepovažuje se za zdravotní problém, který omezuje toto plemeno ve větším rozměru).
 • Malá kapacita žaludku, což může mít za následek nerovnováhu mezi spotřebovanou a dodanou energií.
 • Luxace pately.

Konec konců, pořád to zmiňujeme dokola, no vše je jenom o tom, jak se o vaše chlupáče staráte vy, a jeho dlouhověkost musí jít ruka v ruce i s vaší starostlivostí. Bez vaší pomocí se totiž nedožije hezkého stáří.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Tacos a závěr

V závěru lze říci, že čivava je malý pes s obrovským sebevědomím a výraznou osobností. Tato plemena z Mexika nesou svůj původ se stylem a hrdostí. Jsou ideálními společníky pro městský život a jejich oddanost rodině je nepřekonatelná. I když jsou malí, mají velké srdce a velkou ochranitelskou náturu.

Výcvik čivavy vyžaduje trpělivost a pozitivní přístup, ale odměnou je chytrý a sebevědomý společník. Jejich historie sahá hluboko do minulosti, ačkoli byly téměř vyhlazeny, dnes jsou oblíbenými psy po celém světě. Pamatujte na jejich náchylnost k podchlazení v zimě a starostlivou socializaci, pokud plánujete mít více domácích mazlíčků.

Celkově řečeno, čivavy jsou věrnými a inteligentními společníky, kteří vám přinesou radost a lásku na celý život.

Použité zdroje: 

Dalmatin

Dalmatin a jeho černé puntíky

Kohoutková výška: 54-62 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 24-32 kg

Délka života: 13-15 let

Typ srsti: Krátká, tvrdá, hustá, hladká

Země původu: Chorvatsko

Povaha: Přátelská, příjemná, bez agresivity

Náročnost na výchovu: Střední až vyšší

Velikostní zařazení: Velká Plemena

FCI: Skupina VI – Honiči a barváři, Sekce 3 – Příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 153

Bílo – černý svět

Hledáte parťáka, který bude středobodem pozornosti všude kam dorazíte? Anebo hledáte někoho, s kým se můžete pořádně vyřádit a vyběhat. Pokud jste odpověděli na obojí otázky kladně, tak bingo! Máme pro vás vaše nové plemeno.

Dalmatin, o tomhle plemenu by se toho dalo napsat opravdu spoustu, od raketového růstu zájmů o něj díky filmu 101 dalmatinů, až po mýtus - ne moc inteligentního psa. První je pravda, druhý je opravdu jenom mýtus. Díky filmu 101 dalmatinů se obliba tohoto plemena dostala do předních příček v té době. To ale mělo za následek křížení sem a tam, takže vás varujeme na to, abyste si svého chlupáče vybrali z ověřené chovné stanice.

Co se týče jeho inteligence… Není to Border Kolie, co si budeme povídat. K tomu se ale dostaneme v kapitole výcvik.

Další důležitá informace, kterou nemůžeme nezmínit je jeho přátelskost. Je to milovník lidí, který se pro svou smečku roztrhá. S jeho přátelskostí se spojuje taky střežení vašeho majetku. Tady se naše zdroje trošku nedokážou shodnout. Někdo tvrdí, že toto plemeno je výborný hlídací pes kvůli jeho ostražitosti vůči cizím lidem. Na druhou stranu se o něm tvrdí, že by vaší případnou nevítanou návštěvu sám provedl po pozemku. Obojí je bohužel pravda, proto bychom ho s největší pravděpodobností nedoporučovali jako hlídacího psa.

Mohli bychom se tu rozepsat ještě dále, ale pak by kapitoly tohoto článku nedávali smysl, proto se vrhneme na to nejdůležitější!

Povaha puntíků

Začneme s jeho tolerancí k jiným domácím mazlíčkům a dětem. Děti jsme už trochu nastínili, nemá s nimi problém, no je potřebné je naučit, jak se k vašemu chlupáči chovat, to stejné platí na vašeho chlupáče. Takže pokud máte doma ratolesti, nebo jste někde venku na hřišti, buďte opatrní. Nevinnou hru by si mohl vyložit jako útok na člena smečky a neměl by problém se za něj postavit, a to určitě řešit nechcete. S domácími mazlíčky problém taky nebude, ovšem, pokud s nimi bude od malička vyrůstat.

Není to typ pro gaučové lenochy, proto byste si ho měli pořídit jenom v případě, že máte aktivní životní styl! Dalším důležitým faktorem ve vašem výběru může být i jeho závislost na vás. Pokud ho plánujete nechávat jednou za čas samotného doma, dá se to vytrénovat, no to ale nedoporučujeme. I když se to naučí, stále bude trpět. Potřebuje být totiž s vámi a cítit vaši lásku, která mu naplňuje srdíčko.

Dalmatin je pes, který se pyšní svou unikátní povahou. Jeho inteligence (ano, opravdu je chytrý) v spojení s jeho energií a potřebou k aktivitě jsou nebezpečnou kombinací pro začínajícího majitele. Miluje plavání, běh a pohyb, no to se nevylučuje s jeho pobytem v bytě. Dostatek energie a denního pohybu vám zajistí, že doma určitě nenajdete spoušť.

Pokud si ho neplánujete pořídit do bytu ale do domečku se zahrádkou, máme další špatnou zprávu! Zábava na dvorečku mu stačit určitě nebude a pokud nechcete zažít jeho kulišárny na vlastní kůži, dopřejte mu ten pohyb, koneckonců je vše jenom na vás.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

A přišlo na řadu lámaní chleba… Inteligence Dalmatinů bývala a pořád do jisté míry bývá dehonestována a podceňována. Hloupý rozhodně není, i když mají lidé tendenci ho srovnávat s ovčáckými plemeni, které mají svojí pověstnou poslušnost a výcvik v žílách. Dalmatin není tak učenlivý jako jeho konkurenti, ale postupem času se naučí všechno, co je potřeba!

Výcvik stoprocentně doporučujeme vést spíš motivačním a přátelským způsobem. Tvrdý drill nesnáší a najít u něj tou správnou motivací bývá občas oříšek. Opakování stejného povelu a dlouhý trénink váš chlupáč určitě neocení.

Je těžké najít brzdu, kterou byste dokázali vašeho chlupáče zastavit. Z toho důvodu doporučujeme psí sporty. V nich bude excelovat, a vy budete rádi, že vám váš chlupáč neničí interiér obývacího pokoje. Flyball, agility nebo frisbee zvládne jako šampion a vy budete mít dobrý pocit z toho, že je váš pejsek šťastný a na správném místě.

Pokud jste člověk, který miluje výzvy, toto plemeno vám jich během jeho života dá spoustu. O zábavu tak postaráno zaručeně mít budete.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Historie tohoto plemena není tak jednoduchá a černobílá. Zase se nám tu seskupili dva tábory lidí, kteří tvrdí něco jiného. Jeden tábor je věrný tezi, která obhajuje původ plemena z území Dalmácie. Dalším důvodem, proč se kynologové přiklánějí k tomuto názoru je antický reliéf, který se našel na tomto území. Druhý tábor je zase názoru toho, že toto plemeno pochází z Itálie. Obojí však může být pravdou. V době, kdy se začaly objevovat tito psy na obrazech, patřilo území Dalmácie Benátské republice.

Příběh o původu názvu Dalmatin je obestřen závojem tajemství. Jedna z nejznámějších anekdot zmiňuje srbského básníka J. Dalmatina, který žil ve 14. století. Podle této legendy obdržel od vévodkyně A. Meziříčské darem několik psů tohoto plemene. Básník se velmi rychle rozhodl jí poslat děkovný dopis, ve kterém ocenil jejich nádherný vzhled a vyjádřil obdiv k tomuto plemeni, které se ve Srbsku získalo oblibu. Lidé začali tedy toto plemeno nazývat podle jména tohoto básníka.

Dalším možným vysvětlením původu názvu je zmínka v historických dokumentech o psu s tečkovaným zbarvením pocházejícím z oblasti Dalmácie, který dostal název "Dalmácky pes".

Až kolem 18. století začala šlechta rozpoznávat v Dalmatinech něco originálního. Při svých cestách s kočárem přitahovaly pozornost a jejich vytrvalost při dlouhých jízdách byla považována za znak důstojnosti. Postupně se tak staly oblíbenými doplňky aristokracie na jejich kočárech. Zároveň se projevila jejich schopnost být oddanými společníky na cestách, a tak našli postupem času uplatnění i v hasičských sborech hlavně v severní Americe. S jejich štěkotem a obratností při požárech se stali vyhledávanými společníky a cennými pomocníky v této oblasti.

Bohužel, na konci 19. století začal zájem o toto plemeno postupně klesat. Nicméně v roce 1882 vytvořil V. Shaw první standard pro dalmatina, což bylo pravidlo pro vzhled a chování tohoto plemene. O osm let později, v roce 1890, byl založen první Klub dalmatinů, který měl za cíl zachování a propagaci tohoto jedinečného psa s výrazným zbarvením.

Takto se Dalmatin stal nejen oblíbeným společníkem a strážcem, ale také jedinečným plemenem s fascinující historií, která je spojena s aristokracií, cestováním a ochranou. Dodnes si Dalmatini udržují své místo v srdcích mnoha lidí a jsou považováni za skvělé společníky a majestátní příklad svého plemene.

Chov

Jak už to tu jednou bylo zmínění. Dalmatin není váš klasický gaučový povaleč, no jako pes, který potřebuje společnost člověka mu chov v bytě vadit nebude. Jeho nároky na pohyb jsou však enormní, proto je potřeba abyste mu unavili mysl i tělo. Jednodušeji řečeno, než uděláno, my víme. Potřebuje mnoho pohybu a vyžaduje volný pohyb. Přestože je vhodný i do bytu, Dalmatin se dokáže přizpůsobit i domku se zahrádkou a přístupem dovnitř, no určitě mu na pohyb dvoreček stačit nebude.

Ačkoli jde o středné velkého psa, jeho citlivost na chlad je poměrně vysoká a dost často se u něj může vyskytnout prochlazení. Jeho citlivost na chlad z něj nedělají vhodného obyvatele kotce. Dalším důvodem je jeho vztah k majiteli. Dlouhé odloučení od své lidské smečky by nezvládal nejlépe. I když může mít přístup na zahradu, vyžaduje pravidelnou pozornost, zejména s ohledem na jeho inteligenci a nadměrnou energii.

Jeho společnost a oddanost jsou jeho největšími kvalitami, a proto si zaslouží láskyplnou péči a pozornost od svých majitelů.

Zdraví plemena

Ačkoliv je toto plemeno dlouhověké, bohužel se nevyhne různým onemocněním.

Mezi nejčastější choroby, které se u tohoto chlupáče vyskytují můžeme zařadit:

 • Syndrom akutní dechové tísně (ARDS), který bývá fatální a postihuje jedince do jednoho roku.
 • Citlivost močových cest má za následek tvorbu kamenů a dost často to jde ruka v ruce i se zánětem močového měchýře.
 • Hluchota je dalším jevem, který postihuje tohoto chlupáče. Často se stává, že jedinec má zasaženo jenom jedno ucho, proto je hluchota laicky nezjistitelná. Je potřebné tedy navštěvovat vašeho veterináře, který už ví, jak na tuto chorobu přijít.

Obecně vzato je to plemeno zdravé, no jako u každého chlupáče, nejdůležitější je vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Bílo – černý závěr

Blížíme se k finálnímu spočítání všech teček na všech Dalmatinů na světě.

Dnes je toto plemeno vyhledávané pro svůj jedinečný vzhled a temperament. Jestliže se pořád rozhodujete, proč si vybrat toto plemeno jako svého partnera, možná vám k tomu dáme důvod – veselost, energie a věrnost dělají z tohoto plemena skvělé rodinné a zároveň i aktivní společníky.

Dalmatin je skvělým parťákem, který váš život naplní štěstím a pohybem. Ať už spolu podniknete dlouhou procházku, nebo si zkusíte zasoutěžit v jeho oblíbené disciplíně, věřte, že váš život a každý den bude naplněn láskou a nezapomenutelným množstvím radosti.

Dejte tomuto chlupáči šanci stát se středobodem vašeho života. Najdete v něm totiž nejen psa, ale i kamaráda na celý život.

Použité zdroje: 

Dobrman

Dobrman Německý hlídač

Kohoutková výška: 63-72 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 32-45 kg

Délka života: 11-13 let

Typ srsti: Krátká, hladká, tvrdá

Země původu: Německo

Povaha: Nebojácná, ostražitá, obranářská

Náročnost na výchovu: Vyšší

Velikostní zařazení: Velká Plemena

FCI: Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 1 - Pinčové a knírači, Číslo standardu FCI: 143

Německý úvod

Dneska jsme si pro vás připravili článek o německé vrtuli. Jako vrtule jsme ho nazvali kvůli jeho neskutečným nárokům na pohyb a to, že pořád utíká nahoru a dolu. Pokud hledáte psa, který vás uchvátí elegancí, chytrostí a oddaností, jste na správné cestě. Jsou to nesmírně působivý parťáci, kteří vás budou milovat od prvního okamžiku.

Všestrannost a inteligence jde u tohoto plemena ruka v ruce, a proto jsou skvělým rodinným mazlíčkem, strážcem, a dokonce i služebním psem. Upozorňujeme, tento chlupáč vám dá zabrat co se týče pohybu, proto ho doporučujeme jenom aktivním lidem a zkušenějším chovatelům.

Bohužel se Dobrman potýká se špatnou pověstí. Hodně lidí má tohoto milého chlupáče zafixovaného, jako ostrého a agresivního psa. Ostrý dokáže být, to je pravda, ale pokud zvládnete jeho výcvik a socializaci, s agresivitou problém mít nebudete. Na oplátku získáte láskyplného parťáka, který je i citlivý.

Pojďme se tedy vydat po stopách tohoto nádherného chlupáče a prozkoumejme jeho životní příběh.

Povaha

V 20. tém století byl Dobrman bezesporu razantní a ostrý hlídač. Toto plemeno patřilo do rukou jenom zkušeným kynologům. Postupem času se ale z tohoto chlupáče stal výborný strážce, který miluje svoji rodinu a chová se k členům své smečky s respektem a láskou.

Nemá nejmenší problém ohlídat svůj majetek a svoji rodinu, proto se může ještě dodnes potýkat se špatnou reputací, no sám od sebe zbytečné konflikty nevyhledává. Nevšední inteligence dobrmana je zároveň jeho silným prvkem i výzvou. Díky jeho chytrosti ho můžete vycvičit rychle a bez zbytečných potíží, na druhou stranu ho musíte umět zvládat a zaměstnat i psychicky. Takže rovnou zapomeňte na dlouhé hodiny a dny vylehávání v posteli a na gauči. Dobrman by vám to dal vyžrat.

Dobrman je tedy hodně energetické, sebevědomé a inteligentní plemeno. Jejich energie vás dokáže překvapit, není jednoduché tohoto chlupáče unavit. Vyžadují tak pravidelný pohyb a aktivity. Takže pokud hledáte psího parťáka, který vás nejen ochrání, ale i pobaví, a ve vašich slabších dnech i dodá energii, Dobrman je pro vás tím pravým plemenem.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Drill u tohoto plemena není špatné slovo. Nebojí se ho, a i díky jeho dlouhým rokům praxe u policie nebo armády je skutečně chápavý a učenlivý. Na druhou stranu musíte dbát na to, že nesnáší dobře monotónnost a k celkovému výcviku musíte přistupovat s dávkou kreativity a s určitou dávkou otevřenosti. Proto opravdu potřebuje zkušeného chovatele, který se dokáže vypořádat s každým problémem a občas i s tvrdohlavostí, které mohou při výcviku přijít.

Tento chytrý pes nesnáší nudné a stereotypní cvičební postupy, takže zapomeňte na suché a jednotvárné hodiny. Naučené povely dokáže předvídat a občas vás dokonce i předběhne v tom, co mu chcete „říct“. Občas si udělá cvik po svém, protože do každého povelu vkládá kousek své duše. A tak je to schopný pes, který se snaží vás potěšit a vyhovět vašim přáním.

Když jste typ člověka, který vyhledává výzvy a snaží se překonávat každý den, věřte, že Dobrman vám to dopřeje. Na výcvik Dobrmana se musíte podívat jako na dobrodružství, při kterém se vám otevřou nové cesty.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Asi bez větších potíží uhodnete, po kom bylo toto skvělé plemeno pojmenované. Je to tak, není to nikdo jiný než Louis Dobermann! Nečekané, že? Dobermann se živil jako výběrčí daní a v jeho době bylo toto povolání hodně nebezpečné. Strachovat se každý den o to, jestli vás nepřepadnou na cestě zloději se mu moc nelíbilo.

Pro to si řekl, že potřebuje psa, který by naháněl hrůzu, byl inteligentní a věrný. Začal tak experimentovat s křížením greyhounda, rotvajlera a dogy (bylo tam ještě pár plemen, ale tady se cesty různých odborníků rozdělují). Tito psy byli ale považováni za nesmírné agresivní a nezvladatelné. K tomu, aby dosáhl agresivní vzhled u svých pejsků jim pomáhal i kupírováním uší.

Prvotní prezentace plemena byla na výstavě psů v roce 1876 v Německu. Jak čas plynul, získal si popularitu ne jenom jako pracovní pes, ale také jako společník do rodiny. Oficiálně však bylo plemeno uznané až v roce 1910 kdy byl schválen oficiální standard plemene.

Bohužel, v historii se dobrman také setkal s temnými chvílemi, kdy byl zneužíván jako armádní pes ve světových válkách, a dokonce i jako strážní pes v koncentračních táborech, což mělo za následek totální nenávist k tomuto plemenu.

Nicméně, zapomeňme na tyto časy, protože Dobrman nemůže za to, jako byl využíván. Cesta byla dlouhá a trnitá, no nakonec se Dobrman stal tím milým a oblíbeným partnerem i pro rodiny, jakého známe dnes.

Chov

Popravdě, tohle opakujeme u každého článku se středním až větším plemenem. „Není to gaučový povaleč!“ U Dobrmana to platí dvojnásobně. Nemá problém se životem v bytě, no pokud mu nedopřejte pohyb (a že ho potřebuje), tak vám velice jednoduše a rychle přeroste přes hlavu.

Domeček se zahradou bude milovat, ale zase jednou opakujeme. JENOM zahrada mu určitě nebude stačit. Musíte ho vyčerpat mentálně a fyzicky. V zimě doporučujeme zaopatřit si teploučké oblečky, aby vám neprochladnul.

Je opravdu jenom na vás, jakou metodu chovu zvolíte, no věříme, že zvolíte tu správnou a budete se svým novým parťákem sdílet i ložnici!

Zdraví

Bohužel se u tohoto plemena vyskytují zdravotní potíže, které vznikly z důvodu různých příbuzenských míšení. Mezi nejčastější potíže, které se u tohoto plemena vyskytují jsou:

 • Oční potíže jako jsou, Atrofie sítnice (PRA), Malformace zornice (PHPV), Malformace sklivce (PHTVL).
 • Srdeční vady.
 • Problémy s páteří.
 • Výhřez meziobratlové ploténky.
 • Demodikóza.
 • Různé kožní onemocnění.
 • Potíže s funkcí štítné žlázy nebo slinivky.

Mezi další zdravotní potíže můžeme zařadit i torzi žaludku a srážlivost krve. Velká míra zodpovědnosti za jeho šťastný a zdravý život je i na vás. Kontrola u vašeho veterináře by měli být povinností z vaší strany, pokud chcete mít zdravého a šťastného chlupáče.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Neagresivní závěr

Jediné, co nám u tohoto článku chybí je závěr. Nejde nám jinak než toto plemeno jenom vyzdvihnout. Je to inteligentní, hravý a rodinný pes, který zaručené hlídá váš majetek a vaši rodinu. Jeho lišácká důvtipnost vám někdy překvapí, no zaručeně vám vykouzlí úsměv na vaší tváři.

Naše srdce si získal i jeho nádherným majestátným vzhledem, a i jeho chováním. Ať už hledáte radost, či starost, obojí spolu prožijete. Neberte to ale jako něco špatného, každá starost s vaším chlupáčem se vám vrátí dvojnásobně.

Nechte se ním okouzlit i vy a pochopíte, proč je toto plemeno oblíbené a vyhledávané!

PS: Jenom do zkušených rukou!

Použité zdroje: 

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček

Kohoutková výška: 24-35 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 8 kg

Délka života: 10-13 let

Typ srsti: Hustá, lesklá, krátká

Země původu: Francie

Povaha: Společenská, veselá, hravá

Náročnost na výchovu: Nižší

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina IX. - Společenská plemena a toy, Sekce 11 - Malí molossoidní psi, Číslo standardu FCI: 101

Máte chuť na croissant?

Máme tady dalšího pána na holení, nebo spíše croissant na snězení? Tento rozkošný chlupáč je ideálním parťákem do města, do bytu a na gauč. Tenhle malý komediant, jak ho lidi nazývají, vám vykouzlí úsměv na tváří každý jeden den ve vašem životě.

Zároveň je vhodnou volbou pro začínající pejskaře a díky němu se vám otevře brána do světa chlupáčů. Je ideálním parťákem pro rodiny s dětmi, které opravdu miluje. Jak to bývá zvykem u chlupáčů s rozpláclým čumáčkem, má problémy s dýcháním, a proto se v noci můžete vzbudit na zvláštní zvuky. Nebojte se, nejsou to zloději, ale spíš váš věrný parťák.

Velkým bonusem k tomu, že miluje děti bude i jeho tolerance vůči ostatním zvířatům, nebývá skoro vůbec agresivní a problémový. Pokud tedy hledáte partnera, který se od vás nikdy nevzdálí a každou jednu minutu svého života bude trávit s vámi, tahle kupka srandy je tou správnou volbou zrovna pro vás.

Přidejte se tedy s námi na cestu, která vás zavede do hloubky duše a života tohoto čtyřnohého fešáka.

Vždy usměvavá povaha

Jak už jsme zmiňovali výše, miluje děti a toleruje všechno, co se hýbe. Ovšem, abyste se dokázali vyhnout zbytečným potížím, socializaci začínejte už od malička.

Mimo toho je to chlupáč, který vyžaduje vaši neustálou pozornost a vaše odluka od něj může vyústit až v destruktivní chování. Takže si dvakrát rozmyslete, jestli na něj budete mít dostatek času, nebo alespoň někdo z vaší rodiny. Nechcete, aby se tohle veselé plemeno proměnilo na depresivního hafana, opravdu by si to totiž nezasloužil.

Vhodnou volbou je pro městské lidi, nevyžaduje totiž dlouhé procházky a rád si s vámi zarelaxuje na gauči před televizí. Jeho vokální ústrojenství nebývá moc často využíváno, pokud ho zbytečně něco nerozruší nebo pokud vám něco vyloženě nehrozí.

Další výhodou je jeho krátká srst. Určitě jich pár po bytě najdete, nebudeme vám lhát, no mimo to je údržba jeho kožíšku jednoduchá.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Když si začnete povídat s ostatními majiteli tohoto plemena, uslyšíte povětšině to stejné. Je to vskutku jednoduše ovladatelný chlupáč. Ovšem, musíte si umět nastavit hranice, nechcete, aby vám přerostl přes hlavu. I když tak nevypadá, dokáže si s vámi dělat co chce, pokud nebudete dostatečně důslední.

Určitě se vyvarujte hrubému zacházení a dbejte na to, jakým hlasem na něj mluvíte. Zvýšený hlas můžou brát ofenzivně a jednoduše se na vás urazí. Celkově jim stačí úplně základní výcvik poslušnosti, u kterého zvolíme metodu odměňování a chválení.

Vše je jenom ve vašich rukou jakou cestou se vydáte a jakého chlupáče si doma vytvarujete. Potíže s ním ale povětšinou opravdu mít nebudete.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Jeho původ můžeme datovat až k původním molossoidům a Anglickým buldokům. Nemá asi moc smysl procházet celou historii molossoidů a buldoků, proto si povíme jenom to, jak se vlastně do Francie dostal a jak to, že vypadá úplně jinak, jako jeho anglický bratr.

Takže naši milý čtenáři, máte nějaké tipy, jak by se mohl tento chlupáč dostat do Francie? Správně! Bylo to v období průmyslové revoluce, kdy se za práci a možná i lepšími životními podmínkami stěhovali angličtí robotníci, kteří si sebou brali své oblíbené buldoky.

Postupem času se Anglický buldok začal selektivně křížit s místními buldoky a teriéry. Hlavním důvodem tohoto křížení bylo dosáhnout menší a elegantnější verze Anglického buldoka. Je vtipné, že Anglický buldok byl oblíbeným chlupáčem dělnické třídy v Anglii, zatímco Francouzský buldoček získal oblibu mezi francouzskými dělníky

První oficiální klub, který se specializoval primárně na toto plemeno byl založen v roku 1880 v Paříži. Od tohoto roku se plemeno téměř vůbec nezměnilo a vypadalo tak, jak ho poznáme dnes.

Postupem času se dostal do celého světa a podmanil si tak svět svojí povahou a výzorem.

Chov

Bytový parťák a žádný ochránce statku. Byt bude milovat, stejně jak procházky, no nepotrpí si na ně. Rád si vystačí se svými hračkami, které mu na doma pořídíte. Nezapomínejte ale na to, že ho nemůžete nechávat dlouhou dobu samotného. Může se u něj totiž začít projevovat separační úzkost, a to by vám pak z bytu zůstali v tom lepším případě jenom holé zdi. Nad domečkem se zahrádkou taky nosem neohrne, no neuvidíte ho tam skotačit od úsvitu až do západu slunce.

Nejradši má totiž místo po vašem boku a kam se pohnete vy, pohne se i on.

Nad kotcem a celoročním chovem venku rovnou zapomeňte. Umíte si ho vůbec představit samotného v noci, venku v chladu, v dešti?

Zdraví

Jak už asi tušíte, nemají to v životě po zdravotní stránce jednoduchý. Vlivem silného šlechtění se u něj vyskytují zdravotní potíže o poznání více, jako u „čistějších“ plemen. Mezi nejčastější zdravotní potíže, které se u tohoto plemena vyskytují můžeme zařadit:

 • Jeho typický čumáček může mít za následek vznik brachycephalického syndromu (zablokování dýchacích cest).
 • Přehřívání v létě.
 • Různé druhy alergií.
 • Degenerace meziobratlových plotének.
 • Oční problémy.
 • Onemocnění kůže.
 • Ušní a oční infekce.
 • Luxace pately.

Dále pak se můžou vyskytnout potíže s plynatostí a se zubním kamenem. Nejdůležitější je však vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka a důsledná kontrola u veterináře.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Naše cesta se pomaličku ale jistě blíží ke konci. No i tak věříme, že vás tento chlupáč okouzlil natolik, že jste si ho vybrali jako vašeho budoucího partnera pro život.

Jako partner pro vás a vaši rodinu vám bude dávat každý den vašeho života dostatek radosti a potěšení, na které budete vzpomínat ještě dlouho po tom, co tu už nebude. Jejich bezmezná oddanost a potřeba být ve vaší blízkostí vám občas může přijít až otravná. Avšak, každý jeden den bude naplněn láskou a úsměvem z obou stran.

Je to takový malý klenot, s kterým si užijete dovádění i klidné chvíle. Nejdůležitější je pro něj vaše bezmezná láska a věrnost.

Použité zdroje: 

Havanský psík

Havanský psík a jeho původ

Kohoutková výška:
21-29 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 3-6 kg
Délka života:
13-15 let
Typ srsti:
Hebká, dlouhá
Země původu:
Kuba
Povaha:
Bystrá, laskavá, radostná, hravá
Náročnost na výchovu:
Nižší
Velikostní zařazení:
Malá plemena
FCI:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy, Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 250

 

Úvod

Havanský psík je malá kulička lásky a radosti. Je jedním z těch plemen, které vás okouzlí hned na první pohled. Svého majitele si získá nejen svým krásným vzhledem, ale také úžasnou povahou. Pokud hledáte společníka, který vám zpříjemní každý den svou veselostí a oddaností, havanský psík je tu pro vás.

V tomto článku se společně ponoříme do světa tohoto okouzlujícího plemene a zjistíme, proč je tak oblíbený mezi milovníky psů. Bude to cesta plná radosti a lásky, takže se připravte na neodolatelný příběh o havanském psíkovi.

Povaha

Havanský psík je jedno z těch plemen, která vám hned na první pohled ukradnou srdce svou jedinečnou povahou a krásným vzhledem. Jsou jako malé kuličky radosti, vždy připravené rozjasnit váš den svou energií a věrností.

Veselost a živost jsou jejich druhým jménem. Havanský psík se zdá být stále v pohotovosti ke hře a zábavě. Co to znamená pro vás? Máte zaručeného parťáka pro všechny rodinné dobrodružství i chvíle sami pro sebe. Jejich radostná povaha z nich dělá skvělého společníka pro rodiny i jednotlivce.

Ale pozor, mají v sobě také obrovskou dávku oddanosti a jsou vášnivě oddaný svému majiteli. Rád tráví čas ve vaší blízkosti a vytváří silné pouto. Jsou prostě věrní společníci, kteří vám budou stát po boku. Havanský psík je totiž rozeným společenským tvorem. Miluje interakce s lidmi a jinými psy. Je šťastný, když může být uprostřed dění a být obklopen rodinou a přáteli. Je to ideální pes pro ty, kteří si užívají společnost svého chlupatého kamaráda.

Pokud máte děti, tak bude toto plemeno pro vás dvojnásobně ideální! Havanské psy obvykle milují děti a s radostí se s nimi pohrávají. Jsou trpěliví a laskaví, což z nich činí skvělého společníka pro rodiny s malými dětmi. Ačkoliv jsou havanské psi společenské, mají také určitý ochranný instinkt. Mohou vás varovat, když se něco zdá být mimořádně neobvyklého.

Celkově řečeno, spojuje radost, oddanost a inteligenci do jednoho balíčku. Jsou ideálními společníky pro ty, kteří hledají psa, který jim přinese radost a zároveň bude věrným přítelem. S havanským psíkem budete mít vždy radostnou a láskyplnou kuličku radosti na své straně.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Výcvik havanského psíka představuje radostnou a interaktivní cestu, která vyžaduje trpělivost a pozitivní přístup. Jsou výjimečně chytrý a zároveň zbožňují učení, což z nich dělá ideálního partnera pro trénink. Klíčem k úspěchu je pozitivní posilování, což zahrnuje odměňování za správné chování pamlsky nebo slovní pochvalou. Tato metoda výcviku jim pomáhá porozumět tomu, co od nich očekáváte.

Socializace hraje klíčovou roli ve výcviku psíka. Důležité je umožnit vašemu chlupáči setkávat se s různými lidmi, psy a různými životními situacemi. To jim pomáhá rozvíjet dovednosti potřebné k tomu, aby se stali dobře přizpůsobivými a společenskými společníky.

Mentální stimulace je pro havanské psy nepostradatelná. Výuka triků, jako je dávání packy, kotrmelec nebo jednoduché povely jako "zůstaň", mohou být pro něj i pro vás zábavné a poutavé. Buďte ale důslední ve svém tréninku. Stejné povelové slovo pro stejnou dovednost a trpělivost jsou klíčem k úspěšnému výcviku. S pečlivým a pozitivním přístupem se váš havanský psík stane poslušným a společenským partnerem, který bude přinášet radost vám oběma.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Havanský psík, i když jeho jméno evokuje slunnou Kubu, má překvapivě svůj původ ve Středomoří. Jeho historie možná nepatří mezi nejstarší, ačkoliv se objevuje v záznamech, které sahají až k Aristotelovi. Avšak původní havanští psi, známí také jako "canes melitenses" či psi z přístavů, nezaujímali výraznou roli. Žili převážně kolem přístavů, kde pomáhali s hubením hlodavců, ale jinak nebyly nijak význační.

Jejich cesta začala být zajímavější až v době raného novověku, kdy se začaly šířit po Evropě. Důležitým mezníkem bylo, když italští a španělští námořníci přinesli toto plemeno až na Kubu. Zde si havanští psi našli nový domov a získali oblibu mezi bohatými majiteli plantáží a obchodníky. Toto plemeno bylo tehdy převážně bílé a mělo menší postavu než dnes. Devatenácté století přineslo záměrné křížení s pudly od francouzských chovatelů. Tato spojení vedla ke zvětšení velikosti havanských psů a také k rozšíření škály barevných variant jejich srsti.

Nicméně, v 50. letech 20. století se dramatické politické změny na Kubě téměř staly osudnými havanským psíkům. Naštěstí několik jedinců bylo zachráněno a vyvezeno do USA, kde našli nový domov a rychle si získali srdce mnoha lidí. V roce 1979 byl založen Americký klub chovatelů Havanských psíků, a v roce 1991 získal Havanský psík oficiální uznání od Amerického kynologického klubu (American Kennel Club – AKC).

Chov

Chov havanského psíka buď ve vnitřním prostředí nebo venku na zahradě, závisí na několika faktorech, které ovlivňují jeho pohodlí a pohodu. Rozhodnutí by mělo být založeno na jeho povaze, velikosti vašeho bydlení, životním stylu a individuálních potřebách samotného psa.

Abyste pro svého psa vytvořili optimální prostředí, kde si může odpočinout, spát a cítit se bezpečně, je vhodné zřídit pro něj komfortní místo. K tomu můžete využít pelechy, měkké polštáře nebo speciální psí postele. Důležité je zajistit, aby tento prostor byl klidný a bezpečný, a tím vytvořit prostředí, kde bude mít váš chlupáč svoje vlastní útočiště.

Havanský psík je pověstně společenský a přátelský. Je klíčové, aby byl plnohodnotným členem rodiny a strávil s vámi dostatek času. I přesto, že jsou menšího vzrůstu, potřebují stejně jako větší plemena dostatek pohybu. Pravidelné procházky a hraní jsou nezbytné pro udržení jejich fyzického i duševního zdraví. Aktivita jim pomáhá udržet dobrou kondici a zamezit nadváze.

Zdraví plemena

Je dlouhověké a odolné! Zdravotné potíže se ho bojí a opomíjejí ho. Ne, teď opravdu vážně. Havanský psík je opravdu vitální a zdravé plemeno. Když už se u tohoto plemene vyskytne nějaká zdravotní komplikace, nejčastěji to jsou:

 • Oční potíže typu podráždění, infekce a zákal.
 • Luxace pately.
 • Stomatologické potíže. (Zubní kámen.)

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Havanský psík je tedy zřejmě jedním z nejvíce kouzelných psích plemen, které můžete mít jako společníka. Je to malá kulička lásky a radosti, která se svou jedinečnou povahou a krásným vzhledem snadno získává srdce svých majitelů. Jeho veselost, oddanost a inteligence ho činí ideálním společníkem pro rodiny i jednotlivce.

Výcvik havanského psíka je radostnou cestou, která vyžaduje trpělivost a pozitivní přístup. Tato inteligentní plemena zbožňují učení a s vaším pozitivním posilováním budou ochotni spolupracovat. Socializace hraje klíčovou roli ve výcviku, a mentální stimulace je nepostradatelná pro jejich šťastný život.

V závěru lze říci, že havanský psík není pouze domácím mazlíčkem, je to člen rodiny, který přináší lásku, radost a životnost do každodenního života svých majitelů. S havanským psíkem máte vždy společníka, který vám přinese smích a neodolatelnou lásku.

Použité zdroje: 

https://www.cmku.cz/cz/seznam-plemen-159/302

https://www.webfordog.cz/atlas-psu/havansky-psik/

https://www.pesweb.cz/cz/havansky-psik

https://www.ifauna.cz/psi-atlas/havansky-psik/

https://www.lovetoknowpets.com/dogs/havanese-dog-characteristics-temperament-care

https://iheartdogs.com/7-facts-about-havanese-you-probably-didnt-know/

https://blog.healthypawspetinsurance.com/breed-guide-havanese

 

Chodský pes

Chodský pes nepřichází z Chodova

Kohoutková výška: 48-56 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 18-25 kg

Délka života: 12-13 let

Typ srsti: Krátká, hladká, lesklá, dlouhá, hustá

Země původu: Česká republika

Povaha: Temperamentní, učenlivý, pozorný, poddajný

Náročnost na výchovu: Nižší až střední

Velikostní zařazení: Velká Plemena

FCI: Skupina 1 - Psi ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí, kromě švýcarských salašnických psů, Sekce 1 – I. - plemena ovčácká, Číslo standardu FCI: 364

Chodský junák

Opravdu není z Chodova! Je ze Šumavy… V spojení s Pražským krysaříkem tvoří dvojici nejznámějších českých plemen. Tenhle článek je ale o Chodském psovi, tak se nebudeme zbytečně odklánět od tématu. Chodský pes je silně a hluboko zakotven do české historie, no i tak ho moc lidí nezná. Můžeme říct, že je to taková o trošičku menší a česká verze Německého ovčáka.

A to je škoda! Chodský pes je totiž výtečný psí parťák do rodiny, na procházky, a dokonce i na psí sporty! A pokud ho nechcete jako rodinného přítele, tak ho pořád můžete využít na ochranu vašeho majetku nebo i dokonce vašich živějších kamarádů jako jsou stáda kraviček, oveček nebo i dokonce koní.

Tento pes je dobrou volbou i pro začínající chovatele. Díky jeho inteligenci a historii, která mu proudí v žilách je jeho výcvik jednoduchý. Je to skvělý parťák ne jenom pro vás ale i taky pro rodinné mazlíčky, a dokonce i cizí psy. Je však důležité nezanedbat socializaci od malička, abyste se pak nepotkali se zbytečnými trablemi na vašich procházkách.

Povaha z Chodova

Chodský pes je plemeno, které opravdu vyžaduje a potřebuje pohyb a mentální zaneprázdnění. Proto s ním jako partnerem na gauč moc nepočítejte. Určitě si s vámi rád odpočine před televizí, nebo i v posteli, no na dlouhé hodiny a dny nic nedělání opravdu není stavěný.

Jak už jsme dříve zmiňovali, je to super parťák i pro vaše děti, no s opravdu mladými jedinci našeho druhu ho bez dozoru určitě nenechávejte. Jako u jiných větších psů se může stát, že by při obyčejné hře nedokázal odhadnout svoji váhu a nechtěně by vaše dítě povalil na zem.

Dokážete si sním užít spoustu hodin a dnů legrace, no jeho zpívání může být občas náročné. Není to až tak hrozné jako u Huskyho, no i tak je docela ukecaný a vždy si s vámi rád popovídá o počasí nebo politických problémech ve světě.

Suma sumárum je tento chlupáč skvělou vstupnou bránou do světa kynologie s jedním velkým bonusem. Budete mít originální české plemeno s bohatou historií. Dopřejte mu pohyb, lásku a stimulaci a on vám dá na oplátku svoje srdce jako na talíři.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Vypadá jako Německý ovčák, to je pravda, no hned potlačte tu myšlenku ve vaší hlavě, která vám říká, že se na něj bude aplikovat stejný výcvik! Důslednost ano, ale bez drillu. Miluje hry, no nesnáší opakování a monotónnost. Doporučujeme se naučit používat správně vaši intonaci hlasu, protože dokáže být citlivý i na to, jakým způsobem na něj mluvíte.

Při výcviku si opravdu užijete vše, o čem se vám snilo i nesnilo. Bez citlivého zacházení a odměňování se může jednoduše unudit! Je chápavý a inteligentní, cviky se naučí rychle, občas se zdá, že je nedisciplinovaný. Opravdu tomu tak není, to se v něm jenom bije jeho láska k pohybu a k tomu, aby vám předvedl vše, co umí.

Chlupáč je vhodnou volbou i pro kynology juniory i díky jeho velikosti. Jeho celý život je jedna velká hra a všechno bere jako zábavu. Proto není vůbec těžké ho dovést k tomu, aby poslouchal i vaše juniory.

Jako u každého pejska, i zde platí, že vše je jenom na vás a vašich výchovných metodách.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Jeho revírem jsou lesy, jeho tempo je vražedné, jeho protivníci jsou darebáci, zloději a všichni nepoctiví lumpové v okolí! Ne, toto není úvod do Kobry 11, ale spíš úvod do historie tohoto vždy radostí naplněného chlupáče.

Jak už jeho samotné jméno nabádá, pochází z lesů a území Chodska. Jeho minulost můžeme datovat až do 13. století, kde byl využíván na střežení důležitých lesních cest a pohraničí. Nebyli to však jenom strážci. Byli taktéž využívání při lovech a nebo při pasení.

Díky jeho inteligenci se stal na určitou dobu opravdu oblíbeným loveckým partnerem. Asi nám nebudete věřit, když vám řekneme, že toto plemeno v jeho historii párkrát zaniklo. Poprvé v moderní historii se toto plemeno začalo oficiálně objevovat až v roku 1982 díky Vilémovy Kurzovy, který se snažil toto nádherné plemeno znovu „oživit“.

I když je jeho historie zdlouhavá, spletitá a občas ztracená v dlouhých rocích neexistování, u tohoto plemena můžeme dohledat původní předky až k prvním pra-pra-pra-pra babičkám a dědečkům. 

Chov

Kotec pro celoroční chov, to je důležitá otázka, na kterou hledáte odpověď. Ta ale však není tak jednoduchá, i když by asi s celoročním pobytem v kotci větší problém neměl, nedoporučujeme to z důvodu jeho napojení na svého páníčka. Je to hodně velký srdcař, který s vámi chce a potřebuje trávit veškerý jeho čas.

Domeček se zahrádkou ocení, no nezapomeňte na to, aby si tam mohl hrát. Samotná zahrada mu totiž nevystačí a sám si najde nějakou lumpárnu, s kterou by se zabavil, vás by to však po čase určitě nepobavilo.

Do bytu se hodí, nemá s tím velký problém, nezapomínejte však na jeho potřeby. Procházky, hodně pohybu a mentální stimulace. Občasnou samotu zvládne, no je potřeba ho k tomu vést a vycvičit, aby si pak neudělal z vašeho bytu operu, a z vašich sousedů ne moc nadšené účastníky.

Jo a poslední věc, chlupy a chlupy. Líná, hodně líná, nic jiného si asi ani u plemena s takovou srstí očekávat nedá.

Zdraví

Toto plemeno se řadí mezi zdravá a dlouhověká. Je obecně zdravé a odolné a nespojuje se s nějakými závažnými zdravotními komplikacemi. Určitě se u něj mohou vyskytnou klasické potíže, no mimo toho se raduje ze šťastného a zdravého života. Nejdůležitější je však vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Český závěr

Na závěr tady nebude knedlo vepřo zelo, ale radostné konstatování, že toto plemeno je ideální alternativou k Německému ovčákovi. Je stejně inteligentní a stejně chlupatý, co máme dělat?

Naše cesta se právě přiblížila ke konci. O tomto chlupáči bychom dokázali napsat spoustu kladných a pozitivních přívlastků, no ani 10 normostran by nám na to nestačilo. Jeho moudrost, odvaha a oddanost jsou věci, kterými si vás podmaní a získá.

Když si přičichněte k jeho kožíšků, možná se vám povede zacítit českou historii a vaše předky, kdo ví.

Zamilujete si ho stejně jako my. Jako strážného, ukecaného a přátelského rodinného parťáka do sněhu, deště, a i do bláta (to opravdu miluje).

Ať už vaše cesty zavedou do lesů, do parků ve městě nebo jenom kolem vašeho domečku, pokaždý se s touhle kupičkou chlupů nasmějete a na konci dne budete extrémně vděčný za to, že si vás vybral právě Chodský pes.

Použité zdroje: 

 

Jack Russel teriér

Jack Russel teriér a jeho nikdy nekončící pohyb

Kohoutková výška: 25-30 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 5-6 kg

Délka života: 13-15 let

Typ srsti: Hladká, drsná, hrubá

Země původu: Velká Británie

Povaha: Odvážný, přátelský, sebevědomý

Náročnost na výchovu: Střední

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina III. – Teriéři, Sekce 2 - Malí teriéři, Číslo standardu FCI: 345

 

Určitě to není gaučový lenoch

To teda určitě není. Dávejte si pozor, ať vás jeho vzhled neošálí. Jedná se totiž o velmi energické plemeno, které na jednom místě moc nepostojí. Představte si ho jako malé dítě s ADHD, které se dokonce zapojí do her s vašimi dětmi.

Je tedy ideálním partnerem do rodiny, která je aktivnější… nesnáší totiž nudu a povalování.

I když je menšího vzrůstu, tak vám dá vědět docela hlasitě, když se mu něco nebude líbit nebo když vám hrozí nebezpečí! Je to perfektní parťák i na různé psí sporty, v kterých bude určitě zářit. Avšak, neradi to říkáme, ale nemyslíme si, že je zrovna vhodný pro úplné amatéry. V krvi má dodnes lovecké pudy, které se občas probudí.

Jack je živý a podnikavý chlupáč, díky kterému zažijete spoustu dobrodružství, hravosti a optimismu. I díky jeho inteligenci a zvědavosti je jedním z nejoblíbenějších chlupáčů na světě. Pokud ještě nejste přesvědčeni, tak věřte, že máte na výběr ze tří druhů osrstění! Hladkosrstý, hrubosrstý a „broken“, což je takzvaná lámaná srst a je možné ji popsat jenom jako mix hladké a hrubé. Dalším skvělým faktem je, že všechny tři druhy osrstění se mezi sebou mohou křížit, což má za následek vcelku čistý rodokmen a málo zdravotních potíži.

Energická povaha

Povaha tohoto chlupáče je pro každého, kdo touží po aktivním životě a pohybu. Je to totiž energický chlupáč, který je zároveň i hodně inteligentní. Ani sami nebudete chápat, kde se v takovým maličkým tělíčku nabralo tolik energie pro různé aktivity.

Jeho inteligence je jeho silná zbraň, kterou na vás bude vytahovat každý den. No i tahle vlastnost mu umožňuje rychle vstřebávat nové informace při jeho výcviku. Bohužel má v sobě lovecké pudy, které ho občas můžou rozrušit a může se za nimi vydat.

Hodí se i k větším dětem, s kterými bude vymýšlet lumpárny a zabaví se tak navzájem. Soužití s jinými domácími zvířaty je také možné, jen je důležitá brzká socializace. Občas mají tendenci s vámi bojovat o vůdcovské postavení ve smečce, no to není nic, s čím by si zkušenější chovatele neporadili.

Pokud jste ochotni vašemu chlupáči věnovat čas, budou pro vás skvělými životními partnery.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Na to, abyste tohoto maličkého alfa samce dokázali zkrotit, je potřeba jít s pevnou no zároveň důslednou metodou výcviku. Tito psi mají přirozené sebevědomí, které nezná hranic. Je potřeba si uvědomit, že s výcvikem musíte začít co nejdříve. Mladí Jackové jsou jako houba! Dokážou vstřebat a naučit se téměř vše, co po nich budete vyžadovat.

Určitě se vyvarujte tvrdým výchovním metodám, naopak. Využijte sílu odměňovaný a pochval! Sami budete překvapeni, jak tento způsob může fungovat. Taky se určitě vyvarujte monotónnosti a opakujícím se povelům.

A hlavně, buďte „alfa samcem“, který Jacka vede! I když se na to vůbec nezdá, dokáže se s vámi hezky poprat o vůdcovství v pomyslné smečce! Jack Russel bude velmi rád testovat vaše schopnosti a jestli si zasloužíte jeho respekt!

To, jakého chlupáče budete mít je jenom ve vašich rukách a na vašem výcviku.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

 

Historie

Toto plemeno pochází původem z Anglie. Byl tam totižto vyšlechtěn Johnem Russellem, po kterém nese i jeho jméno. John si jednoho dne řekl, že by se mu hodilo plemeno psa, které by mu pomohlo s jeho vášní pro lov lišek a jiných tvorů.

John Russell začal svůj chovatelský program tím, že křížil různé teriéry s foxhoundy. Chtěl získat psy s neuvěřitelným odhodláním, výdrží a schopností držet krok se svou kořistí až do nor. Jackové byli, a i dodnes jsou považováni za neúnavné lovce, kteří dokážou udržet krok se svou kořistí.

K oficiálnímu uznání tohoto plemena došlo až v roku 1894 spolu se založením prvního klubu: Kennel Club of England. Jack Russel se těší od této doby obrovskému zájmu jako lovecký pes, ale i jako rodinný přítel.

Chov

Na celoroční chov v kotci rovnou zapomeňte. Nevydržel by to povahově a ani kvůli jeho maličkému tělíčku náchylnému k nachlazení. Domeček se zahradou je skvělým řešením pro toto energetické plemeno. Mají rádi prostor, ve kterém mohou běhat a hrát si, no dávejte si pozor, aby si z vaší zahrádky neudělal „staveniště“. Hodně rychle vám dokáže totiž rozkopat celou vaši zahradu.

V bytě se může Jack Russell teriér také cítit dobře, pokud mu poskytnete dostatek pohybu a mentální stimulace. Krátké procházky nestačí. Potřebují denní fyzickou aktivitu, hry a cvičení. Nezapomeňte, že znuděný a smutný pes, se může velice rychle stát destruktivním a agresivním.

Zdraví

I když se toto plemeno neřadí mezi problémové co se nemocí týče, i tak se u nich najdou zdravotní komplikace. Mezi nejčastější zdravotní problémy můžeme zařadit:

 • Luxace pately.
 • Luxace čočky.
 • Pozdní forma ataxie (LOA).

Obecně vzato je to plemeno zdravé, no jako u každého chlupáče, nejdůležitější je vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Malinkatý závěr

Dneska jsme se vydali po stopách Jack Russel teriéra a přiblížili jsme si jeho malinkatý svět. Díky našemu článku můžeme zkonstatovat, že i když má malé tělíčko, vše vynahrazuje jeho velké srdíčko.

Jack je věrným parťákem pro lidi starší, mladší, samotné nebo s rodinou. Je mu to jedno a jako doma se bude cítit úplně všude. Pokud jste si zvolili toto plemeno, určitě víte, že vám každý jeden den dokáže naplnit láskou a štěstím. Zažijete s ním spoustu dobrodružství, které byste možná s nikým jiným nezažili, kdo ví.

Ať už se vyberete do lesů, nebo do parků, Jack vás bude následovat na každou vámi vybranou cestu.

Použité zdroje: 

 

Jezevčík

Jezevčík alias „Weenie dog“

Kohoutková výška: 18-23 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: Do 9 kg

Délka života: 13-15 let

Typ srsti: Krátká, hladká, hrubá, střední

Země původu: Německo

Povaha: Vyrovnaná, zvídavá, srdnatá, sebevědomá, nebojácná, aktivní

Náročnost na výchovu: Střední

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina IV – Jezevčíci, Číslo standardu FCI: 148

Wiener dog a jeho život

Jezevčík je sice malý, za to odvážný hrdina s neodolatelným šarmem. Jeho malá postava a dlouhé tělo ho dělají okouzlujícím a výjimečným. Když se na jezevčíka podíváte, nemůžete si nevšimnout jeho výrazného charakteristického tvaru, který ho odlišuje od ostatních psů.

Je to takový malý génius plný vynalézavosti a chytrých triků. Toto malé plemeno skrývá ve svém nitru ohromný intelekt a neskutečnou dávku sebevědomí. Možná byste si mysleli, že je to jen roztomilá a něžná bytost, ale ve skutečnosti je to malý stratég, který si dobře uvědomuje své schopnosti. Navzdory svému malému vzrůstu mají jezevčíci velké srdce a ochranářskou povahu. Jsou oddaní a loajální k své rodině, ačkoli se někdy mohou chovat trochu tvrdohlavě.

Můžeme ho nazvat i dobyvatelem lidských srdcí. A co říct o jejich loveckých dovednostech? Jezevčíci mají v sobě divoký vánek svých předků, kteří se rozhodli zanechat svou stopu v jejich DNA. Když je necháte volně v přírodě, můžete sledovat, jak se jejich statečnost a vytrvalost probouzí.

Toto okouzlující plemeno přichází v mnoha variantách, které svou jedinečností okouzlují. Můžeme se potkat s drsnosrstými jezevčíky, kteří vypadají jako malí rebelové se svými hrubými chlupy, které jim dodávají odvahu a dravý vzhled.

Pak jsou tu hladkosrstí jezevčíci, kteří svou hebkou srstí ladně kloužou světem, září elegancí a svou hladkou povahou vám rozehřejí srdce.

A konečně jsou tu dlouhosrstí jezevčíci, kteří svými bohatými kadeřemi připomínají malé módní ikony, připravené okouzlit svět svou září a půvabem.

Všichni jezevčíci jsou jedineční, ať už mají hrubou, hladkou nebo dlouhou srst. Jejich různé varianty nám připomínají, jak pestrá a rozmanitá může být příroda i v podobě našich milovaných čtyřnohých přátel.

 

Povaha Jezevčíka

Duše tohoto plemena je naplněna energií a chytrým duchem, který vás okouzlí. Připravte se na živou a hravou bytost plnou nezdolného života. I přesto, že jsou jejich nohy krátké, mají v sobě veliké srdce plné odhodlání.

Budou vás následovat po bytě nebo zahradě, touží po vaší společnosti při každodenních radostech. Jejich výjimečnou vlastností je také jejich inteligence a jejich oddanost ke svému páníčkovi.

Jezevčík, to je teda hodně sebevědomé plemeno a nebojí se to ukázat! Ale nebojte se, ve svém srdci mají stále místo pro lásku a respekt ke svým lidem. A jak je slyšet daleko, když začnou štěkat! Jsou to skvělí hlídači, kteří o sobě určitě dávají vědět.

Říká se, že jezevčíci jsou tvrdohlavé bytosti, které se dokáží urazit. Jejich vysoká inteligence má za následek to, že se snaží svého majitele přesvědčit o své vlastní pravdě, a proto mnoho chovatelů říká, že je to paličaté plemeno. Ale sto lidi, sto chutí. Někteří chovatelé toto plemeno právě kvůli tomuto důvodu milují.

Celkově řečeno, jezevčík je barevnou paletou energie, odvahy, oddanosti a inteligence. Je to malý pes, který má srdce jako slon a přinese vám spoustu radosti, smíchu a lásky. Nechte se vtáhnout do jejich světa a společně zažijte nekonečná dobrodružství! 

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Váš jezevčík potřebuje taky svůj díl dobrodružství! Dostatečná pohybová aktivita a kontakt s vámi jsou pro něj klíčové. Žijete-li v bytě, může se snadno začít nudit a najde si způsoby, jak se zabavit. Je proto potřeba, abyste ho v jeho nepřítomnosti dokázali zabavit dostatkem hraček, aby vám z bytu neudělal staveniště.

Důslednost a trpělivost jsou základem úspěchu při výcviku vašeho jezevčíka od útlého věku. Potřebuje jasně stanovené hranice a pevnou autoritu, aby se z něj nestal malý tyran, který nehledí na věk ani velikost těch, kdo se mu postaví do cesty. Ale nebojte se, s vaším správným vedením a láskou ho přetvoříte v učenlivého a ohleduplného společníka, který vás bude obdivovat jako vůdce svého dobrodružného smečky.

S přiměřeným výcvikem zvládnou běžné povely bez problému. I když si mnoho lidí myslí, že jezevčíci jsou bezstarostnými parťáky, není tomu tak. Je důležité si uvědomit jejich lovecké pudy a mít je pod kontrolou při pohybu v přírodě. Jezevčíci jsou ideální volbou pro začátečníky, ale jenom pokud mají v sobě dostatek trpělivosti a důslednosti.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie plemena

Jezevčíci mají fascinující historii, která sahá až do 15. století. Původně vycházeli z německých loveckých psů, kteří byli šlechtěni s cílem stát se mistři lovu drobné zvěře. Na to jim sloužila jejich tělesná predispozice. Jsou vybaveni štíhlým tělem, silnými nohami a ohromujícím čichem, který jim umožňuje proniknout do nor a hledat kořist.

Během času se jezevčíci stali vyhledávanými loveckými společníky šlechticů. Jejich schopnost proniknout do nor a vyhledávat kořist se ukázala jako nepostradatelná při lovu lišek, zajíců a jiné zvěře. Jezevčíci získali reputaci odvážných a vytrvalých psů s inteligencí, která jim pomáhala úspěšně splnit lovecké úkoly.

V průběhu 20. století se jezevčíci stali jedním z nejoblíbenějších plemen na světě. Existuje několik variant jezevčíků, včetně krátkosrstých, drsnosrstých a dlouhosrstých, což nabídlo pestrou škálu možností pro milovníky těchto krásných psů. Jezevčíci se stali neodmyslitelnou součástí mnoha rodin, jejich přítomnost naplňuje svět smíchem, láskou a radostí.

Chov

Existuje trojice variant jezevčíků, ale žádná z nich není vhodná pro pobyt venku mimo příjemné teplo domova po celý rok.

Krátkosrstá a hladkosrstá varianta jsou ideální pro život v bytě, zatímco drátosrstá varianta se více hodí pro pěkný domeček se zahrádkou. Nicméně, není možné toto tvrdit s absolutní jistotou, protože jezevčíci se od sebe liší svou povahou a individuálními potřebami.

Je však důležité si uvědomit, že manipulace s vaším jezevčíkem vyžaduje zvláštní opatrnost. Může dojít k vážnému poranění páteře, což je situace, kterou určitě nechcete zažít. Proto je důležité vyvarovat se manipulace, jako je zdvihání nebo nesprávné držení jezevčíka, která by mohla způsobit poškození páteře.

Stejně tak je zapotřebí vyhnout se častému pohybu po schodech a skákání z gauče či postele. Tyto aktivity přinášejí riziko poranění páteře a mohou způsobovat problémy s klouby. Je důležité dbát na zdraví a pohodu vašeho jezevčíka tím, že minimalizujete riziko zranění a poskytujete mu vhodné podmínky pro pohyb a odpočinek.

Pamatujte, že zdraví vašeho jezevčíka je klíčové pro jeho spokojený a šťastný život. Se správnou péčí a opatrností můžete zajistit, aby váš jezevčík žil plnohodnotný a bezpečný život plný radosti a lásky. 

 

Zdraví a problémy plemena

Jezevčíci jsou obecně zdravé plemeno, ale jako u každého psa, tak i u jezevčíku se mohou vyskytnout určité zdravotní problémy.

Mezi nejčastější potíže patří:

 • Problémy s páteří, které jsou způsobeny jejich dlouhým tělem a malou postavou,
 • Problémy s ploténkou, které mohou vést k bolesti zad, a dokonce ochrnutí,
 • Epilepsie,
 • Cushingův syndrom (endokrinologické onemocnění).
 • Dále mohou trpět také nadváhou, což může zatěžovat jejich kosti a klouby. Je důležité udržovat jejich hmotnost pod kontrolou a poskytovat jim vyváženou stravu a dostatek pohybu.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 

Ulovený závěr

Na závěr je možné říci, že jezevčíci jsou skutečně úžasní společníci a lovečtí psi, kteří přinášejí radost a dobrodružství do života svých majitelů. Přestože existují různé varianty jezevčíků, každý pes je jedinečný a vyžaduje individuální péči a pozornost. Je důležité pamatovat na potenciální zdravotní problémy, jako jsou páteřní potíže, oční problémy nebo nadváha, a věnovat jim dostatečnou pozornost a péči. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu, jezevčík vám přinese lásku, dobrodružství a nekonečnou radost. Buďte pro svého jezevčíka oporou a věnujte mu lásku, kterou si zaslouží.

Použité zdroje:

Kavalír King Charles

Kavalír King Charles španěl není opravdový Španěl

Kohoutková výška: 30-33 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 5-8 kg

Délka života: 10-13 let

Typ srsti: Dlouhá, hebká

Země původu: Velká Británie

Povaha: Citlivá, veselá, neagresivní

Náročnost na výchovu: Nízká

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina IX – Společenská plemena a toy, Sekce 7 – Angličtí společenští španělé a ruský toy španěl, Číslo standardu FCI: 136

Úvod

Hledáte plemeno jenom z jednoho prostého důvodu? Aby u vás sedělo v bytě a čekalo celý den na váš návrat domů? Tak to Kavalír King určitě nebude. Je to totiž chlupáč plný lásky a náklonnosti k jeho rodině a páníčkovi. Dlouhé osamocení tak zvládat jednoduše nebude a jeho srdíčko a mentální zdraví bude jenom strádat.

Máme pro vás ale dobrou zprávu! Kavalír je v podstatě univerzální rošťák, s kterým můžete prolenošit dny na gauči! Zároveň miluje pohyb, sporty a procházky. S vašimi ratolestmi dokáže vymyslet různé lumpárny, které pobaví zaručeně i vás. Tento psí parťák se hodí i ke starším lidem, kteří doma tráví zasloužený odpočinek a jsou tak schopni dát dostatek lásky a procházek.

Tak se pohodlně usaďte a vyrazte s námi prozkoumat toto oblíbené plemeno.

Povaha Španěla z Anglie

Toto plemeno je oblíbené z prostého důvodu. No možná ze tří prostých důvodů. Inteligence, hravost a jeho srdíčko, v kterém bude prostor jenom pro vás a vaši rodinu. Miluje všechny a všechno, to platí i pro domácí mazlíčky (doporučujeme je však seznamovat už od brzkého ranního věku, aby se tak předešli zbytečným problémům).

Dávejte si ale pozor na jeho oblibu žvýkat a doslova sežrat všechno, co uvidí a bude jedlé.

 Ve vašem bytě/domě ho nenechávejte bez hraček, s kterými se může vybláznit. Je dost pravděpodobné, že byste se domů vrátili a vypadalo by to tam jak po výbuchu. Co se týče jeho obliby papat, dávejte si pozor hlavně u procházek. Dost často se stává, že si najde na zemi to, co by neměl, a to může mít za následek zdravotní potíže, kterým se chceme vyhnout.

Poslední věc. Povahově se nehodí vůbec jako strážný pes, takže na tohle zaměstnání taky rychle zapomeňte. Suma sumárum je to skvělý parťák do života jak pro osamocené lidi, velké rodiny, a i pro důchodce. Kavalír není náročný a stačí mu vaše přítomnost, která ho bude zahřívat u srdíčka stejně jako vás.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Budete až zaskočeni z toho všeho, co toto plemeno dokáže pochopit a udělat jenom proto, aby vás potěšilo. V první řadě miluje agility, dogfrisbee, dogtrekking nebo flyball. Díky jeho inteligenci nebudete mít téměř žádný problém s tím, abyste docílili vámi požadované cviky a povely.

Při výcviku však nikdy nepoužívejte fyzické tresty a dávejte si pozor i na to, jakým tónem hlasu na něj mluvíte. Je to hodně citlivý pejsek a špatné zacházení by mohlo mít za následek ztrátu důvěry vůči vám. Proto volíme pozitivní a motivující formu výcviku.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Schválně, jestli uhodnete, po kom nese toto plemeno svůj název. Jedna, dva, tři… Bingo! Je to Karel II.! Tento anglický panovník toto plemeno miloval už od jeho útlého dětství a během jeho panování a života si plemeno užívalo nejluxusnějších výsad v královské rodině.

Kavalír King Charles španěl se však těšil oblíbenosti i u dalších panovníků a monarchů v průběhu historie. Co se týče jeho původu, existuje více teorií. Podle tradice se domníváme, že plemeno přišlo do Anglie ze středomořských zemí. Někteří odvážnější odborníci dokonce hovoří o možném původu z dalekého Japonska, i když to není zcela jasné.

V průběhu 18. století se objevila móda upřednostňující kulaté hlavy a celkově menší postavu společenských psů. Je pravděpodobné, že v té době došlo ke křížení tohoto plemene s mopsy a pekingskými palácovými psy. Během 19. století se objevily první odpůrci vzhledu tohoto plemene, kteří se snažili obnovit jeho původní vzhled. V důsledku toho se vytvořily dvě téměř identická plemena – Kavalír King Charles španěl a King Charles španěl. Standard pro toto plemeno byl poprvé stanoven již v roce 1928, ale oficiálně byla obě plemena uznána jako samostatná až v roce 1945.

Chov

V této sekci se moc nerozepíšeme, není vlastně o čem. Když jste se dostali až sem, tak o chování v kotci snad ani nepřemýšlíte. Domeček se zahrádkou ocení, no bytem taky nepohrdne. Je mu v podstatě jedno kde se bude nacházet, hlavní pro něj bude to, aby byl ve vaší přítomností, která ho naplňuje a těší. Když se to všechno zamíchá s dostatečným pohybem a jeho oblíbenými hrami, máte našlápnuto ke krásnému a plnohodnotnému životu pro vašeho čtyřnohého chlupáče.

Zdraví plemena

Bohužel díky jeho křížení, dokonce i mezi příbuznými, se u tohoto chlupáče vyskytují rozličné choroby a vady. Mezi nejčastější onemocnění, s kterými se Kavalír musí popasovat jsou:

 • Choroby srdce (Mitrální chlopně).
 • Oční onemocnění.
 • Kožní problémy.
 • Syringomyelie (SM) je vývojová anomálie lebky, mozku a míchy.
 • Deformace v obličeji (Rozštěp patra a pysků, křivá čelist).
 • Macroplatelets (Zvětšení krevních destiček).

Mezi další problémy můžeme zařadit výskyt potravinových alergií nebo luxaci pately. Nejdůležitější je však vaše iniciativa a starostlivost o vašeho čtyřnohého parťáka.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Tak je to Španěl?

Španěl to opravdu není. Je to ale psí parťák, s kterým bude každý jeden váš den naplněn láskou a legrací. Jeho původ a historie ho spojují s královskými rodinami a monarchiemi, a díky svému úžasnému temperamentu a vzhledu si získal srdce lidí po celém světě.

Jeho velikost z něj činí ideální pro rodiny, jednotlivce i starší lidi, kteří chtějí mít věrného a společenského společníka. S Kavalírem se nikdy nenudíte – je plný energie a zábavných lumpáren, ale zároveň miluje relaxaci na gauči a objetí svých blízkých.

Budete překvapeni, jak se váš chlupáč stane oddaným společníkem, který vám bude vždy věrný a do vašeho života vám přinese spoustu lásky a radosti.

PS: Není to Španěl.

Použité zdroje: 

Kavkazský pastevecký pes

Kavkazský pastevecký pes

Kohoutková výška: 64-68 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 50-75 kg

Délka života: 10-12 let

Typ srsti: Hrubá, rovná

Země původu: Rusko

Povaha: Nezávislá, nedůvěřivá, samostatná

Náročnost na výchovu: Vyšší

Velikostní zařazení: Velká až obří plemena

FCI: Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi), Číslo standardu FCI: 328

Kavkazský strážce

Pokud jste se rozhodli, že hledáte psa, kterého chcete využívat primárně na hlídání vašeho majetku, jste na správně cestě. Není to vhodný rodinný parťák, bývá spíš samotář, má svoji hlavu a nebojí se ji využívat naplno. Na pobývání v bytě s tímhle krasavcem rovnou zapomeňte, zbytečně by se v něm trápil, co by mohlo vyústit v jeho agresivnější chování.

Určitě ho nedoporučujeme začátečníkům, povaha tohoto plemena je jenom pro ostřílené veterány, kteří si už umí poradit s velkým a silným pejskem. Vás a vaši rodinu bude milovat, k menším dětem ho určitě nedoporučujeme.

Tak se tedy vydejme spolu na cestu, na které prozkoumáme osobnost a život tohoto chlupáče, kterého ve městě jen tak nepotkáte.

Solitární a ochranářská povaha

Jejich teritoriální povaha je zakořeněná hluboko v jejich historii, k tomu se ale dostaneme později. Dlouhá léta byli využívání na střežení statků a teritorií, proto nemají sklony k přílišnému štěkání, ale jsou zvyklí na okamžitou eliminaci případné hrozby.

Tenhle chlupáč je závislý spíše na jednom dominantním člověku, kterého respektuje jako alfa samce. Jeho povaha je komplikovaná. Na jednu stranu dokáží být věrný a milující, na druhou stranu se ani nestihnete podívat a je v něm probuzená jeho divoká a teritoriální povaha.

Spojuje se v něm dominance a sebevědomí, kterého má na rozdávání. Pokud s ním chcete žít v harmonickém vztahu, nepodceňte jeho výcvik. Bez důsledného vedení se z něho může stát hodně špatný pejsek, který s vámi bude mávat jedna radost.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Informativní vsuvka: Chov Kavkazana je v některých zemí takzvaně regulován odborní zkouškou. V praxi to znamená, že bez zkušeností a zkoušek si ho nepořídíte.

Vůči lidem bývá nedůvěřivý a vůči ostatním zvířatům agresivní. Tohle si myslí hodně lidí a bohužel je to pravda, ale jenom pokud se bavíme o tom, že je ve špatných rukách a byl zanedbaný jeho výcvik a socializace. Socializaci s lidmi a zvířaty začínáme opravdu už od brzkého věku, nezapomínejte na jeho povahu, podcenit to určitě nechcete.

Během výcviku opravdu potřebuje kvalitně zkušeného chovatele, který si s ním dokáže poradit. Potřebuje dostatek času, a hlavně důslednou ruku, která ho bude vést a tvarovat. Vyvarujte se tvrdým metodám, tenhle chlupáč, i když tak nevypadá, je citlivý na tvrdou výchovu. Výcvik směřujte spíš pozitivním a odměňovacím směrem, jinak se v něm probudí odpor a získáte tak místo poslušného obra bombu, která bude opravdu delikátní na „údržbu“.

Výcvik tohoto chlupáče je opravdu náročný, no odměnou vám bude nezaměnitelný a věrný hlídací pes, kterého se lekne každý, kdo má nekalé úmysly.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Kavkazan má dlouhou historii jako pastevecký pes v Kavkazských horách, lépe specifikováno na území dnešní Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie. Hlavním důvodem jeho vyšlechtění bylo střežení stáda ovcí a koz před možnými predátory. Díky jeho síle a inteligenci si dokázal poradit dokonce i s medvědy a tygry.

Postupem času se toto plemeno začalo využívat i v armádách a také jako hlídací pes různých statků. Prvotní zmínky o tomto plemenu můžeme sledovat již od prvního století před naším letopočtem, kde byli předci Kavkazanů využívání, uhodli jste správně, v armádě.

Do Evropy se tenhle nebojácný pes dostal až v roce 1969, kde se podílel během komunistického režimu na hlídání státních hranic. V době SSSR se toto plemeno využívalo i jako vězeňské plemeno a těšilo se velké oblibě u strážců. Jeho agresivita a respekt, který vzbuzoval vás donutilo si dvakrát rozmyslet, jestli se pokusíte o útěk.

Jak sami můžete vidět, povaha tohoto chlupáče byla budována už od pradávna, a i díky tomu je z něj plemeno, jaké můžeme poznat dnes.

Chov

Chov Kavkazana vyžaduje zvážení několika faktorů, jako jsou jeho velikost, povaha a prostředí, v kterém se bude nacházet.

Toto plemeno je ideálním psím kandidátem na celoroční chov v kotci, potřebuje ho mít však vyhřívaný. Jeho srst zvládne ledaco i díky její hrubosti a není tak náchylný na jednoduché podchlazení, v létě si dávejte pozor na jeho přehřátí. Zahradu kolem vašeho domu vám kvalitně ohlídá, toho se nemusíte bát. Jako u každého plemena, tak i zde doporučujeme, abyste ho stimulovali i mentálně.

Na svého majitele není fixovaný tak, jak ostatní plemena, i tak potřebuje svého majitele vidět a pohrát si sním, jelikož dlouhé odloučení v podobě dnů by v něm mohlo vyvolat smutek a zbytečné trápení.

Na bydlení v bytě rovnou zapomeňte. Absolutně se tam nehodí a je to pro něj nevhodné prostředí. Snad vám ani nemusíme vysvětlovat proč je tomu tak. Malý prostor, nuda, žádný pohyb, to je jenom pár věcí, které vám už snad dojdou sami.

Chov tohoto pejska určitě není jednoduchý, odměnou vám bude věrný chlupáč, který si poradí i s medvědy, kdyby k tomu někdy došlo.

Zdraví

I když je toto plemeno takzvaně „obří“, tak i navzdory tomu se těší poměrně zdravému a bezproblémovému životu. Avšak, zdravotné potíže ho občas neobejdou a mezi nejčastější, které ho mohou postihnout jsou:

 • Dysplazie kyčelních kloubů.
 • Šedý zákal.
 • Torze žaludku.

Občas se může vyskytnou sklon k obezitě, ale to není nic, s čím by si správné dávkování už nedokázalo poradit.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 

Horský závěr

Na konec tohoto článku můžeme říct, že je toto plemeno odolné a inteligentní. Proto je vhodnou volbou jenom pro zkušené chovatele. Do rukou amatéru určitě nepatří…

Pokud mu dopřejte dostatek pohybu v podobě zahrady, dostatek společnosti a stimulace, budete spokojeni oba. Pokud mu však nedopřejete to, co tak nutně potřebuje, můžou se u něj začít objevovat sklony k agresivitě a neštěstí. To už pak opravdu nebude ten idilický chlupáč, kterého byste chtěli potkávat každý den na vaši zahradě.

Věříme, že jejich odvaha a statečnost vás budou motivovat k tomu, abyste se postavili čelem všem výzvám, které život přináší a užili si s nimi každý jeden den naplno.

Použité zdroje: 

Kontinentální buldok

Kontinentální buldok - nové a ne moc známé plemeno

Kohoutková výška:
40-46 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 20-35 kg
Délka života:
10-12 let
Typ srsti:
Krátká, rovná
Země původu:
Švýcarsko
Povaha:
Věrná, učenlivá, chápavá
Náročnost na výchovu:
Nízká
Velikostní zařazení:
Velká plemena
FCI:
Skupina II. - Pinčové, knírači, Číslo standardu FCI: 369

 

Úvod

Kontinentální buldok, plemeno původem ze Švýcarska, zaujímá svým jedinečným vzhledem a výrazem. Tento robustní a přátelský společník má kořeny v bojových psech, avšak dnes je známý spíše jako milující člen rodiny. Díky svému mírnému a oddanému charakteru se často stává oblíbenou volbou v domácnostech s dětmi, kde s radostí propadá hře a potřebám pozornosti.

I když má kontinentální buldok silnou postavu, není to přehnaně aktivní plemeno. Má sklony k lenošení, což ho činí ideálním společníkem pro ty, kteří preferují klidnější tempo života. Přesto vyžaduje pravidelné procházky a mírnou fyzickou aktivitu, aby si udržel svou kondici. Jeho temperament je klidný a vyrovnaný, což ho činí vhodným i do bytových prostorů.

Kontinentální buldok se vyznačuje inteligencí a schopností rychle se naučit základní povely. Je věrný rodině a rád si buduje pevné vztahy s jednotlivými členy. Díky svému původu může projevovat určité ochranné sklony, proto je důležité ho již od mládí socializovat s různými lidmi i zvířaty.

Celkově lze říci, že je dokonalým parťákem pro jedince, kteří touží po klidném a oddaném psím společníkovi, který se snadno začlení do rodiny. Jeho vnější vzhled a povaha ho činí atraktivní volbou pro mnohé, ať už žijí v ruchu města nebo na poklidném venkově.

Klidná povaha a pokoj v duši

I když se může zdát na první pohled jinak, tento buldok je skutečným zlatíčkem a milovníkem lidí. Zbožňuje děti a ve skutečnosti má rád každého člověka. Jeho povaha je takřka identická s anglickým buldokem. Zbožňuje objevování nových věcí a setkávání se s novými lidmi, a jeho jediným potěšením v životě je být po vašem boku a sdílet radost ze společného času.

Vnitřní klid a harmonie jsou pro tuto rasu naprosto charakteristické. Kontinentální buldok nikdy nepodléhal divokým výbuchům nervozity nebo přebytečné hyperaktivitě, což je přesně to, co hledáte, pokud preferujete mírnější tempo života.

I přes své kořeny, které mu přisuzují určité ochranné sklony, může správná socializace od útlého věku pomoci vyvážit tuto tendenci a vytvořit společensky vyrovnaného a příjemného společníka. Celkově lze říci, že povaha kontinentálního buldoka je kombinací oddanosti, klidu a věrnosti, což ho činí hledaným společníkem pro mnohé lidi.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Kontinentální buldok, jak jsme již zmiňovali, má někdy v sobě paličatost, což je charakteristika, která však nijak nesouvisí s jeho inteligencí. Ve skutečnosti, nepodceňujte ho, dokáže vás překvapit svou rychlou a chytrou reakcí, která vás zanechá zaraženého a někdy i zmateného, když budete jenom tápat, co se vlastně stalo. Ať to zní jakkoliv, jsou to pracovité tvory a jejich inteligence je obdivuhodná, což by vás mělo těšit.

Když se budete věnovat výcviku, prosím, vyhněte se hrubým výcvikovým metodám a zbytečnému nátlaku. Pro něj platí stejné pravidlo jako pro většinu psů – pozitivní motivace je klíčem k úspěchu. Věřte nám, pamlsky a chvála jsou pro něj tím nejlepším směrem, kterým se dá vydat. Ačkoliv trpělivost není jeho nejsilnější stránkou, pokud s ním budete zacházet trpělivě a s láskou, reakce budou ohromující.

Co se týče nových aktivit, milují zkoumání a objevování různých zážitků. Stačí jen ukázat povel a vysvětlit situaci, a oni se chopí iniciativy a budou se tím zabývat. Jejich schopnost se rychle adaptovat na nové věci může být skvělým tréninkovým prostředkem.

Celkově lze říci, že i když mohou mít své chvíle paličatosti, kontinentální buldok je inteligentní a vstřícný společník, který touží po smysluplné interakci s vámi. Jejich schopnost se rychle učit a zapojovat se do různých aktivit je fascinující a nabízí mnoho možností pro společné zážitky.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Historie tohoto plemena je relativně mladá a datuje se až na počátek 21. století. Jeho kořeny sahají k anglickému buldokovi, který zaujímal klíčovou pozici v jeho vzniku. Je zajímavé, že původní plemeno, z něhož kontinentální buldok vychází, bylo inspirováno potřebou řešit zdravotní problémy spojené s nadměrným křížením anglických buldoků.

Chovatelka jménem Imelda Angerhmová stála u zrodu tohoto nového plemene. Jejím cílem bylo vytvořit plemeno, které by si zachovalo významný buldokovský charakter, avšak s lepší tělesnou stavbou a co je nejdůležitější, s minimalizací zdravotních problémů. Její snaha směřovala ke spojení „královské“ krve buldoka s tělesnou kondicí a zdravím.

První klub věnovaný kontinentálnímu buldokovi byl založen až v roce 2004. Samotný proces uznání tohoto plemene jako samostatného byl dlouhý a postupný. Avšak nedávno došlo k průlomu a toto plemeno bylo oficiálně uznáno, dávající mu oficiální status.

Přestože je historie kontinentálního buldoka zatím poměrně krátká, nelze opomenout, že plemeno je stále ve vývoji. Jak uplynou další dekády a století, je možné, že tato kapitola se bude postupně rozšiřovat a plemeno bude mít mnohem bohatší historický příběh.

Chov

Kontinentální buldok je skvělým společníkem jak pro bytové, tak pro domácí prostředí se zahradou. Nicméně, pro tohoto chlupáče se nedoporučuje celoroční venkovní pobyt, z důvodu jeho povahy, která vyžaduje neustálý kontakt se svou lidskou smečkou. Navíc, má krátkou srst, což by ho vystavovalo nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Pokud se rozhodnete pro byt, je klíčové mu zajistit dostatečnou mentální stimulaci, pravidelné procházky a sportovní aktivity. Tím zabezpečíte, že bude šťastný a zdravý, i když nemá přístup k velké zahradě.

Pro majitele s domem a zahradou je důležité mít na paměti oplocení. Občas se může stát, že vám buldok uteče se zahrádky, ale tato vlastnost je společná mnoha plemenům. Správně navržené oplocení a pozornost na jeho potřeby vám však pomohou minimalizovat riziko, že vám uteče.

Celkově platí, že kontinentální buldok může být šťastným společníkem v různých prostředích, pokud mu poskytnete dostatečnou pozornost, stimulaci a lásku, kterou potřebuje.

Zdraví plemena

Jedná se o relativně mladé plemeno, jehož vznik byl motivován zdravotními problémy tradičního buldoka. Kontinentální buldok byl chován s cílem vytvořit zdravější alternativu, což znamená, že si může užívat relativně pohodového zdraví. Nicméně, i přesto se občas mohou vyskytnout určité zdravotní obtíže. Když se takové komplikace objeví, mohou zahrnovat následující:

 • Dysplazie loketního a kyčelního kloubu.

Jak sami můžete vidět, nenajdeme tu dlouhý soupis zdravotních potíží. Občas se mohou vyskytnou klasické potíže, které trápí každé plemeno, ale nejsou to žádné potíže specifické pro toto plemeno.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Kontinentální závěr

Kontinentální buldok, toto poměrně nové a fascinující plemeno, nám přináší nejen jedinečný vzhled, ale i povahu, která se stala základem pro mnoho šťastných rodin a jednotlivců. S původem ze Švýcarska a kořeny sahající ke známým bojovým psům, se tento robustní a přátelský společník rychle stal milovaným členem rodiny. Jeho mírný a oddaný charakter ho činí ideální volbou pro domácnosti s dětmi a pro všechny, kdo chtějí společníka, který si rád hraje a potřebuje lásku.

Kontinentální buldok je ideálním společníkem pro ty, kteří hledají klidnou, oddanou a inteligentní společnost. Jeho vzhled a povaha ho činí atraktivní volbou pro různé životní styl, ať už žijete ve městě nebo na venkově. S pravou péčí a láskou se stane nejen vaším společníkem, ale i členem rodiny, který vás bude obklopovat klidem a láskou.

Použité zdroje: 

Kuvasz

Kuvasz - Maďarský krasavec

Kohoutková výška:
66-75 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 30-52 kg
Délka života:
10-12 let
Typ srsti:
Delší, zvlněná
Země původu:
Maďarsko
Povaha:
Odvážná, smělá, nebojácná
Náročnost na výchovu:
Střední až vyšší
Velikostní zařazení:
Velká plemena
FCI:
I. - plemena ovčácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 054

 

Maďarský úvod

Kuvasz, majestátní a impozantní plemeno psa, vyniká nejen svou majestátní přítomností, ale také vynikající schopností plnit role hlídacího psa i oddaného člena rodiny. Díky svému vrozenému instinktu k ochraně a zároveň klidné povaze se však často stává nejen skvělým hlídacím psem, ale také milovaným společníkem v domácnostech.

Jeho obdivuhodná věrnost a oddanost rodině ho činí výborným kandidátem na pozici rodinného psa. Přes svou impozantní velikost je schopen vytvořit hluboké pouto s jednotlivými členy domácnosti, kde se projevuje jako ochránce i přítel. Důležitou součástí výchovy je socializace od útlého věku, aby se jeho instinkty řídily pozitivním směrem a aby se stal společensky zdatným a sebejistým jedincem.

Je odvážný, smělý a nebojácný. Není pro začátečníky, protože je sebevědomý a svéhlavý. Na druhu stranu – je velice inteligentní a bystrý. S dětmi má poměrně dobrý vztah, ale je lepší jim vysvětlit, co se psem smí a nesmí dělat.

Povaha

Kuvasz je odvážným a sebevědomým chlupáčem. Pokud dodržíte všechny základní pravidla výchovy, stane se z něj oddaný strážce rodiny a domu. Tento majestátní pes má přátelský vztah k ostatním zvířatům, což zahrnuje i jiné domácí mazlíčky. Avšak mezi psi, zejména samci, může projevovat dominantní tendence. To je důležité mít na paměti při jeho interakci s jinými psy, ať už doma nebo na procházkách.

Je typicky psem pro jednoho pána, a toho jediného poslouchá a respektuje. Jeho loajalita je silně spojena s jeho hlavním vůdcem, a to je důvod, proč jeho výcvik a výchova by měly být vedeny pevnou, ale láskyplnou rukou. Je to pes, který potřebuje mít jasného a dominantního vůdce smečky, aby se cítil jistý a v klidu plnil svou strážnou roli. To ale neznamená, že zbytek rodiny bude ignorovat, to vůbec. Miluje je stejně, avšak potřebuji hold „alfa samce“.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Pečlivá socializace je základním krokem, který byste měli začít provádět již od raného věku tohoto chlupatého společníka. Jak jsme výše zmínili, je nezbytné vybudovat u něj pevný základ pro interakce s lidmi, zvířaty a různými situacemi. Je však důležité mít na paměti, že kuvasz je plemeno, které preferuje vedení jediným vůdcem, a proto je klíčové, aby tuto roli sehrál převážně jeden člověk.

Díky svým pasteveckým genům má chlupáč ve své krvi schopnosti, které pochází z jeho historie jako strážného a pasteveckého psa. Tato genetická výbava může přinášet výzvy, protože tato plemena jsou často nezávislá a mají silnou vůli. To znamená, že v procesu výcviku budete potřebovat dostatek trpělivosti a sebeovládání. Jeho reakce na cvičení a povely nemusí být vždy precizní a okamžité.

Ačkoli se může zdát, že během výcviku inteligence tohoto psa není na nejvyšší úrovni, ve skutečnosti je to spíše zdání. Jeho paličatost a tendence k samostatnosti mohou někdy vytvářet dojem, že je méně chápavý, než ve skutečnosti je. Je důležité brát v úvahu jeho jedinečný charakter a přizpůsobit výcvik tak, aby podporoval jeho schopnosti a respektoval jeho povahu.

Kvůli jeho samostatné povaze a paličatosti je kuvasz vhodný spíše pro zkušené kynology, kteří mají zkušenosti s vedením náročných psů. Jeho výcvik by měl být založen na pozitivní motivaci, trpělivosti a konzistenci.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

 Historie

Kuvasz je plemeno s bohatým a historickým původem, který sahá až do 12. století. V té době se na území dnešního Maďarska a Slovenska usadili maďarské kmeny, které s sebou přinesly i toto nádherné plemeno. Jeho historie je tedy úzce spjata s pohybem a osídlením těchto oblastí.

Rychle získal uznání a popularitu zejména mezi maďarskou šlechtou, která si ho oblíbila jako psího společníka. Kuvasz se stal klíčovým hráčem v ochraně majetku a stád před divokou zvěří a zloději. Jeho úloha v lovu byla významná i při pronásledování větších zvířat, jako jsou vlci, a dokonce i medvědi. Tímto způsobem se postupně stával nezbytným prvkem maďarské kultury a hospodářství.

Avšak, během 19. století začal čelit výzvám a úpadku kvůli socio-ekonomickým problémům, které postihly Maďarsko. Toto období přineslo nejistoty a změny, které měly vliv i na plemeno kuvasz. Přestože se ocitlo na pokraji zániku, zachránilo ho malé množství oddaných chovatelů, kteří se rozhodli zachovat tento význačný kus psí historie.

Díky těmto chovatelům a jejich úsilí se opět postavil na nohy a jeho příběh pokračoval. Dnes je stále ceněným pasteveckým psem, který zachovává svou původní oddanost a inteligenci. Jeho role se sice mohla časem změnit, ale jeho dědictví jako spolehlivého společníka a strážce zůstává nedotčeno. Tímto způsobem pokračuje ve své cestě skrze čas, stále zaujímající důležité místo v srdcích a životech mnoha lidí.

Chov

Už to opakujeme asi po stý, ale nevadí. Díky jeho historii pasteveckého psa, a jeho genům, které v sobě dodnes má, a dokonce i díky jeho srsti je ideálním plemenem pro celoroční chov v kotci. Má-li dostatečný kontakt s rodinou, hodí se k celoročnímu ubytování venku. Neměl by však být omezen na malý kotec.

Pokud váháte mezi bytem a domečkem, můžete bytovou možnost rovnou zavrhnout. Kuvasz je příliš vášnivý a aktivní, aby se cítil šťastný v omezeném prostoru bytu. Jeho vášeň pro volnost a aktivitu by byla utlumena, což by vedlo k nespokojenosti. Naopak, ideálním řešením pro něj je domeček s prostornou zahradou, kde si může podmanit své teritorium a projevit svou nespoutanou radost z pohybu.

Zdraví plemena

Kuvasz je poměrně zdravé plemeno i díky jeho minimálnímu křížení. Když už se u něj vyskytnou zdravotní komplikace, nejčastěji to budou:

 • Dysplazie kyčelní kloubů.

Doporučujeme toto plemeno testovat na von Willebrandovu nemoc. Krásný a zdravý život je někdy postavený i na tom, jak se o svého chlupáče staráte. Proto doporučujeme pravidelné vyšetření a návštěvy u vašeho oblíbeného veterináře.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Maďarský závěr

Závěrem lze konstatovat, že toto plemeno zaujímá pevné místo v psím světě i v srdcích lidí. Jeho bohatá historie sahá do minulosti a odráží se v jeho vlastnostech. Je symbol maďarského dědictví, jehož odhodlání, loajalita a ochranné sklony ho činí výjimečným společníkem a strážcem.

Jeho schopnost chránit stáda a majetek z minulosti se projevuje i dnes, kde je ceněný jako skvělý strážný pes. Dokáže však vytvořit hluboké pouto s lidmi, kteří mu poskytují lásku a péči. Jeho intuice a citlivost mu umožňují být nejen strážcem, ale i oddaným společníkem.

Kuvasz vyžaduje zodpovědného majitele, který rozumí jeho potřebám. Odměnou je setkání s plemenem, které do domova přináší nejen bezpečí, ale také lásku a věrnost.

Použité zdroje: 

Labradorský retrívr

Labradorský retrívr

Kohoutková výška: 54-57 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 25-35 kg

Délka života: 12-13 let

Typ srsti: Rovná, kratší

Země původu: Velká Británie

Povaha: Vyrovnaná, přátelská, učenlivá

Náročnost na výchovu: Nízká

Velikostní zařazení: Velká plemena

FCI: Skupina VIII – Retrívři, slídiči a vodní psi, Sekce 1 - Retrívři, Číslo standardu FCI: 122

Labradorský úsměv

Labrador je neobyčejně tvůrčím přítelem, který si váží vaší rodiny a nadšeně se učí novým věcem. V posledních letech se stává stále více oblíbeným jako asistenční pes především díky svým pracovním schopnostem.

 S láskou obklopuje všechny lidi, bez ohledu na věk. Bohužel, díky své povaze není vhodným hlídacím psem a váš majetek by příliš by neohlídal. Pokud se například někdo objeví při vaší bráně, můžete se stát, že zaštěká, ale větší pravděpodobnost bude, že ho přivítá svým vrtícím ocáskem, zvědavým pohledem a úsměvem od ucha k uchu.

I když to nemusí na první pohled vypadat, labradoři jsou inteligentní a rádi se učí novým věcem. Musíte však dávat pozor na jejich sklony k lenosti. Je důležité udržovat jak sebe, tak svého čtyřnohého kamaráda ve formě prostřednictvím pravidelných procházek. Stejně jako jejich kolegové zlatí retrívři, mějte na paměti, co váš labrador sní. Jsou to prostě "chodící popelnice", kteří by schrupli cokoli, co najdou – i venku! Buďte proto opatrní...

Povaha

Labradorský retrívři jsou přátelští a milí společníci do rodiny, kteří mají mnoho pozitivních vlastností. Jsou vyrovnaní a zřídka projevují agresivitu vůči ostatním. S ostatními lidmi i zvířaty vycházejí skvěle. Nespojují se pouze s jedním členem rodiny, ale přijímají a poslouchají všechny členy domácnosti stejně.

Díky své povaze jsou často využíváni jako asistenční a záchranářští psi, kde se opírají o svůj skvělý čich. Labradorský retrívr je také známý svou přátelskou povahou jak k lidem, tak k jiným zvířatům. Je to společenské plemeno, které se vyhýbá konfliktům. Jsou plní energie a potřebují dostatek pohybu a aktivit, což znamená, že si často užívají hry se svými majiteli, míčky a dalšími hračkami.

Je však důležité si uvědomit, že každý pes je jedinečný a může se lišit v různých vlastnostech a temperamentu. Přesto se labradorský retrívr obecně těší pověsti přátelského, milého a vynikajícího společníka pro celou rodinu.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Socializace je klíčovým prvkem pro labradorského retrívra a je důležité začít s ní již od malička. I přes jejich inteligenci je stále potřeba jim poskytnout výcvik. I když se může zdát, že toto plemeno nepotřebuje mnoho výcviku, opak je pravdou. Labradorský retrívr je chápavý a rychle se učí, a proto výcvik nebude zbytečně složitý ani stresující.

Je důležité používat pozitivní a láskyplnou metodu výcviku. Tvrdá ruka by byla zbytečná a mohla by ublížit srdci vašeho labradora, který se snaží pouze potěšit svého páníčka.

Pokud plánujete mít labradora pouze jako domácího společníka a neplánujete ho využívat jako asistenčního psa, stačí mu poskytnout alespoň základní výcvik. Nicméně je stále důležité korigovat a vést svého parťáka, protože v něm jsou stále přítomny lovecké instinkty. Ujasnění hranic a pravidel je proto nezbytné již od jeho raného věku.

Správný a láskyplný přístup k výcviku a vedení vašeho labradora pomůže zajistit, aby byl dobře vychovaný a společenský pes, který se bude radovat ze svého místa ve vaší rodině.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Labradorský retrívr je plemeno s loveckými kořeny, které bylo původně využíváno k aportování lovecké zvěře. Přestože není stoprocentně jisté, Novofundlandský pes je považován za jednoho z možných předků tohoto plemene. Díky svým schopnostem plavání, vynikajícímu čichu a silným zubům byli labradoři schopni tahat síťové koše plné ryb z vody.

Labradorský retrívr je spojován s plemenem St. John's dog, který je považován za prvního labradorského retrívra. Historie tohoto plemene je trochu zahalena nejistotou, stejně jako původ názvu "Labrador". Koncem 19. století byli labradoři začleněni do chovu v Anglii, kde si získali oblibu u britských šlechticů a chovatelů. Jejich přátelská povaha a výjimečné schopnosti vedly k selektivnímu chovu tohoto plemene.

Labradorský retrívr si získal srdce mnoha lidí po celém světě a díky svým vynikajícím vlastnostem se stal oblíbeným plemenem pro různé účely a role ve společnosti.

Chov

Toto sluníčko štěstí je sice odolné vůči nehostinným živlům přírody, no, co se týče chovu v kotci, tak to určitě nedoporučujeme. Toto plemeno potřebuje blízký kontakt se svou rodinou a jeho srdce by trpělo bez vaší přítomnosti. Bytové prostředí není pro něj problém, ale ideálním životním prostředím bude domeček s otevřenou zahradou. Mějte však na paměti, že labrador má sklon k hrabání děr, takže je důležité včas ohradit prostor, kam až může zajít.

Labrador se nenudí rád, proto je důležité mu poskytnout i výzvy pro jeho mozeček. Samotu nesnáší a pokud je ponechán sám, začne se trápit, nudit a vymýšlet si vlastní zábavu. Ideálním místem pro toto plemeno jsou blízké lesy a parky, kde si s ním můžete užívat dostatek času na procházky. On vám za to projeví svou nekonečnou lásku a oddanost

Zdraví a zdravotní potíže

Toto plemeno bývá zdravé a odolné. Je však důležité vybrat si tou správnou chovnou stanici, aby se předešlo zbytečným problémům.

Když už se retrívr potýká se zdravotními komplikacemi, bývají to většinou:

 • Dysplazie kyčelních a loketních kloubů.
 • Kožní potíže typu ekzémy a dermatitidy.
 • Ve vyšším věku bývají náchylnější na potíže se srdcem.

Určitě dbejte i na problémy s obezitou, na kterou má toto plemeno zaděláno díky sklonům všechno zbaštit.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Labradorský retrívr je bezesporu jednou z největších hvězd, co se týče oblíbenosti plemen. A to s dobrým důvodem! Jeho výjimečné vlastnosti, inteligence a přítulná povaha ho činí nejen výborným společníkem, ale také skvělým pracovním psem v mnoha odvětvích.

Je to pes, který přináší radost, lásku a bezmeznou oddanost. Labradorský retrívr je také známý pro svou dobrou povahu vůči dětem. Je trpělivý, ochotný se hrát a vytváří silné pouto s dětmi. Je to pes, který nikdy neztratí svou hravost a radost ze života.

Pokud hledáte plemeno, které exceluje svou spolehlivostí, inteligencí a laskavostí, labrador je chlupáčem pro vás.

Použité zdroje:

Mops

Mops je parťák do bytu a na gauč

Kohoutková výška: 25-35 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 6-9 kg

Délka života: 12-14 let

Typ srsti: Jemná, hladká, krátká

Země původu: Čína/Velká Británie

Povaha: Vyrovnaná, důstojná, inteligentní, šťastná

Náročnost na výchovu: Nižší

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina IX – Plemena společenská, Číslo standardu FCI: 253

Zábavný svět Mopslíka

Hned ze začátku sdělíme dobrou zprávu pro všechny lidi, kteří bydlí v bytě. Mops je ideálním plemenem pro život ve městě a na pohodlném gauči. Pokud hledáte společníka, který se snadno přizpůsobí bytovým podmínkám, pak je mops tou pravou volbou. Avšak, pokud toužíte po velkém psovi, který vás bude doprovázet na výlety a do přírody, tady už mops bohužel není tím správným plemenem pro vás.

Mops je plemeno, které vás bude milovat a přilne na vás. Bude s vámi trávit veškerý váš čas a z jeho velkých očiček vás už nikdy nespustí. Ano, má nevýhodu, a to je jeho ikonické chrápání, chrochtání a všechny divné zvuky, které z něho dokážou vylézt. Pokud vám však nevadí, že vás občas něco vyruší ze spánku, pak si v mopsíkovi najdete věrného parťáka na celý jeho život.

Zavalí vás láskou, oddaností a humorem. Skoro každý den vám vykouzlí úsměv na tváři díky jeho roztomilosti a vtipnému chování. Takže, pokud jste připraveni na neustálou společnost, lásku a občasné zvukové výstřelky, mops je tou pravou volbou pro vás.

Povaha

Mops je váš parťák do pohody i nepohody. Neustále se snaží vás rozveselit a potěšit, i když jeho vzhled může působit trochu smutně. Miluje hraní a zejména miluje vás a vaši rodinu.    Je skvělým společníkem pro vaše děti a pokud je to možné, nejraději tráví čas s vámi. Potřebuje se vás dotýkat, ležet na vás nebo alespoň s vámi. Bez vás se začne trápit. Určitě doma chviličku sám vydrží, no určitě ho nedoporučujeme nechávat o samotě extrémně dlouho. Zbytečně by se jenom trápil a určitě by se mu po vás stýskalo.

Je to pozorný a klidný tvor s neskutečně silným poutem ke svému páníčkovi. Pokud jste typem člověka, který preferuje pohodlí domova a relaxaci na gauči, mops bude skvělým parťákem pro vás. Jednou z jeho výhod je, že skoro vůbec neštěká, takže vaši sousedé o něm ani nebudou vědět. Je to bezkonfliktní tvor, který se snaží vyhýbat konfliktům. Nemusíte se proto obávat, že by váš mops vyvolával problémy nebo vyhledával konflikty.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/ 

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Mops je skvělým rodinným psem, který je ideální pro ty, kteří nebývají moc aktivní. Nicméně je rád ochoten se učit novým trikům a není problém ho naučit poslouchat. Díky jeho inteligenci se dokáže naučit i různé triky, které byste od něj nečekali! Se základními povely nemá tedy žádné potíže a jenom vás překvapí, co všechno zvládne.

I když není sportovním plemenem, mops není nijak náročný a nepotřebuje speciální aktivity. Nedoporučuje se ho však využívat k extrémně aktivnímu životnímu stylu. Stačí mu běžná procházka a dostatek pozornosti a péče ze strany jeho majitele.

Je prostě skvělým společníkem, který se hodí pro všechny lidi, kteří preferují klidnější život. Jeho ochota učit se novým věcem vám bude přinášet radost a budete vděčný za to, že není tak tvrdohlavý, jak vypadá. Poskytne vám oddanost a zábavu bez větších fyzických nároku. Je tedy jenom na vás, jestli je toto parťák zrovna pro vás.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Historie

Mopsík má své kořeny až v dávné Číně, kde bylo toto plemeno chované v luxusu a pohodlí. Postupem času se mopsíci dostali k tibetským mnichům a do Japonska.

Otázkou ale zůstává jeho původ. Neví se, jestli je potomkem pekingského palácového psa nebo jestli se jedná o potomky buldoků. Do Evropy se mopslík dostal až kolem 16. století díky holandským obchodníkům. Postupem času si v Nizozemsku a Anglii získali velkou popularitu u šlechty a majetnějších lidí.

Stojí za zmínku, že mopsík zachránil život Princi Vilému Oranžskému, když svým štěkotem upozornil na atentátníky. Tím se plemeno ještě více rozšířilo a získali svou popularitu. Mezi slavné majitele mopsů patřili například William Hogarth, Marie Antoinetta, královna Viktorie, král Eduard VII. a král Jiří V.

V historii tohoto plemene je také významný pes jménem Click, jehož krev se nachází ve většině mopsů v USA. V roce 1883 byl založen Britský klub chovatelů mopsů, který se věnoval péči a propagaci tohoto plemene.

Mopsík má tedy dlouhou historii a jeho popularita přetrvává dodnes, díky svému neodolatelnému vzhledu a přátelské povaze.

 

Chov

Mopsík je skvělým společníkem pro pohodlné posezení na gauči. Celoroční chov mimo domov není pro něho vhodný a nedoporučuje se. Přestože ocení domeček se zahrádkou, dokáže si užít života i bez něj. Jsou vhodní i do menšího bytu, ale stejně jako u buldoka je třeba dbát na extrémní teplotní výkyvy.

V horkém počasí se mopsíci snadno přehřívají a mohou mít potíže s dýcháním. Je důležité zajistit jim dostatečné ochlazení a stín. V zimě jsou naopak náchylní k podchlazení, proto je vhodné je chránit a oblékat do oblečků na ochranu před chladem.

Péče o jejich pohodlí ve všech ročních obdobích je důležitá, aby se mopsík cítil vždy pohodlně a bezpečně. S přiměřenou péčí a pozorností se mopsík stane společníkem, který vám přinese mnoho radosti a lásky na vašem gauči i v každodenním životě.

Zdraví a známé problémy u plemena

Bohužel se ani mopslík nevyhne zdravotním potížím. Mezi nejčastější potíže u tohoto plemena můžeme zařadit:

 • Poporodní eklampsií, což je akutní nedostatek vápníku a bezodkladně potřebuje veterinární péči.
 • Rozštěp patra.
 • Demodikóza, která bývá dědičná a je to kožní onemocnění.
 • Onemocnění očí, kde můžeme zařadit šedý zákal, rohovkový vřed a zánět rohovky. Tyto onemocnění mohou vést postupem času i k slepotě.
 • Potíže s dýcháním typu brachycephalický syndrom nebo reverse sneezing, chrochtání a chrápání.
 • Luxaci pately.
 • Zánět mozku.

I přes tyto zdravotní potíže jsou mopsíci nadále oblíbenými a milovanými psy. Pokud se majitelé správně postarají o zdraví a pohodu svých mopsíků, mohou si užít dlouhé a šťastné společné roky plné lásky a radosti.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Mops je pes velké osobnosti, který svým vzhledem a povahou dokáže okouzlit mnoho lidí a stát se jejich nejlepším přítelem. I přes své charakteristické rysy, které se na druhou stranu nemusí někomu líbit, jsou známí svou přátelskou a společenskou povahou. Jsou to milí, veselí a oddaní psi, kteří věrně slouží svým majitelům jako skvělí společníci.
Chlupáče si zamilujete od první chvíle, co ho spatříte. Bude to váš věrný kamarád do špatných a dobrých dnů. A ty zlé vám aspoň zlepší svojí pořád dobrou náladou a pozitivní energií.

Použité zdroje:

Německá doga

Německá doga – Apollo mezi psy

Kohoutková výška:
72-90 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 55-90 kg
Délka života:
8-10 let
Typ srsti:
Krátká, lesklá, hustá
Země původu:
Německo
Povaha:
Hrdá, klidná
Náročnost na výchovu:
Vyšší
Velikostní zařazení:
Obří plemena
FCI:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi), Číslo standardu FCI: 235

 

Obří úvod

S živou a temperamentní německou dogou, známou také jako "Apollo mezi psy", je život naprosto nádherným zážitkem. Avšak vlastnit tak majestátního psa, jakým německá doga je s její impozantní velikostí, váhou a silou závazkem, který nelze brát na lehkou váhu. Toto plemeno je bezpochyby výjimečné.

Tito ohromní chlupáči jsou ztělesněním elegance a harmonie, pohybují se hladce a mají noblesní chůzi, která by se hodila šlechticům. Jejich srst může být různých barev a vzorů, ale nejznámější je černobílý "harlekýn". Přestože jsou známí svou jemnou povahou, jsou zároveň pozornými ochránci svého domova. Už jen jediný pohled na tyto něžné obry obvykle stačí, aby potenciální vetřelci přehodnotili své záměry. Avšak ti, kteří by si troufli zaměňovat jejich přátelskost za slabost, by se brzy setkali s mocným odpůrcem pravé odvahy a hrdinství.

Německé dogy jsou trpěliví s dětmi a skvělými společníky pro lidi, kteří hledají opravdové přátelství. S radostí vstoupí do srdcí těch, kdo si je přivlastní, a přinesou do jejich života nespočet radostných okamžiků.

Povaha

Německá doga, tato majestátní a šlechetná krása mezi psy, nám nepřináší pouze svou ohromující vizáž, ale též jedinečnou povahu, která ji zařazuje mezi nejzvláštnější psí plemena na světě. Je to mnohem více než jen pes; je to společník, který svým majitelům dodává radost, lásku a oddanost.

Je také mimořádně společenským psem. Vytváří hluboké vztahy nejen s vlastními majiteli, ale také s ostatními členy rodiny a dalšími zvířaty. Jejich přátelský a otevřený přístup k lidem a dalším psům činí z německé dogy výjimečného společníka pro ty, kteří hledají psa, který se snadno integruje do rodinného života.

Navzdory své velikosti a síle mají také pozoruhodně klidný temperament. Jsou známé svou schopností být klidnými a uklidňujícími, což může pro jejich majitele být velmi povzbuzující. Jsou skvělými společníky pro ty, kteří hledají harmonii a mír ve svém domově.

Toto plemeno má také úžasnou schopnost vnímat emocionální stav svých majitelů. Německá doga je schopna reagovat na vaše pocity a rychle se stát vaším společníkem v chvílích radosti i smutku. Jejich citlivost je dojemná a zpříjemňuje život s tímto nádherným plemenem.

Německá doga spojuje eleganci a sílu. Jejich půvabná přítomnost a nádherná srst okouzlí každého, kdo na ni narazí, a jejich síla a odvaha jsou zároveň dojemné a respektované.

Vlastnictví není pouhým pořízením psa, ale získáním přítele, který vám bude důvěrným společníkem v radostech i strastech života. Jejich jedinečná povaha dělá z německé dogy nejen královnu mezi psy, ale také nádherného průvodce, který vás bude provázet celým životem.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Německé dogy navenek působí jako klidní společníci, ale za tímto zdánlivým klidem se skrývá potřeba pravidelného cvičení odpovídajícího jejich velikosti. Pravidelná svižná procházka dvakrát až třikrát denně může být dostatečná, avšak tato plemena mohou vyniknout jako parťáci při běhání nebo toulkách přírodou. Je zde však jedno zásadní "ale": je důležité vyčkat až do doby, kdy pes dosáhne dvou let, abyste minimalizovali riziko poškození rostoucích kloubů.

Přestože jsou schopni aktivního životního stylu, je nutné dodržovat zásadu, že v době jídla by nemělo být prováděno příliš náročné cvičení. Tato opatrnost je zvláště důležitá kvůli riziku nadýmání, které u tohoto plemene může být zvýšené.

Německé dogy jsou také známé svou přirozenou tendencí následovat svůj nos a nechat se vést vůní kamkoli je zanese. Z tohoto důvodu je nutné držet je vždy na vodítku a pustit je volně jen na místech, kde je zajištěný vysoký plot, který zabrání jejich dobrodružným výpravám.

Je zajímavé, že mnoho jedinců tohoto plemene má sklony k účasti v různých aktivitách. Mezi tyto aktivity patří agility, kde dokazují svou obratnost a chytrost, poslušnost, při které uplatňují svou schopnost se učit, stopování, kde následují vůni se zaujetím, tahu se zátěží, což využívá jejich sílu, a dokonce i sportu jako je flyball, kde mohou ukázat svou rychlost a odhodlání.

Takže za zdánlivým klidem a důstojností německých dog se skrývá živý duch, který touží po aktivitě a interakci s okolním světem. Jejich fyzické i mentální potřeby je důležité plnit, abyste měli šťastného a vyváženého společníka.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

 Historie

Velcí a silní psi, předchůdci dnešních německých dog, jsou zaznamenáváni v historických vyobrazeních a písemných pramenech již před naším letopočtem. Tito impozantní molossoidní psi byli využíváni obyvateli antického Středomoří a v odlehlých orientálních oblastech. Jejich hlavním posláním bylo chránit obydlí a stáda dobytka, ale našli si uplatnění i ve vojsku a při lovu velké zvěře.

Předchůdci německých dog vznikly ve středověku prostřednictvím křížení mastifů, chrtů a ohařů. Byli využíváni zejména k lovu divočáků a k lovu tehdy běžných divokých turů a zubrů. Pojem "doga" dlouhou dobu označoval obecně velké a silné psy bez specifického plemenného zařazení. Postupně se však začaly rozlišovat podle velikosti, zbarvení a místa původu.

Druhá polovina 19. století přinesla první pokusy o definování německé dogy jako samostatného plemene.

V roce 1880 byl sestaven první standard plemene, který následně prošel kontinuálními úpravami a zdokonalením až do současné podoby. Tento vývoj pomohl vytvořit jedinečné plemeno německé dogy, které spojuje krásu, sílu a věrnost.

Chov

Chov německé dogy sebou přináší řadu zvláštností, které vyžadují zvážení a pečlivou péči, ať už se rozhodnete pro byt nebo dům jako její domov. Toto impozantní plemeno nese s sebou několik zásadních ohledů, které byste měli vzít v úvahu, abyste zajistili její štěstí a zdraví.

Prvním a zřejmým faktorem je velikost. Jejich ohromná postava vyžaduje prostor k pohybu, což je aspekt, na který byste měli dát pozor. Ačkoli je možné mít německou dogu v bytě, ideálním prostředím pro ni je prostorný dům s dostatečným vnitřním a venkovním prostorem, kde se může volně pohybovat. To jí umožní projevovat svou energii a udržovat se v dobré kondici.

Dalším důležitým faktorem je sociální povaha tohoto plemene. Německé dogy jsou mimořádně společenský psi a potřebují hodně pozornosti a interakce s lidmi. Jejich úžasný temperament je pozitivní, ale znamená to, že by neměly být nechávání sami doma po celý den. Osamělost a úzkost mohou pro ně být velkým problémem, takže je důležité, aby byli součástí rodiny a dostávali dostatek lidské pozornosti.

Z bezpečnostního hlediska mějte na paměti, že tato plemena jsou nejen velká, ale také silná. Je proto moudré mít je vždy na vodítku, pokud nejste v uzavřeném prostoru. Německé dogy mohou být výbornými strážci, ale správný výcvik je klíčem k tomu, aby tuto schopnost využívali bezpečně a efektivně.

Celkově vzato, možnost umístit německou dogu do bytu či domu závisí na vaší schopnosti poskytnout jim dostatek prostoru, pozornosti a správné péče. Bez ohledu na to, kde se rozhodnete žít, je klíčové zajistit jim dostatek fyzické aktivity, společenských interakcí a péče o jejich zdraví a výcvik. S tímto přístupem budete mít šťastného a vyváženého společníka.

Zdraví plemena

Jelikož patří k „masivním“ plemenům psů, neobejde se bez zdravotních potíží. Mezi nejčastější můžeme zařadit:

 • Torze žaludku.
 • Nádory kostí.
 • Kardiologické onemocnění.
 • Dysplazie loktu a kyčlí.

Pokud si pořizujete toto plemeno, musíte opravdu brát ohled na jeho velikost a na zdravotní potíže, které se s jeho velikostí spájejí.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Obři německy závěr

Německá doga, plemeno, které spojuje majestátní krásu, sílu a oddanost, nás nepřestává uchvacovat. Její bohatá historie, sahající až do dávné antiky a procházející středověkým vývojem, přivádí do popředí toto plemeno s fascinujícími kořeny.

Dnes je výjimečným společníkem pro ty, kdo jsou ochotni věnovat jí lásku, pozornost a péči, kterou si zaslouží. Její velikost a temperament vyžadují specifický přístup ke výcviku a péči, ale ti, kdo se rozhodnou sdílet svůj život s tímto nádherným plemenem, budou odměněni nejen krásným psem, ale také věrným přítelem, který přináší radost každý den.

Ať už se stane vaším společníkem v bytě nebo domě, její jedinečná povaha a síla ji činí nejen impozantním plemenem, ale také vynikajícím průvodcem, který vám bude nádhernou součástí vašeho života.

Použité zdroje: 

Německý ovčák

Německý ovčák a jeho oddanost

Kohoutková výška: 55-65 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 22-40 kg

Délka života: 12-13 let

Typ srsti: Rovná, krátká či středně dlouhá

Země původu: Německo

Povaha: Sebevědomá, vyrovnaná, učenlivá

Náročnost na výchovu: Střední

Velikostní zařazení: Velká plemena

FCI: Skupina I - Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, Sekce 1 - Ovčácká a pastevecká plemena, Číslo standardu FCI: 166

Úvod do světa německé superstar

Německého ovčáka jsme pojmenovali superstar z důvodu, že je to asi nejznámější plemeno na světě. Je symbolem síly, inteligence a oddanosti. Jeho majestátní postava a pronikavý pohled vzbuzují respekt a obdiv.

Není divu, že se jedná o jedno z nejoblíbenějších plemen na světě. Tento univerzální pes spojuje mimořádné pracovní schopnosti s neuvěřitelnou loajalitou a přátelskou povahou. Ať už se jedná o práci u policie, záchranářských týmech nebo jako oddaný společník v rodině, německý ovčák vždy překračuje očekávání.

Toto plemeno svým vzhledem i neohroženým chováním vzbuzuje zasloužený respekt. Německý ovčák je skutečným strážcem, věrným a oddaným přítelem své rodiny. Je ochoten jí bránit nekompromisně až do posledního dechu. Jedná se tedy o velmi společenské plemeno, která bude raději s vámi ve společnosti, než aby byl sám doma.

Povaha

Německý ovčák je váš neohrožený a inteligentní parťák! Jeho energie a pracovitost ho staví na vrchol psího světa. S vrozenými sklony ke spolupráci a touhou vyhovět vám, je jako živý pohádkový pes. Ochranný instinkt a strážní schopnosti, které má ve svých genech, ho činí neomylným strážcem. Proto není divu, že ho využívají ve službách vojska a policie.

A nejen to! Německý ovčák je dokonalým členem rodiny. Má pevné pouto se svými lidmi a projevuje jim naprostou oddanost. K dětem bývá přátelský a trpělivý, pokud je správně socializován a vychován. Jeho energie je nakažlivá a vyžaduje dlouhé procházky, cvičení a mentální výzvy.

Přesto je třeba zmínit, že německý ovčák může být trochu nedůvěřivý vůči cizím lidem a ostatním zvířatům. Ale nezoufejte! Správná socializace a výcvik jsou klíčové pro udržení jeho temperamentu pod kontrolou a minimalizaci potenciálních problémů. S jasnou hierarchií, důsledností a láskou můžete společně překonat jakoukoliv výzvu.

Toto plemeno je jako žádné jiné. Zaslouží si majitele, kteří budou aktivní, angažovaní a ochotni věnovat mu čas, pozornost a správnou výchovu. Jeho pracovní schopnosti jsou fenomenální a jeho oddanost k rodině je bezmezná.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Německý ovčák je jedno z nejvíce pracovitých a učenlivých psů na světe. Jako advokát středně velkých plemen je vhodný i pro méně zkušené chovatele. Pamatujte, že německý ovčák je vnímavý a citlivý pes, který si vyžaduje citlivý přístup.

Jeho správná výchova spočívá v klidu, laskavosti a pevnosti. Pouze tak můžete získat jeho respekt a vytvořit silné pouto založené na důvěře a poslušnosti.

Německý ovčák je plemeno, které si zaslouží respekt, ale vyžaduje i důslednost. Avšak, při výchově je třeba mít na paměti, že tvrdý a surový přístup nepovede k požadovaným výsledkům.

Ovčák je citlivý pes, který vycítí měkké vedení a nedostatek autority. Klíčovou roli hraje klidné a laskavé, avšak nekompromisní a pevné vedení. Důslednost je základem úspěšného výcviku u německého ovčáka. Pes potřebuje jasné a konzistentní pokyny, aby porozuměl svým povinnostem. Správným vedením a důsledným přístupem majitel posiluje svou autoritu a vytváří základy pro harmonický vztah se svým psím společníkem.

Plemeno je rovněž vynikajícím hlídačem. Jeho vzhled a chování dokáží vzbudit respekt a odradit nezvané hosty. S nekompromisností a jistotou působí dostatečně ostře, aby ochránil svou rodinu a majetek. Má vrozené instinkty strážce a ochránce, které vám poskytují klidný pocit bezpečí.

Co se týče ostatních psů, německý ovčák může být občas trochu svéhlavý. Agresivita vůči jiným psům může vyústit, pokud se cítí ohrožený nebo pokud se s ním ostatní psi snaží vyjít na roveň. Nicméně, správná socializace a vedení od štěněcího věku mohou minimalizovat tyto problémy a zajistit klidnou koexistenci se psy a ostatními domácími zvířaty.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

V dávných dobách, kdy se v historických spisech objevují první zmínky o psu s vlčím vzezřením, nikdo netušil, že se jednou stane předkem německého ovčáka.

Avšak skutečný převrat nastal v 19. století, kdy se v německém kraji začal psát nový příběh. V roce 1899 se zrodil Spolek pro německé ovčáky, a v jeho středu stáli dva vizionáři – Max von Stephanitz a Arthur Mayer. Společně stanovili standard plemene, který později prošel mnoha úpravami a zdokonalením. Ale opravdovou hvězdou se stal pes jménem Horand von Grafrath, vychovaný na Stephanitzově chovatelské stanici. Byl to právě on, kdo otevřel dveře do světa moderního německého ovčáka.

Chovatelé se neomezovali jen na fyzickou krásu, ale také na pracovní schopnosti tohoto plemene. Německý ovčák se ukázal být neuvěřitelně inteligentním a oddaným společníkem. Během první světové války si svými statečnými činy získal obdiv a respekt. Brzy se rozšířil přes oceány a dobyl srdce lidí po celém světě. Jeho úspěch na výstavě v Hannoveru v roce 1922 byl jen začátkem jeho slávy.

Chov

Pokud plánujete vašeho ovčáka nastěhovat ven, jistě se mu tam bude líbit jako v pohádce! Velký, bezpečně oplocený dvůr či zahradní prostor se stane jeho královstvím, kde může volně pobíhat a hrát si. Bude potřebovat spoustu času na procházky, běhání a hraní, aby uspokojil své nekonečné množství energie a potřebu stimulace. Nezapomeňte na pravidelný trénink a cvičení, které mu pomohou udržet vyrovnanou jak tělesnou, tak duševní kondici.

Do bytu se moc nehodí, avšak, pokud mu poskytnete dostatek fyzické aktivity a mentální stimulace, společné procházky na vodítku, běhání na čerstvém vzduchu a zábavu v parku, ovčák bude spokojený a šťastný. Navíc vybavte byt dostatkem hraček a žvýkacích pomůcek, aby měl zábavu a udržel si klidnou mysl.

V obou případech je sociální interakce klíčová. Němečtí ovčáci jsou přirozeně rodinnými psy a touží být součástí vaší smečky. Zajistěte jim společnost, lásku a podporu, aby se cítili šťastní a v bezpečí. A nezapomeňte mu věnovat čas a pozornost prostřednictvím hraní, cvičení a výcviku. Pravidelná tréninková rutina je klíčová pro udržení jeho poslušnosti a správného chování.

 

Zdraví a známé problémy u plemena

Německý ovčák je hodně houževnatý, dlouhověký pes. Bohužel, ani toto plemeno se nevyhne zdravotním potížím.

Mezi nejčastější zdravotní problémy ovčáka můžeme zařadit:

 • Onemocnění pohybového aparátu
 • Dysplazie kyčelního kloubu
 • Dysplazie loketního kloubu
 • Volvulus žaludku
 • Degenerativní myelopatie
 • Exokrinní pankreatická insuficience (EPI)
 • Osteochondróza
 • Problémy s páteří (SCE)

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Německý závěr aneb auf wiedersehen

Nenechte se zmást tvrdohlavostí německého ovčáka. S důsledností a laskavým vedením se z něj stane oddaný a spolehlivý společník, který vás bude obdivovat a chránit s láskou a oddaností. Pamatujte si, že německý ovčák je inteligentní a pilný pes, který potřebuje nejen fyzickou, ale i duševní stimulaci. Ať už žije venku nebo v bytě, důležité je poskytnout mu dostatek pohybu, tréninku, duševních výzev a sociální interakce. Tím vytvoříte harmonický a šťastný vztah se svým německým ovčákem, který bude trvat po celý život. Ať dál září jeho statečnost a oddanost, ať jeho tlapky neustále putují po světě jako důkaz síly a krásy tohoto jedinečného psího plemene.

Použité zdroje:

Pomeranian

Pomeranian není jenom chlupaté klubíčko

Kohoutková výška: 18–22 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 2,3-5 kg

Délka života: 13-14 let

Typ srsti: Dlouhá, hustá, rovná

Země původu: Pomořansko, Velká Británie, vývoj zejména v USA

Povaha: Aktivní, hravá, učenlivá

Náročnost na výchovu: Střední

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina V – Špicové a primitivní plemena, Sekce 4 – Evropští špicové, Číslo standardu FCI: 97 (FCI řadí pomeraniana mezi německé trpasličí špice)

Společenský a temperamentní společník

Přestože na první pohled vypadá jako plyšová hračka, není to jen tak ledajaký mazlíček!

Teď se dostáváme k jeho velikosti. Pokud toužíte po psím společníkovi, který budí respekt na ulici a rádi byste ho brali i na dlouhé procházky v přírodě, Pomeranian by možná nebyl pro vás tou nejlepší volbou.

Tohle plemeno téměř nevyžaduje žádnou zvláštní péči! Není náročné na prostor, srst ani stravování. Avšak je to velmi společenské stvoření, které se doslova přilepí na svého majitele po celý zbytek jeho chlupatého života.

Povaha Pomeraniana

Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát opak, skrývá se v této okouzlující kuličce chlupů neuvěřitelná inteligence, poslušnost a společenskost! Pomeranian maj přirozeně hravou a přátelskou povahu, a jejich bystrý mozek je otevřený novým vjemům a dovednostem.

Jejich nekonečná zvídavost vyžaduje neustálou stimulaci a podněty, které zaměstnají jejich kreativní mysl. Ať už je to hračka plná skrytých pamlsků, zábavná interaktivní hra nebo chvíle strávená se svým milovaným páníčkem, využijí každého okamžiku pro rozvoj svých malých, ale ohromujících mozků.

Při nedostatku pozornosti nebo monotonii dá okolí najevo svůj názor hlasitě a se vší energií, kterou mu tělo dovolí! Jeho malé tělíčko bude odhodlaně vysílat signály, že potřebuje svůj díl dobrodružství, radosti a aktivit. A pokud se jim věnujete s plným srdcem, získáte přítele na celý život, který vás nenechá samotného ani na krok a bude se s vámi radovat z každého společného okamžiku.

Pomeranian má neodolatelnou tendenci k hravosti, která se snadno přenáší i na jejich výcvik. Jejich chytrost a rychlá mysl usnadňují proces výcviku poslušnosti, který je s nimi zábavným a radostným dobrodružstvím. Můžete společně objevovat nové triky a učit je novým povelům.

Jejich inteligence a schopnost se rychle učit je přímo ohromující.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Svým vzhledem, inteligencí a touhou po nových zkušenostech je Pomeranian jako stvořený pro dogdancing! Tato taneční disciplína, ve které pes a jeho páníček tvoří harmonický tým, je pro něj skvělým způsobem, jak projevit svou kreativitu a talent.

Je důležité si uvědomit, že negativní výchovné metody nejsou pro Pomeraniany vhodné. Tento inteligentní a citlivý pes rychle pochopí, co od něj očekáváte, a ještě lépe na to zareaguje, když je výchova založena na pozitivních metodách. Trpělivost, odměňování za správné chování a laskavý přístup jsou klíčem k úspěšnému výcviku. Vhodnou metodou pro výcvik Pomeraniana je i tzv. shaping, kde na základě klikru a zvuku majitel odměňuje chování, které po tyhle kuličce vyžaduje.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie plemena

Na okraji Polska a Německa se nachází oblast nazývaná Pomořansko. Její krajina byla domovem prvních předků toho, co dnes známe jako Pomeraniany. V minulosti vesničané využívali tato plemena k ochraně svých majetků. Tehdy byly Pomeraniany ještě o něco větší než dnes.

Až v 19. století se začalo toto plemeno zmenšovat zásluhou královny Viktorie. Byla známá svou láskou k pejskům a neodolatelně se zamilovala do Pomeranianů. Královna Viktorie zkřížila Pomeraniany se špici z Itálie, čímž dosáhla úžasného zmenšení velikosti.

Do Ameriky se plemeno dostalo v roce 1888, a to přineslo novou kapitolu do jejich historie. Zde se plemeno rychle rozšířilo a získalo si oblibu mezi mnoha chovateli a milovníky psů. V roce 1909 byli plemeno oficiálně uznáno Americkým chovatelským klubem (AKC).

Chov

Pomeranian je malý společenský parťák! Své místo nachází na pohodlném gauči ve vašem útulném bytě. Ale pozor, jeho huňatá srst vás rozhodně nešetří! Připravte se na pravidelnou dávku lásky a péče v podobě důkladného česání a údržby.

Ačkoliv je to malé plemeno, taky mají své limity s extrémními teplotami. Když se venku zima usadí, mohou snadno propadnout podchlazení. Naopak, při horkých letních dnech se může přehřát.

Ale nejde jen o srst a povětrnostní podmínky! Je to společenský pes a je závislí na lidské přítomnosti. Když jste pryč, truchlí a těžko snáší separaci. Jsou prostě „připoutání“ k vám, jako byste byli magnet pro jejich srdce.

Pomeranian je skvělým bytovým společníkem, ale berte v úvahu jeho nároky na péči, srst i touhu být ve vaší společnosti.

Zdraví a problémy kuličky

Když jste se dočetli až jsem, asi o toto plemeno máte zájem. Takže proto jsme si pro vás přichystali dobré zprávy! Pomeranian je celkově zdravé plemeno. Jedinými zdravotnými potížemi, kterýma trpí jsou klasické choroby, které postihují téměř všechny malá plemena.

Mezi tyto problémy patří:

 • Alopecie (ztráta srsti)
 • Hyperpigmentace kůže
 • Zúžení průdušnice: To se projevuje suchým kašlem a dušností.

Mezi další problémy můžeme zařadit i zubný kámen. Ale to není nic, s čím by si naše moderní pejsko – medicína neporadila.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Chlupatý závěr

Pomeranian je pejsek, který to, co postrádá ve svojí velikosti, dohání svojí inteligencí. Pokud tedy hledáte parťáka, který vás bude milovat a sprovázet dlouhá léta vašim životem. Určitě si zvolte toto plemeno. Do Pomeriana se určitě zamilujete na první pohled a odměnou vám bude láskyplná kulička štěstí.

Nebuďte překvapeni, když si uvědomíte, že Pomeranian se stane srdcem a duší vašeho domova. Jeho přítomnost vám přinese neuvěřitelnou radost a štěstí. Ať už jste zaneprázdnění nebo se cítíte osamělí, vždycky vás dostane svou něžnou a láskyplnou povahou.

Takže pokud hledáte společníka, který vám přinese nekonečnou lásku a štěstí, není třeba hledat dál. Připravte se na to, že se do něj zamilujete na první pohled a odměnou vám bude neuvěřitelně šťastná a láskyplná kulička radosti, která vás bude provázet na cestě životem.

 

Použité zdroje:

Rotvajler

Rotvajler a jeho špatná reputace

Kohoutková výška:
56-68 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 42-50 kg
Délka života:
11-12 let
Typ srsti:
Středně dlouhá, hustá
Země původu:
Německo
Povaha:
Oddaná, pracovitá, sebejistá, nebojácná
Náročnost na výchovu:
Vyšší
Velikostní zařazení:
Velká plemena
FCI:
Skupina II. - Pinčové, knírači, tzv. plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi), Číslo standardu FCI: 147

 

Ostrý úvod

Bohužel, i v dnešní době má tento nádherný a laskavý pes stále co do činění se špatnou pověstí. Nicméně už dlouho není tím ostrým "trhačem", který by se bezdůvodně vrhl na lidi. Za správných podmínek a s péčí o jeho výchovu se může stát domácím parťákem, který je nejen věrný, ale i nesmírně milý – takovým chlupáčem, jakého byste si mohli jenom přát.

Rotvajler má v sobě potenciál stát se skvělým členem rodiny, stejně jako se může vyvinout do role strážce vašeho majetku či osobní ochrany. Je však důležité si uvědomit, že rotvajler není vhodným psem pro začátečníky v kynologii. Jeho chytrost a síla by mohly představovat výzvu pro nové majitele. Bez správného vedení může nedisciplinovaný rotvajler rychle přerůst do nebezpečného a dominantního jedince, který by byl potenciálně nebezpečný nejen pro okolí, ale i pro vás.

Avšak pokud je rotvajler v péči zkušených a zodpovědných rukou, stává se z něj oddaný společník i pro vaše děti. Vztah, který má s dětmi, je plný lásky a oddanosti, a dokáže se postavit do ochranné role nejen pro vás, ale i pro vaše potomky, i za cenu ohrožení svého vlastního bezpečí.

Je třeba zdůraznit, že rotvajler je oblíbeným plemenem nejen mezi vojáky a policisty, ale i mezi těmi, kdo si dokáží vážit jeho inteligence, věrnosti a schopnosti. Mimo všechny předsudky je rotvajler v rukou zodpovědných majitelů pozoruhodným a oddaným parťákem, který může obohatit život svých lidí na mnoha úrovních.

Povaha

Povahově je Rotvajler dvojsečná zbraň. V nesprávných rukách se z něj stává přesné ten špatný pes, o kterém slyšíte ze všech stran. Rotvajler má povahu, která je výrazně ovlivněna jeho původem jako pracovního psa a jeho dlouhou historií v různých rolích, jako jsou strážení, ochrana, a také výkon různých pracovních úkolů.

V profesionální péčí se z něj však stává zlatíčko, které budete milovat a na oplátku bude milovat on vás. Jak už jsme zmiňovali, miluje děti, a proto je vhodným partnerem do rodin. Sám sebe totiž považuje za ochránce. Musíte však brát ohled na to, že je to poměrně velký a rázný chlupáč, proto je důležité vaše děti naučit, jak se k němu chovat.

Miluje společnost své „smečky“ a delší osamocení pro něj může vyústit v destruktivní chování, pokud ho však nebudete od malička cvičit k samotě. Pro rotvajlery je tato společnost velmi důležitá a vytváří silné pouto. Dlouhé období osamocení pro tohoto psa může mít nepříznivé následky a vést k destruktivnímu chování. To znamená, že pokud je rotvajler neustále ponechán sám bez společnosti a interakce, může to mít negativní vliv na jeho chování a pohodu.

Je klíčové, aby byl od malička veden a cvičen tak, aby se naučil snášet krátké období samoty. Tímto způsobem se může vyvinout do psa, který je schopen zvládnout osamocení bez destruktivního chování. Dalším charakteristickým rysy rotvajlerů je jejich přirozená opatrnost vůči cizím lidem a novým situacím. Tato vlastnost byla vytvořena v průběhu chovu těchto psů kvůli jejich schopnosti chránit své majitele a majetek. Rotvajleři mají tendenci být rezervovaní vůči neznámým lidem a neklidní v nových prostředích.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Díky svému původu jako pracovní pes má rotvajler vrozené sklony k aktivitě a motivaci plnit různé úkoly. Tato charakteristika je výsledkem jejich historického zaměření na práci a spolupráci s lidmi. Rotvajler může tuto energii a nadšení projevit skrze různé činnosti, jako je sportovní cvičení, fyzická aktivita či plnění pracovních úkolů.

Je výbornou volbou pro různé druhy výcviku, avšak nejlepší výsledky dosáhne při všestranném výcviku, který mu umožní rozvinout různé schopnosti. V rámci tohoto druhu výcviku může naplno uplatnit své dovednosti. Bude se učit obraně, stopování a poslušnosti. I když se může zdát, že některé z těchto dovedností nejsou pro běžný život nutné, u rotvajlera mají svoje místo a mohou přinést užitek.

Tento pes je skvělým společníkem, který se do všeho, co podnikne, pouští s nadšením a oddaností. Rotvajler do svých aktivit vkládá celé své srdce. Nicméně je důležité si uvědomit, že rotvajler je velmi inteligentní plemeno a rychle si zvyká na rutinu. Monotónní opakování stejných úkolů může u něj vyvolat pocit nezájmu nebo dokonce znechucení.

Proto je klíčové udržovat výcvik a aktivity pestrou a různorodou. Tímto způsobem budete udržovat jeho zájem a nadšení, což povede k pozitivnímu a úspěšnému vývoji jeho dovedností a chování.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Historie tohoto výjimečného chlupáče má hluboké kořeny, sahající až do dob Římanů. Považuje se za jednoho z nejstarších psů na světě, jehož příběh nás zavede do vzdálených časů. Název tohoto plemene, Rotvajler, nese stopy po městě Rottweil, které kdysi třímali klíčovou pozici jako významná římská osada. Právě zde se začala psát tato výjimečná kapitola psího dědictví.

V průběhu staletí sloužil rotvajler nejen jako spolehlivý společník, ale také jako neodmyslitelný pomocník v lovu divoké zvěře. S postupem času se jeho role rozšířila na shánění stád dobytka, a to díky jeho nezlomné vůli a všestrannosti. Jeho přezdívka "řeznický pes" se odvíjí od jeho těsného spojení s řezníky, kteří využívali jeho schopnosti při shánění dobytka na trh.

Vzdálená minulost neustále ovlivňovala jeho vývoj. Před dvěma sty lety se vzhled tohoto psa lišil od jeho současné podoby. V 19. století existovaly dokonce dvě různé varianty tohoto plemene – lehká a těžká. I když to může znít neobvykle, tato diverzita přispěla k jeho všestrannosti a uplatnění v různých úlohách.

Nicméně na přelomu 19. a 20. století čelil výzvám. Byl vytlačován z povědomí ve prospěch lépe stavěných plemen a zároveň mu nepřálo ani zákaz hnaní dobytka po cestách kvůli rozšiřujícím se železničním tratím. Téměř upadl do zapomnění.

Ale jeho osud byl jiný. Na scénu se opět vrátil v roce 1882, kdy se poprvé představil na světelných výstavách. O několik let později, v roce 1899, byl založen první chovatelský klub, který dal nový impuls péči a chovu tohoto plemene. Barvy se v průběhu let měnili, až se nakonec ustálil jediný standardní odstín v roce 1905.

V roce 1910 překročil další milník své historie tím, že byl oficiálně uznán jako policejní plemeno. Jeho inteligence, síla a odhodlání se ukázaly být nepostradatelnými pro práci v této oblasti. Takto se stal nejen historickým pokladem minulosti, ale i cenným partnerem a společníkem ve službách lidstva.

Chov

Původně vyšlechtěný pro lovecké a pastevní úkoly, dnešní rotvajler má sice v genech tyto dovednosti, ale jeho povaha se vyvinula do něčeho mnohem víc. Je to nesmírně oddaný a citlivý společník, který si vyžaduje blízkost svého páníčka a rodiny po celý rok. I když jeho historie je spojená s venkovními pracemi, v dnešní době bychom ho už na stálý pobyt venku nevybízeli. Jeho lásku a náklonnost potřebuje sdílet s lidmi, které miluje.

Jeho schopnost chránit majetek a hlídat prostor je výjimečná a nesporná. Ačkoli je schopen bdít nad majetkem bez problémů, potřebuje také pocit blízkosti a sounáležitosti, který mu poskytuje společnost rodiny.

Přestože byl v minulosti využíván i ve větších venkovských prostorách, není automaticky ideální volbou pro menší byty. Větší byt s dostatečným prostorem je pro něj vhodnější, pokud je zajištěna adekvátní mentální a fyzická stimulace. Tréninky, pravidelné procházky a fyzické aktivity jsou pro něj nezbytné a zásadní. Tímto způsobem mu můžete poskytnout nejen potřebný pohyb, ale také mu posloužit jako mentální výzva, což podporuje jeho šťastný a vyrovnaný život.

Celkově lze říci, že je více než jen pracovní pes. Je to kamarád, strážce a miláček, který přináší mnoho radosti a lásky do života svých majitelů.

Zdraví plemena

Rotvajler patří k velkým plemenům, proto se nevyhne ani různým zdravotním potížím, které se s jeho velikostí spojují. Mezi nejčastější problémy, s kterými se může potýkat jsou:

 • Dysplazie kyčelních a loketních kloubů.
 • Entropium, ektropium a osteochondritida.
 • Výjimečně rakovina.
 • Problémy se štítnou žlázou.
 • Zúžená aorta.
 • Onemocnění krve.
 • Atrofie sítnice.

I když se vám to může zdát, rotvajler opravdu není plemeno náchylné na zdravotní potíže. Všechny výše zmiňované problémy nejsou stoprocentně dané. Všechno je o včasné prevenci a o tom, jak se o vašeho chlupáče staráte.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Řeznický závěr

Rotvajler a jeho špatná reputace jsou dva nesmiřitelné světy, které se často setkávají ve veřejném povědomí. Avšak za tímto povrchním obrazem se skrývá plemeno s bohatou historií, výraznými charakterovými rysy a ohromným potenciálem. Tento pes se vyvinul z loveckého a pastevního pomocníka na věrného společníka a strážce, který může obohatit život každé rodiny.

Zdánlivě nekonečné povahové schopnosti ho činí univerzálním společníkem, který se však musí vychovávat s respektem a láskou. Jeho schopnost chránit, milovat a spolupracovat se staly cennými atributy v rukách zkušených majitelů. Je spolehlivý, oddaný a inteligentní, schopný se adaptovat na různé situace a role.

Rotvajler je nesmírně zajímavým, milujícím a důvěryhodným parťákem, který dokáže posílit rodinné pouto a přinést do života svých majitelů mnoho radosti a lásky. Překonat jeho špatnou pověst a přiblížit se k jeho skutečné povaze je cesta, která může vést k hlubokému a vzájemně prospěšnému vztahu, na který budete hrdí a který vám bude přinášet radost a spokojenost po mnoho let.

Použité zdroje: 

Samojed

Samojed je věčně vysmátý parťák

Kohoutková výška: 46-56 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 23-30 kg

Délka života: 11-15 let

Typ srsti: Hustá a dlouhá

Země původu: Rusko

Povaha: Nezávislá

Náročnost na výchovu: Nízká

Velikostní zařazení: Střední plemena

FCI: Skupina V. - špicové a tzv. primitivní, Číslo standardu FCI: 212

Usměvavá bílá kopka chlupů

Už od prvního pohledu si samojeda zamilujete. Věčný úsměv na tváři opravdu svědčí o jeho přátelské povaze! Se svou rodinou ale i s cizími lidmi vychází skvěle. Děti má rád a dokážeme s nimi vykouzlit kdejaké lumpárny, no určitě své děti naučte, jak se k tomuto chlupáči chovat.

Miluje zimu a chladné počasí. Musíte počítat s tím, že ho v zimě nedostanete ze sněhu jednoduše. Samojed býval pracovní pes, no v dnešní době je především společenským kamarádem. Je vhodný pro rodiny s dětmi, a hlavně k aktivním lidem, protože miluje pohyb.

Hned zde ale musíme varovat! Chlupy a chlupy… nikdy nekončící kolotoč. Je potřeba ho vyčesávat pravidelně! Když však starostlivost o jeho srst nezanedbáte, za odměnu dostanete nádhernou bílou srst, která zaujme každého, koho potkáte na ulici.

Povaha

Klid, vyrovnanost a oddanost, to jsou tři slova, která perfektně popisují tohoto chlupatého kamaráda. Samojed nemá sklony k agresivitě a je známý svou mírumilovnou povahou. Pokud ho však necháte dlouho samotného, může se stát, že bude mít opravdu hodně nadbytečné energie. To se projevuje především tím, že si hledá způsoby, jak se právě ve vaší nepřítomnosti zabavit. Občas se může stát, že po bytě roztahá všechny svoje hračky a v horším případě budete nacházet vaše okousané věci po celém domě. Proto je vhodné ho zaměstnat nějak jinak. Dlouhé procházky nebo vyběhaní v parku ho potěší. Určitě ho ale nepotěší, pokud ho necháte doma samotného. Je to sociální tvor, který vás potřebuje v životě. Když teda můžete, určitě si ho vemte s sebou všude kde můžete! Aspoň budete středobodem pozornosti…

Nicméně, až na tuhle jeho nadbytečnou energii, kterou můžeme brát jako jako plus nebo mínus, samojed je šťastný a veselý pes. Všechno bere s pozitivním a optimistickým přístupem. Díky dlouhému soužití s lidmi se z něj stala malá kulička štěstí, kterou vidíme dnes.

Jeho veselá povaha a schopnost vidět svět kolem sebe s optimismem jsou nakažlivé. S tímto chlupáčem se nikdy nenudíte a každý den přináší nové zážitky a smích.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/ 

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Určitě se ptáte, jak na výcvik tohoto plemena, že ano? Pro začínající chovatele může být toto plemeno trošku oříšek. Je potřeba vědět, jak ho zabavit a unavit. Ale nezoufejte, stačí znát správné triky. Samojedi milují adrenalinové aktivity,  jako je například agility cross, canicross, dogtrekking nebo bikejöring.

Díky své inteligenci a silné vazbě na majitele jsou samojedi rychlý studenti, i když sem tam mají sklony jednat jako samostatná jednotka a využívat svou chytrou hlavičku. Proto je důležité začít s jejich výcvikem již od malička, ať se naučí základní povelům, jako je přivolání a chůzi na vodítku. V opačném případě by se vám v jeho pokročilejším věku mohlo stát, že se trochu vzbouří a takové trable venku zažít nechcete!

Ale nebojte se, samojedi jsou také chápaví a rádi se učí trikům. I když sem tam využijí svou vlastní chytrou hlavičku, nemusíte se obávat, že by se proměnili v "kočičí" plemeno jako Shiba – Inu. Jsou to energičtí a inteligentní psi, kteří mají velkou radost z toho, když vám mohou udělat radost a ukázat, jak jsou šikovní. Při procházkách si dávejte pozor, protože v něm mohou ožít jeho lovecké pudy a mohl by se vám rozběhnout ani nevíte kam a pak byste ho hledali horko těžko.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Samojed je plemeno psa, jehož původ sahá až do Sibiře a severní Asie, kde žijí samojedské národy. Již samotný název plemene naznačuje jeho geografický původ. Samojedi se vyskytovaly i v tmavších barevných variantách a bílé zbarvení bylo výsadou jen pro chlupáče z nejsevernějších oblastí Sibiře.

Historicky byli samojedi využíváni k hlídání a pasení sobů, a také k tahu saní s nákladem. Byli oddanými společníky a doprovázeli své majitele na každém kroku. Ve tmavých nočních hodinách se k nim přitulili a zahřívali je svou teplou srstí.

Během 18. a 19. století začal samojed získávat pozornost i mimo svou domovinu. Během expedicí na severní pól byl využíván jako pracovní pes a také jako společník. Jeho schopnost přežít v extrémních podmínkách a přátelská povaha přispěly k jeho rostoucí popularitě.

Standard plemena byl sepsán až v roku 1909. Samojedové byli mezitím dovezeni do různých částí světa a získali si popularitu jako rodinní a výstavní psi. Dnes je Samojedský špice uznávaný jako krásný a přátelský společník. Je oblíbený pro svou bílou srst, úsměvný výraz a energickou povahu.

Chov

Samojed je energický a společenský pes, který potřebuje dostatek prostoru a pohybu pro své štěstí a spokojenost. Nejlepším řešením je poskytnout mu domeček se zahradou, kde si může volně pobíhat a vyblbnout se. Je důležité si uvědomit, že celoroční chov v kotci není doporučován. Samojedova hustá srst sice zvládne zimu a miluje ji, ale jeho srdce by mohlo být ohroženo.

Samojed je přirozeně společenský a potřebuje být s blízkými lidmi v pohodlí a teple. V horkých letních dnech je však nutné dbát na opatrnosti a vyhnout se přehřátí. Není vhodné vystavovat samojeda velké fyzické zátěži za extrémních teplot.

A upozorňujeme ještě jednou! Chlupy! Vyčesávejte mu je, pokud možno každý jeden den!

Zdraví a známé problémy u plemena

Celkově se řadí mezi zdravá psí plemena, no zdravotním potížím se nevyhne ani tenhle chlupáč. Mezi nejčastější potíže, které se můžou u tohoto plemena vyskytnou jsou:

 • Dysplazie kyčlí.
 • Oční onemocnění jako zákaly nebo progresivní retinální atrofie sítnice.

Zbytek zdravotních potíží není vztahován jenom na toto plemeno, ale je to spíše vykřičník pro budoucí majitele, aby si dávali pozor na cukrovku, hypotyreózu, rakovinu nebo glaukom.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Bílá tečka na závěr

Tak a teď už víme, že Samojed je ten krásný bílý pes s úsměvem od ucha k uchu. Je to určitě jeden z nejšibalštější vypadajících chlupáčů. Jeho neodolatelný vzhled, inteligence a věrnost z něj dělají skvělého společníka a rodinného přítele.

Výcvik Samojeda může být výzvou, ale jeho inteligence a touha po potěšení majitele nás nutí hledat způsoby, jak ho správně motivovat a trénovat. Být trpělivý a láskyplný je klíčem k úspěchu při výcviku tohoto nádherného psa. S jeho oddaností a ochotou se učit je všechno možné.

Samojed je nejenom plemeno psa, ale také přítel, který nám připomíná, že láska a oddanost jsou největšími poklady, které můžeme ve svém životě mít.

Použité zdroje:

Shiba-Inu

Bušidó aneb vyražte s námi za Shiba-Inu

Kohoutková výška: 35-41 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 7-11 kg

Délka života: 13-15 let

Typ srsti: Krátká, rovná, tvrdá

Země původu: Japonsko

Povaha: Pozorná, věrná, učenlivá

Náročnost na výchovu: Vysoká

Velikostní zařazení: Malá plemena

FCI: Skupina V - Špicové a primitivní plemena, Sekce 5 - Asijští špicové a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 257

Pes vycházejícího slunce

Toto rozkošné plemeno je taková kočka v psím těle, na tomto se milovníci tohoto plemena shodnou. Je to tvrdohlavý pes, který má svou hlavu a bude s vámi bojovat o pomyslný status vůdce smečky, pokud mu k tomu dáte možnost. Stačí však správný postup výchovy a tenhle pejsek se může stát skvělým parťákem do vašeho života.

Pokud tedy nemáte dostatečné zkušenosti s výcvikem psů, toto plemeno nemusí být tou správnou volbou pro vás. Pokud se ale i přes to chcete o tomto pejskovi dozvědět víc, budeme jenom rádi.

Povaha

Setkáváme se zde s jedinečným plemenem, které vyžaduje zkušeného pejskaře. Shiba Inu je původně lovecké plemeno a jeho lovecké pudy jsou stále silně přítomné a zakořeněné. To znamená, že musíte být stále v pozoru, protože nikdy nevíte, kam se Shiba může rozběhnout, sledujíc svůj lovecký instinkt.

Toto plemeno je silně teritoriální, a proto mívá problém s dalšími psími společníky ve vašem domově.

Jedním z nejzajímavějších aspektů Shiba Inu je jejich ohromující inteligence. Jsou velice bystří a mají schopnost rychle pochopit, co od nich požadujete. Nicméně si vybírají, kdy vás budou poslouchat, a kdy si ponechají svou nezávislost. To vyžaduje jemné vedení a přizpůsobení se jejich jedinečné povaze.

Je důležité být připraven na situace, které by mohly vzniknout v souvislosti s jejich dominantní povahou a obranou svého teritoria. S dávkou trpělivosti a pevným vedením je však možné Shibu naučit základní povely a upevnit vzájemnou důvěru.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Se správným přístupem a vytrvalostí je možné Shibu naučit základní povely a vytvořit harmonický vztah založený na důvěře a porozumění. Mějte na paměti, že Shiba Inu má svou vlastní osobnost a představuje výzvu pro pejskaře.

Shiba Inu je pes, který se nechá motivovat především svým vlastním prospěchem. Nebude se zapojovat do činností jen proto, aby udělal radost svému páníčkovi. Je důležité pochopit, že Shiba Inu je velmi sebe uvědomělé a nezávislé plemeno, které má své vlastní cíle a motivaci.

Tradiční pamlsky nemusí být pro Shibu dostatečnou motivací. Pozitivní výcvik za pomoci chutných dobrot, které ale opravdu miluje, jsou tou správnou cestou k výcviku.

Je důležité si uvědomit, že hrubé a přísné výchovné metody nebudou se Shiba Inu fungovat. Právě naopak, takové metody mohou vyvolat opačný efekt a způsobit nárůst agresivity u tohoto plemene. Shiba Inu vyžaduje citlivý a respektující přístup, který mu umožní rozvíjet svou přirozenou inteligenci a samostatnost.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie vycházejícího slunce

Shiba Inu je skutečně jedním z nejstarších psích plemen, jehož kořeny sahají až do období před 2000 lety. Toto plemeno je považováno za jedno z původních japonských plemen a nese v sobě dlouhou historii a tradici.

Bohužel, Shiba Inu čelilo vážnému ohrožení vyhynutí. Po období, kdy bylo Japonsko uzavřeno před zbytkem světa, se do země dostaly různá nová plemena psů. Tato přítomnost cizích plemen měla devastující dopad na japonská plemena psů kvůli silné epidemii psinky, a Shiba Inu se tak ocitl na pokraji vyhynutí.

Nicméně, díky úsilí a angažovanosti etologa Saito se podařilo zachránit toto plemeno před zánikem. V roce 1934 byl vypracován standard pro Shiba Inu, který stanovil jejich vzhled a charakteristické vlastnosti. V tento rok byla také oficiálně prohlášeno za národní poklad Japonska, čímž byl oceněn jeho kulturní a historický význam pro zemi.

Dnes je Shiba Inu obdivován po celém světě pro svou krásu, inteligenci a jedinečnou povahu. Je to plemeno, které se stále udržuje věrné svým předkům a japonským tradicím. Shiba Inu je živoucím důkazem odolnosti a síly plemene, které dokázalo překonat mnohé překážky a vrátit se jako uznávaný a ceněný symbol Japonska.

Chov

Toto plemeno, je vhodné jak pro venkovní prostředí, tak i pro bytové podmínky. Je však důležité si uvědomit, že venkovní kotec není ideální způsob umístění pro tohoto pejska. Shiba Inu může vykazovat odtažité chování a dělat si vlastní věci, pokud nedostane dostatek interakce s člověkem. Je proto důležité zajistit mu dostatek kontaktu a společnosti.

Přestože je Shiba Inu považován za vhodné plemeno pro venkovní prostředí, v bytě se tomuto plemenu často daří o dost lépe. Nemusíte se obávat, že by pejsek zbytečně zavíjením vyjádřil své pocity nebo narušil klid domácnosti, když jste mimo domov. Jeho ne moc velký vzrůst a čistota z něj dělají ideálního společníka pro bytové prostory.

Je však důležité si uvědomit, že i když je Shiba Inu adaptivní, stále potřebuje dostatek pohybu a stimulace. Pravidelné procházky, hry a mentální výzvy jsou pro něho nezbytné k udržení jeho fyzické a duševní pohody.

Zdraví a problémy

Shiba Inu je plemeno, které se pyšní dobrou zdravotní kondicí a dlouhou životností, i přes svou dlouhou historii a kořeny. V porovnání s jinými psy mají Shiby výhodu, že jsou relativně odolné vůči vážným chorobám.

Samozřejmě, jako u všech plemen, se mohou vyskytnout určité zdravotní problémy, ale ve srovnání s jinými psi se Shiby staví do pozice zdravějších plemen.

Mohou však mít potíže s:

 • Stomatologickými potížemi
 • Luxaci pately
 • Alergie, čí kožní projevy
 • Občas se vyskytuje epilepsie
 • Dysplazie kyčelního kloubu

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr pro japonský národní poklad

Nemůžeme si pomoct, no Shiba Inu je převtělená kočka. Buď vás bude ignorovat, nebo si bude myslet že má všemu vládnout ona.

Lze konstatovat, že Shiba Inu je fascinující plemeno se stejně fascinující historií. Je to pes, který je plný energie, inteligence a nezávislosti. Jestli si získá majitele svou povahou je otázka, na kterou si musí už každý odpovědět sám.

Navzdory své nezávislosti a občasné tvrdohlavosti je Shiba Inu loajálním a oddaným společníkem, který si získá srdce svého majitele. S adekvátním výcvikem, sociální interakcí a láskou se z něj stane skvělý a spolehlivý člen rodiny.

Použité zdroje:

Sibiřský husky

Sibiřský husky a jeho polární záře

Kohoutková výška: 50 až 60 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 15-28 kg

Délka života: 12-13 let

Typ srsti: Delší, velmi hustá

Země původu: Oficiálně USA, většina vývoje proběhla v oblasti Sibiře

Povaha: Přátelská, otevřená, zvídavá

Náročnost na výchovu: Střední

Velikostní zařazení: Střední až velká plemena

FCI: Skupina V – Špicové a primitivní plemena, Sekce 1 - severští saňoví psi, Číslo standardu FCI: 270

Láskyplné plemeno, které miluje lidi, psy a pohyb (hodně pohybu)

Vstupte do světa tajemných polárních krajin, kde se setkáte s krásou a sílou huskyho, která zanechá stopu v každém srdci.

Příroda stvořila jedno neobyčejné plemeno, které přímo září energií a životem. Pro lidi s pohybem v žilách a sportovce, kteří touží po dobrodružstvích, je toto plemeno jako stvořené. Jeho přirozená vášeň pro pohyb ho žene dopředu a vy s ním budete kráčet po dobrodružných cestách.

Věříme, že nádherné modré oči a jeho krásné zbarvení jsou jenom jedny z mála důvodu, proč jste si tohle plemeno vybrali.

Je to totiž plemeno, které je závislé na pohybu a socializaci, pokud jste teda člověk, který bývá v práci dlouho a nemůže se huskymu věnovat, radši se mrkněte po jiném pejskovy. Ušetříte si tak svoje vlastní duševní zdraví a nebudete pejska zbytečně trápit. Husky zvládá samotu hodně špatně, a to dokáže dát, pokud je v byte dlouho sám i docela hlasitě najevo.

Povaha

Huskyové, to jsou chytré a společenské bytosti, které milují svoje psí a lidské kamarády. Je to přirozeně smečkové plemeno, a proto je pro něj velmi důležité cítit se součástí týmu. Ale opatrně, husky má v sobě mnoho dominantních vlastností, a tak se může často pokoušet o mocenský boj. Proto jsou tito psi skvělou volbou pro zkušené veterány, kteří jsou přirozeným vůdcem. Nechceme přeci, aby si z nás husky udělal jen poslední článek v psím řetězu. S jejich výjimečnou inteligencí přichází i někdy nutkání jednat podle svého rozumu, pokud si nedáte pozor.

Na druhou stranu je jejich inteligence velkým přínosem při spolupráci, sportech a mushingu. Nebudou vám oponovat a rádi s vámi budou spolupracovat, pokud vám věří jako svému vůdci. Vypráví se, že toto plemeno má sklony ke skákání přes ploty a může se vám ztratit i během nejklidnější procházky.

Sousedi budou rádi, protože tohle plemeno moc neštěká. Nebudou však rádi z důvodu, že husky si rád zazpívá (vyje).

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Výchova huskyho vyžaduje trpělivost, důslednost a lásku.

Prvním krokem k úspěšnému výcviku vašeho čtyřnohého parťáka je pochopit, z jakého důvodu toto plemeno vzniklo (mushing). Když se podíváme, co mushing je, zjistíme, že husky potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb.

Když se podíváme na jejich životní styl, zjišťujeme, že v bytě se husky chová jako malé tornádo, pokud mu neumožníte dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace. Takže se připravte na dlouhé procházky, běhání nebo jízdu na kole, abyste uspokojili jejich touhu po pohybu.

Už od malých tlapiček je nezbytné zahájit proces socializace, který pomůže huskymu porozumět svět kolem sebe. Vystavujte ho různým situacím, lidem a dalším zvířatům, abyste v něm podpořili přátelský a vyrovnaný charakter.

Pamatujte si, že toto plemeno má v sobě geny smečkového zvířete. Pravidla a důslednost ve výchově jsou klíčové, protože jinak by mohl začít zkoušet vaši autoritu. Buďte pevným, ale láskyplným vůdcem, který jim ukáže správný směr.

Inteligence tohoto plemena je jako záře polárních světel – úžasná a zářivá. K uspokojení jejich potřeb po mentální a fyzické stimulaci zařaďte do jejich života různé tréninkové aktivity. Poslušnost, agility, a dokonce i mushing jsou pro ně jako vánek ze severních větrů. Udržují jejich mysl v pohybu a zabrání nežádoucímu chování, které by mohlo vzniknout z nudy.

Avšak nezapomínejte, že jejich vášeň pro pohyb je jako oheň v jejich srdcích. Dlouhé procházky, běhání a všelijaké sportovní aktivity jsou nutností. husky touží po volnosti a svobodě, a když to dostanou, jejich duše se rozzáří jako východ slunce nad sněhovými pláněmi.

Buďte jeho důvěryhodným vůdcem. Husky je plemenem s dominantní povahou, a proto je důležité, aby vás respektoval jako svého vůdce. Ukažte mu svou autoritu a stanovte jasné hranice.

Nezapomeňte, že výchova huskyho je také jako jízda na saních – plná výzev a odvahy. Musíte být důslední, ale přitom láskyplní vůdci jejich smečky. Zajistěte jasná pravidla a očekávání, abyste jim ukázali správnou cestu.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Sibiřští huskyové mají bohatou historii, která sahá až tisíce let zpět. Tito stateční psi se vyvinuli jako plemeno v Sibiři, kde byli využíváni domorodými kmeny jako tažné psy pro přepravu nákladu v drsném arktickém prostředí, kde se toto plemeno bravurně přizpůsobilo drsnému klimatu severního kraje a odolávalo mrazu a sněhu svou hustou srstí. Svou nezdolnou silou a odolností předčili veškeré očekávání. Vytvořili partnerství s lidmi, které bylo přepleteno vzájemnou důvěrou a vzácnou harmonií. Spřátelili se s ledem a větry, stali se jedním s divokou přírodou, která je obklopovala.

Husky se pyšní jednou z nejstarších DNA mezi plemeny psů, a tak potvrzují svůj legendární status. V minulosti byli tito neohrožení psi důvěrnými společníky dětí, když se společně kuli v postelích a poskytovali teplé objetí. Jejich výjimečnost pronikla i na Aljašku, kam byli poprvé importováni v roce 1908, právě v období zlaté horečky. Na svých osvědčených saních sloužily jako hrdinní tažní psi, dobyvatelé beze strachu.

Závody se staly jejich arénou, kde jejich srdce tlouklo nejrychleji. Sibiřští huskyové se stali symbolem nezdolného ducha a neúnavné vůle.

Huskyové vstoupili do dějin poté, co se přihlásili o slovo v náročném závodě All Alaska Sweepstakes, táhnoucím se přes 657 kilometrů. Jejich odhodlání a statečnost získaly zaslouženou popularitu, zejména díky slavnému "závodu smrti" neboli Velkému běhu do Nome v roce 1925 na Aljašce.

Tento epický okamžik je pevně spojen s nebezpečnou epidemií záškrtu, která se rozšířila uprostřed ledové zimy v městě Nome. Nejblíže dostupné sérum bylo v Anchorage, vzdáleném 1085 kilometrů od města. Jedinou nadějí bylo přepravit sérum pomocí psích spřežení. Psi se tak pustili do úkolu, běželi téměř neustále a čelili extrémnímu počasí s teplotami klesajícími až na -52°C.

Sibiřští huskyové dokázali tuto náročnou trasu zdolat za pouhých 5 a půl dne. Jejich hrdinství je dodnes oslavováno v každoročním závodu Iditarod, prestižním maratonu psích spřežení. Poslední sibiřský husky byl vyvezen ze Sibiře v roce 1930, a od té doby se jejich chov rozšířil nejprve v Americe a poté po celém světě, aby jejich odkaz přetrvával.

Dnes se jejich cesta posunula zářivějším směrem. Stali se oblíbenými rodinnými přáteli, jejichž srst září jako ledová klenba a jejich povaha je tak hřejivá jako polární slunce. Jsou to stateční společníci, kteří nás provázejí na našich výpravách životem.

Chov

I když je husky statečné a odolné plemeno přizpůsobené chladným podmínkám, chování huskyho na zahradě po celý rok vyžaduje pečlivou úvahu.

Miluje studené až mrazivé počasí. Pokud bydlíte v oblasti s teplým nebo horkým klimatem, musíte se postarat o dostatek stínu, pitné vody a možností ochlazování pro vašeho huskyho během horkých dnů. Extrémní teploty mohou být pro tohoto polárního psa nebezpečné a hrozí riziko přehřátí.

Je pověstný svými sklony k únikům a touhou po dobrodružství. Proto je důležité mít důmyslně navržené a pevné oplocení, které zabrání huskyho pokusu o útěk z vaší zahrady. Nikdo nechce ztratit svého neodolatelného dobrodruha.

Je to plemeno plné energie a vyžaduje pravidelnou fyzickou aktivitu a duševní stimulaci. Zajištění dostatečného prostoru pro běhání a cvičení na zahradě je důležité. Husky potřebuje možnost vybít svou energii a udržet si zdravou a šťastnou mysl.

Husky je smečkové zvíře a touží po společnosti lidí i jiných psů. Pokud plánujete chovat huskyho na zahradě, je důležité, abyste mu věnovali dostatek času a pozornosti. Hrátky, procházky a trénink jsou pro tuto společenskou bytost klíčové pro rozvoj zdravého a šťastného vztahu.

Celkově je nezbytné pečlivě zvážit individuální potřeby huskyho a zajistit mu vhodné podmínky pro život na zahradě. Ve společnosti svého huskyho si můžete užít mnoho vzrušení a nezapomenutelných chvil, pokud mu poskytnete vše, co potřebuje.

 

Zdraví

Husky je plemeno s vysokou odolností a obecně dobrým zdravotním stavem. Nicméně, jako u všech plemen, i u huskyho se mohou vyskytnout určitá dědičná onemocnění, která je třeba sledovat.

Mezi ně patří například:

 • Katarakta (šedý zákal očí)
 • Progresivní retinální atrofie (PRA – postupná ztráta zraku)

Tyto problémy se však vyskytují spíše ojediněle a zřídka dosahují nejzávažnějších forem.

Dalšími potenciálními zdravotními problémy, které mohou postihnout větší plemena psů, jsou dysplazie kyčlí a dysplazie lokte. Tyto stavy mohou ovlivnit správnou funkci a pohyblivost kloubů. U huskyho se tyto neduhy vyskytují spíše vzácně a zpravidla nejsou ve své nejzávažnější podobě.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

 Arktický závěr

Od první chvíle, co ho spatříte, se stane vaším nejlepším přítelem a důvěrníkem. Dlouhé procházky se stanou vašimi společnými rituály, kdy se oba napojíte na společnou vlnu a budete objevovat krásy světa kolem sebe. Jeho energie a vitalita vám budou připomínat, že život je dobrodružství, které stojí za to prožít. Takže, pokud jste připraveni na neuvěřitelnou symbiózu se psem, který je bude váš společník na cestě životem, pak je toto plemeno pro vás. Společně budete tvořit neuvěřitelné příběhy plné lásky, dobrodružství a nezapomenutelných okamžiků. Tam, kde žijí ti, kdo touží po dobrodružství a poutavých příbězích, najdete jedno plemeno, které svým chováním přímo vykřikuje: "Miluji svět a všechny, kteří ho obývají!" Tímto plemenem je nádherný Sibiřský husky.

Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér alias Staffy

Kohoutková výška: 33-41 centimetrů

Hmotnost plemena dospělosti: 13-17 kg

Délka života: 12-14 let

Typ srsti: Krátká, hladká

Země původu: Velká Británie

Povaha: Nebojácná, spolehlivá, vyrovnaná

Náročnost na výchovu: Střední

Velikostní zařazení: Střední plemena

FCI: Skupina III – Teriéři, Sekce 3 - Teriéři typu bull, Číslo standardu FCI: 76

Staffyho úvod

Síla, odvaha a oddanost. I to jsou vlastnosti tohoto úžasného plemena. Impozantní postava a nezlomný charakter jsou charakteristickými črty tohoto plemena. Za tím vším se však skrývá pes, který je připravený vám dát celé své srdíčko a stane se vaším věrným společníkem po zbytek jeho života.

Původně vyšlechtěný jako lovecký pes a bojový pes, se Staffy postupně proměnil v milujícího společníka. Dnes je známý svou láskou ke své rodině, schopností se snadno přizpůsobit a svou osobností.

Je důležité si uvědomit, že Staffie není vhodný pro každého. Jeho silná povaha a vrozená odvaha vyžadují majitele, kteří jsou připraveni investovat čas a úsilí do jeho výchovy a sociálního začlenění. Ale nemusíte se bát, veškerý čas a lásku, kterou do něho investujete, vám oplatí stonásobně zpátky.

Povaha

Povahou je to pes, který je na svém majiteli závislý a chce, až přímo vyžaduje jeho neustálou pozornost. Při správném výcviků a nasměrování je spolehlivý společník, který vás a vaši rodinu bude chránit i svým vlastním životem.

Toto plemeno je vyrovnané a vyzařuje respekt a sílu, což může v lidech vyvolávat obavy. Avšak, tato reakce je často neopodstatněná. Jeho odvaha, vytrvalost a hravost z něj činí oblíbeného a milovaného společníka. Miluje zábavu a aktivity a rád se učí novým trikům.

Miluje pozornost a společnost svých lidí. Jeho oddanost vůči rodině je opravdová a rád se zapojuje do všech rodinných aktivit. Počítejte tedy s tím, že tento chlupáč bude po vašem boku už navždy. Staffíci jsou také známé svou inteligencí a chápavostí. Jsou ochotni se učit a mají rádi výzvy. S vhodným výcvikem a správnou socializací se mohou stát poslušnými a dobře vychovanými psy.

Všechno to zní moc hezky, ale je důležité si uvědomit, že Staffíci mají výraznou osobnost. Proto je včasná socializace s dalšími chlupáči od brzkého věku důležitá. Miluje kousání a žvýkání, pokud tedy nechcete mít z vašeho bytu jenom okousané trámy, musíte ho dostatečně unavit jak fyzicky, tak psychicky.

Suma sumárum, Staffy je statečný, energický a společenský pes, který je oddaný své rodině. Správná výchova, socializace a láskyplné prostředí mu umožní rozvinout svůj skvělý charakter a stát se vynikajícím společníkem. S odpovědným a láskyplným přístupem může být neocenitelným členem rodiny.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/ 

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Hned v první řadě je důležité zmínit abyste ho naučili povel k pouštění. Stisk jeho tlamičky je silný a velmi rád si s vámi bude přetahovat o jeho oblíbenou hračku. Miluje míčky, a toho můžete využít ve svůj prospěch při jeho výcviku.

I když občas bývá tvrdohlavý, výcvik s ním může být sranda. Fyzické tresty na něj neplatí, protože má zvýšenou toleranci bolesti. Proto se ho snažte při výcviku motivovat. Motivujte ho pamlskem a sami uvidíte, co všechno se dokáže naučit. Občas mu to může trvat více času, no když se něco naučí, tak už to pak nikdy nezapomene! Hodí se i na sporty jako canicross, flyball a dogtrekking. V dnešní době jsou už sporty přímo pro bull plemena. v kterých se jedná o testování síly.

Každý sport, který s ním zkusíte, bude milovat. Stejně tak miluje dlouhé procházky. To znamená, že tento chlupáč není vhodný partner na gauč. Ano, rád si na gauči odpočine, hlavně pokud tam s ním budete vy, no pro jeho celkové zdravý je lepší pohyb.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Pravý původ Staffordshire Bull Terriera sahá až do dob dobytí Velké Británie římany. Během této éry se zde začala objevovat nová zábava zápasení psů s býky. Zpočátku se využívali na tyto zápasy velká plemena, ale postupem času se zjistilo, že jsou lepší a obratnější menší plemena.

Tato „zábava“ sloužila k pobavení lidí, ale zároveň si chudší třídy lidí mohli jednoduše přivydělat. Postupem času se tyto zápasy zakázali, no ani to nezabránilo tomu, aby se tyto zápasy praktikovali i nadále v tajnosti.

V historii tohoto plemena sehrál důležitou roli vévoda Hamilton, který si všiml inteligence a obratnosti těchto psů. Začal provádět křížení s cílem vytvořit dokonalé lovecké plemeno. Postupně se dostal do povědomí tehdejší elity, ale také začal zajímat pozornost méně majetných lidí. Staffy byl využíván i při soubojích s medvědy a opicemi, což svědčí o jeho odvaze a odolnosti.

Důležité je také zdůraznit propojení pěti hlavních a známých plemen. Staffordshire Bull Terrier, Americký Staffordshire Terrier, Anglický Miniaturní Bulteriér, Anglický Bulteriér, a dokonce i Pitbulteriér mají společnou část své historie. Staffordshire Bull Terrier je považován za prapředka všech těchto plemen.

I když je historie Staffyho plná zvratů, bylo toto plemeno oficiálně uznáno až v roce 1935, kdy byl stanoven první oficiální standard plemene. Od té doby si Staffy získal své místo mezi populárními psy a získal si srdce mnoha lidí svou výjimečnou povahou a oddaností.

Chov

Určitě ho nedoporučujeme na celoroční chov v kotci a ani venku na zahradě. Je to společenský tvor, který netouží po samotě a potřebuje být neustále s vámi, svým milujícím páníčkem. Jeho "skladná" velikost mu umožňuje snadno se vejít do vašeho domova, aniž by zabíral příliš místa.

Je ochoten vyčkat dlouhé hodiny, až se vrátíte domů z práce, avšak je důležité mu zajistit dostatečné zaměstnání, abyste se nevrátili k rozbombardovanému bytu plnému jeho nezbedných nápadů. Je skvělým společníkem pro celou rodinu a bude ochránce nejen vás, ale i vaší rodiny. I menší byt s více člennou domácností pro něj není žádným významným problémem, ba naopak, rád se zapojí do rodinných aktivit a přinese do domova spoustu radosti.

Zdraví a problémy plemena

Stafbulíci trpí pár zdravotními potížemi. Během dospívání se můžou vyskytnout potíže s klouby. Protože se rád hýbe, skáče a běhá, musíte si dávat na tyto aktivity v jeho raném vývoji pozor. Nechceme, aby se nám tento chlupáč zranil už jako štěně.

Bohužel se Staffy nevyhne ani jiným onemocněním, mezi které můžeme zařadit:

 • Lízací syndrom (váš pejsek si jedno místo vylízává tak často a silně, že se mu tam vytvoří bolestivé boláky).
 • Hyperplastický primární sklivec (PHPV). Označuje se tak zákal ze zadního pólu čočky.
 • Občas se vyskytuje dědičný šedý zákal.

Jinak je to ale celkově odolné a zdravé plemeno. Všechno však závisí od toho, jak se o vašeho pejska budete starat a jestli s ním budete navštěvovat vašeho veterináře.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Na závěr můžeme konstatovat, že je Staffy chlupatý parťák plný lásky. Jeho temperamentní a hravá povaha z něj dělají v dnešní době velmi oblíbeného parťáka. Když se dbá na jeho správnou výchovu a péči, otevře se vám jako květiny na jaře.

Zažijete s ním nezapomenutelné chvíle naplněné radostí. Když si zvolíte toto plemeno, zapíše se vám do srdce na věky a jiné plemeno už nebudete nikdy chtít. Jeho neustálá touha být s vámi a hravost vám bude každý den čarovat na vaší tváři úsměv.

Pamatujte ale, tento chlupáč není ozdoba, ale je to tvor, který potřebuje lásku, pozornost a aktivitu. Je to jedinečný pes, který vám dá poznat opravdovou lásku na čtyřech tlapkách. V jeho přítomnosti nebude váš den už nikdy smutný a tmavý. Bude totiž naplněný jenom láskou a štěstím.

 

Použité zdroje:

Tibetská doga

Tibetská doga – jedno z největších plemen

Kohoutková výška:
61-66 centimetrů
Hmotnost plemena v dospělosti: 40-90 kg
Délka života:
11-13 let
Typ srsti:
Drsná, rovná, středně dlouhá
Země původu:
Tibet
Povaha:
Samostatná, ostražitá, nedůvěřivá
Náročnost na výchovu:
Vyšší
Velikostní zařazení:
Velká až obří plemena
FCI:
Skupina II – Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi, Sekce 2 - Molossoidní plemena (dogovití psi), Číslo standardu FCI: 230

 

Úvod do světa mnichů

Sháníte parťáka, který vám nejen „ukradne“ srdce, ale také přitáhne pohledy a zároveň vás podrží ve všech dobrodružstvích? Pokud je vaše odpověď kladná, máme pro vás to pravé plemeno. Jeho působivá povaha a vzhled ho staví do centra pozornosti, ať už se ocitnete kdekoli. Pokud hledáte společníka, který zaujme nejen vzhledem, ale také věrnou přátelskostí a osobitými rysy, tibetská doga je přesně tím pravým plemenem. (Abychom nezapomněli, je to ideální pes na hlídání vašeho pozemku!)

Tibetská doga, plemeno, které svým zjevem a charakterem nezapře svůj původ a odvěkou historii, je jako stvořená pro ty, kdo hledají nejen psa, ale skutečného parťáka. Její sláva a popularita mohou být částečně spojeny s mystikou Tibetské vysočiny a s touto historií se pojí také mnoho pověstí a tradic. Tím, že se rozhodnete pro tibetskou dogu, se stanete součástí dědictví a odkazu, který nese nejen krásu, ale i osobitý ráz.

Zkrátka řečeno, pokud jste připraveni na společníka, který vás bude okouzlovat svým vzhledem i povahou, ať už v klidných chvílích u krbu nebo během aktivních výletů, tibetská doga je tu pro vás.

Povaha

Tibetská doga je plemeno s bohatou a různorodou povahou, což ji činí výzvou spíše pro zkušené kynology než pro začátečníky. Můžeme říci, že tato plemena jsou pro skutečné veterány. Je totiž známá svou neotřelou osobností, která spojuje mnoho pozitivních vlastností, ale zároveň vyžaduje trpělivost a porozumění.

Tibetské dogy jsou nezávislými psi, mají v sobě schopnost rozhodovat a často jednat na základě svého uvážení. To může být pozitivní, protože projevují schopnost přemýšlet a reagovat na různé situace, ale v rámci výcviku a poslušnosti vyžaduje trpělivost.

Plemeno má poměrně vysokou úroveň energie a vyžaduje pravidelný pohyb a aktivitu. Dlouhé procházky a fyzické cvičení jsou nezbytné pro udržení jejich fyzického i duševního zdraví (i vašeho, věřte nám).

Tibetské dogy jsou známé svou věrností svým majitelům a vytvářejí silná pouta s rodinou a „smečkou“. Jsou ideálními společníky pro ty, kteří si přejí mít oddaného přítele na své straně.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Tibetská doga je známá svou nezávislou povahou, což znamená, že při výcviku je klíčové zachovat trpělivost a důslednost. Toto plemeno bývá často nezávislé a občas i trochu tvrdohlavé, takže je důležité mít realistická očekávání ohledně délky trvání výcviku. Neztrácejte naději, pokud se vše nedaří podle vašeho plánu.

Jednou z efektivních metod výcviku tibetských dog je pozitivní posilování. To zahrnuje odměňování vašeho psa pamlsky nebo chválou, když správně provede požadovanou akci. Je důležité se vyhýbat fyzickým trestům a nadměrnému křiku, protože to by mohlo spustit negativní reakce u vašeho psa a způsobit, že vás bude vnímat negativně.

Tibeťané mají krátkou pozornost, takže se snažte udržovat tréninkové seance krátké a zábavné. Pravidelné opakování je klíčem, ale vyvarujte se příliš dlouhým a monotónním tréninkům, které by mohly mít za následek ztrátu pozornosti vašeho psa.

Věnujte také dostatek času socializaci vaší tibetské dogy. Umísťujte svou dogu do různých situací. Setkání s různými lidmi a dalšími psy pomáhá vašemu psovi stát se společenským a dobře přizpůsobivým.

Důležité je si pamatovat, že každý pes je jedinečný a co funguje u jednoho jedince, nemusí fungovat u druhého. Buďte kreativní, flexibilní a přizpůsobte svůj výcvik individuálním potřebám vaší tibetské dogy. A nezapomeňte, že společné dobrodružství výcviku může posílit pouto mezi vámi a vaším psem.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/ 

Historie

Tibetská doga, jak již název naznačuje, má své kořeny v Tibetu, a to ještě z doby, kterou bychom mohli nazvat středověkem této horské oblasti. Co to ale znamená v praxi? Že tibetská doga má na svém rodokmenu zápis po staletí zpět, čímž patří mezi jedno z mála plemen, která si uchovala svoji původní genetickou čistotu.

Prvotní úkolem tibetské dogy bylo chránit kláštery v tibetských Himalájích a jejich vzácné poklady. Tato náročná úloha vyžadovala skvělé strážce, a to právě tibetské dogy. S jejich impozantní velikostí a sílou nebylo nic, co by jim mohlo konkurovat.

Ale tibetská doga nebyla jen hlídačem klášterů. Stala se rovněž oblíbeným psem v tibetské královské rodině, kde měla ochrannou roli. V tibetské kultuře byla tato plemena ceněná jako cenný dar a náboženský symbol, a tak se dostala i za hranice Tibetu.

V průběhu 19. a počátkem 20. století byly některé tibetské dogy vyvezeny do západního světa, což zahájilo proces globalizace tohoto plemene. Dnes jsou tibetské dogy stále ceněnými psy a unikátní společníci. Jejich klidná povaha a věrnost je dělají výbornými rodinnými psy a stále jsou využívány jako strážci a hlídači.

I v moderní době se toto plemeno těší oblíbenosti jako hlídací pes, no pomaličku se dostává do rodin i jako rodinný parťák. Jen čas ukáže, jakým směrem se toto plemeno vydá v budoucnu a kam ho naše rozmazlovaní dovede.

Chov

Chov tibetské dogy je možný jak venku, tak uvnitř domu, ale musíte brát v úvahu několik specifických potřeb tohoto plemene, zejména co se týče odolnosti vůči teplotním změnám.

Tibetské dogy jsou skvělými společníky pro celoroční chov, pokud jim zajistíte vhodné podmínky pro všechna roční období. Důležité je uvědomit si, že mají hustou srst, která jim slouží jako přirozený izolant. To znamená, že snášejí chladnější počasí lépe než horké. Pokud venku panují velmi nízké teploty, poskytněte jim vhodné úkryty, jako je izolovaný kotec nebo přístřešek, kde se mohou ukrýt před mrazem a větrem.

I přes svou nezávislou povahu potřebují tibetské dogy stále pozornost a společnost svých majitelů. Pokud je chováte venku, mějte s nimi pravidelný kontakt, hrajte se s nimi a věnujte jim pozornost.

Mají také vrozený instinkt ochrany, což je užitečné, pokud jsou využívány jako strážci. Ujistěte se, že mají dostatečné oplocení a prostor, kde mohou plnit svou hlídací roli. Při setkání s cizími lidmi a zvířaty může být tento instinkt výrazný, buďte tedy opatrní a dávejte pozor na jejich reakce na neznámé situace.

Celkově lze tibetskou dogu úspěšně chovat jak venku, tak uvnitř, pokud jim poskytnete správnou péči a prostředí odpovídající jejich potřebám a povaze.

Zdraví plemena

Díky tomu, že se toto plemeno vyhnulo křížení obloukem, muže se radovat poměrné dlouhověkosti, bez zbytečných zdravotních potíží. Když už se u nich něco vyskytuje, nejčastěji to je:

 • Dysplazie kyčelních a loketních kloubu.
 • Nádory a záněty kostí.
 • Autoimunitní onemocnění štítné žlázy.
 • Torze žaludku.

Konec konců, vše je jenom na vás a na vaší starostlivosti. Některé zdravotné problémy neovlivníte, no můžete je včas podchytit, pokud budete vašeho chlupáče brát na návštěvy k jeho oblíbenému veterinářovy.

Doporučené produkty: 

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy

 Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Tibetský závěr

Hledáte parťáka, který vás okouzlí nejen svým vzhledem, ale také svou jedinečnou povahou? Pokud je vaším cílem mít společníka, který vás bude provázet nejen v klidných chvílích u krbu, ale také během dobrodružných výletů, pak je tibetská doga tím pravým plemenem pro vás. Její nezávislá povaha, věrnost a ochranitelské instinkty ji činí ideálním společníkem pro ty, kteří si přejí mít věrného přítele po svém boku.

Tibetská doga, která má na svém rodokmenu zápis staletí zpět, patří mezi jedny z mála plemen, která si zachovala svou původní genetickou čistotu. Její historie sahá až do tibetského středověku, kde plnila důležitou úlohu v ochraně klášterů a vzácných pokladů. Dnes se stále těší oblíbenosti a nachází své místo jako věrný společník a skvělý strážce.

Celkově lze říci, že představuje kombinaci krásy a osobitosti, kterou si zamilujete. Staňte se součástí dědictví tohoto plemene a objevte krásu a věrnost, kterou vám může přinést. Tibetská doga je připravena být vaším oddaným společníkem a parťákem v dobrodružstvích, která vás teprve čekají.

Použité zdroje: