Chlupáči pozor ! Prodejna Říčany je trvale přesunuta do OC Lihovar, Barákova 237, Říčany !

Bišonek

Bišonek a.k.a Bichon Frisé

Kohoutková výška:
23-35 centimetrů
Hmotnost v dospělosti:
3-6 kg
Délka života:
12-15 let
Typ srsti:
Dlouhá, jemná
Země původu:
Francie/Belgie
Povaha:
Temperamentní, hrdá, živá
Náročnost na výchovu:
Nižší
Velikostní zařazení:
Malá plemena
FCI:
Skupina IX. - Společenská plemena a toy, Sekce 1 - Bišonci a příbuzná plemena, Číslo standardu FCI: 215

 

Středobod pozornosti

Bišonek, známý také jako Bichon Frisé, je malé plemeno s laskavou povahou.

Jeho roztomilý vzhled a hravý charakter vás okouzlí již při prvním setkání. I když vypadá jako malý a křehký tvor, má skutečně energickou povahu a touhu učit se nové věci.

Je třeba si však uvědomit, že Bišonci mohou trpět separační úzkostí, což znamená, že se necítí dobře, když jsou dlouho sami. Proto je důležité, aby byli s lidmi, kteří si je mohou vzít všude s sebou nebo s lidmi, kteří tráví doma dostatek času. To z nich činí skvělého společníka pro seniory, kteří mají čas a možnost věnovat se jim.

Další vlastností Bišonků je, že jsou vhodní i pro alergiky, protože jejich línání je minimální. To znamená, že se nemusíte trápit s nadměrným vyčesáváním nebo odstraňováním chlupů z vašeho domova, na rozdíl od jiných plemen.

Celkově vzato, Bišonek je skvělým společníkem pro ty, kteří hledají láskyplného, hravého a inteligentního psa, který není náročný na péči.

Povaha

Bišonci jsou obecně poslušnými a přátelskými tvory. Musíte je tam ale navést a nasměrovat pomocí výcviku. K tomu se dostaneme ale později.

Je skvělým společníkem jak v pohodě, tak v nepohodě. Je hravý, milý, aktivní a veselý. Občas může být hlučnější, zejména při přivítání a hlídání. Hlídání zde znamená, že hlasitě oznámí každou bytost, která se snaží dostat do vašeho prostoru. Avšak po seznámení s ní se na jeho tváři objeví hravý úsměv. Bišonci nejsou však určeni k tomu, aby hlídali váš dům.

Pokud chcete omezit jejich hlasité projevy, je potřebné je k tomu vést už od malička. To znamená, že stejně jako u ostatních plemen, je potřeba s bišonky trénovat a připravit na oddělení od páníčka. To zajistí, že jejich štěkání nebude obtěžovat sousedy.

Pokud jde o procházky venku, bišonci se obvykle obejdou bez vodítka. Pokud je od raného věku naučíte základním povelům, nemusíte se bát, že by od vás uháněli na velkou vzdálenost. Jejich lovecké instinkty jsou minimální a bez vodítka se cítí nejlépe, což určitě oceníte.

Doporučené produkty:

Interaktivní hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/interaktivni-hracky-2/ 

Hračky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/hracky-pro-psy/

Výcvik

Pozitivní výcvik je pro bišonky velmi důležitý. Nebudete se stačit divit, co dokážou udělat odměny a správně zvolená intonace hlasu. Zvolte proto hravou formu výcviku ale s jasnými pravidly. Bišonek je chytrý a chápavý pejsek, který vás bude chtít potěšit a bude se snažit naučit nové povely.

Pokud jste aktivní typ, bišonek se skvěle zapojí do aktivit jako je agility, flyball nebo tancování se psem. Je však důležité pamatovat na to, že jsou to stále menší plemena a neměli by se zbytečně přetěžovat. Je vhodné přizpůsobit aktivitu jejich velikosti a schopnostem, aby si užívali pohybu bez rizika zranění.

Bišonek je skvělým společníkem a je velkou radostí trávit čas s ním. Vhodný a důsledný výcvik spolu s hravým přístupem vytvoří harmonický vztah mezi vámi a vašim bišonkem.

Doporučené produkty:

Vše pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vse-pro-vycvik/

Pamlsky pro výcvik - https://www.pejskovice.cz/kategorie/treninkove/

Historie

Bišonek je skutečně malé plemeno psa s bohatou historií, jejíž kořeny sahají až do starověku. I když se jeho původ považuje za tajemný, jeho první známé záznamy pocházejí z Francie.

Tito roztomilí psi byli oblíbenými parťáky námořníků, díky čemu se dostali kolem 14. století do Itálie. Časem se stali oblíbeným plemenem šlechticů. Toto plemeno tu však nezakotvilo a na začátku 16. století se toto plemeno i díky francouzským vojákům dostalo do Francie.

Jak se mohlo dostat do Francie, když tam má mít kořeny? No, to je právě ta mlha nejasností v jeho předcích. Některý kynologové se shodují, že toto plemeno má kořeny z barbeta. Někteří zas tvrdí že má v sobě pudla a někteří zas tvrdí, že pochází z Itálie a z cayenského psa. No, je to takový chaos, že nemá smysl se v tom dále hrabat. Na nic nového stejně nepřijdeme.

Nicméně během historie byl bišonek ceněn především pro svou schopnost být spolehlivým a oddaným společníkem. Tento pes je známý svou hravostí, živostí a láskou ke své rodině. Je také velmi přizpůsobivý a snadno se učí, což z něj činí skvělého společníka pro lidi všech věkových skupin.

V současnosti je bišonek populárním plemenem po celém světě. Jeho vzhled a přátelská povaha ho činí oblíbeným jak mezi jednotlivci, tak i mezi rodinami. Bišonek je skutečně vynikajícím společníkem, který přináší radost a lásku do života svých majitelů.

Chov

Jak jste si již možná domysleli, bišonek se nejlépe hodí do městského bytu. Dokonce může žít i v menším bytě díky své "skladnosti". Nejsou to velcí psi, takže nezabírají příliš mnoho prostoru.

Je však důležité si uvědomit, že bišonek není jen lenoch a povaleč na gauči. I když si rád odpočine, má rád pohyb a procházky. Proto je důležité poskytovat mu dostatek fyzické aktivity a pravidelných procházek. Bišonek není vhodný pro chov v kotci nebo pro pobyt venku celoročně. I když je poměrně odolný, jeho separační úzkost by takové podmínky nezvládla.

Bišonka je třeba pravidelně venčit, a to alespoň dvakrát denně. Můžete s ním chodit na kratší procházky nebo ho zahrnout do svých každodenních aktivit.

Zdraví a známé problémy u plemena

Jedná se o zdravé plemeno, u kterého se vyskytují dědičné onemocnění jenom občas. Dávejte si pozor na to, z jakého chovu toto plemeno berete, protože v zahraničních chovech se mohou objevovat:

  • Kožní problémy.
  • Patelární luxace.
  • Jaterní problémy.
  • Autoimunní hemolytic.
  • Chudokrevnost (AIHA).
  • Hrombocytopenia (ITP).

I když je to plemeno obecně zdravé, trpí s nadměrným slzením očí, ale to se netýká specificky jenom bišonků. Jako náš kamarád Pomeranian a ostatní menší plemena, může trpět na zubní kámen a zánět dásní.

Doporučené produkty:

Vitamíny - https://www.pejskovice.cz/kategorie/vitaminy/

Krmiva - https://www.pejskovice.cz/krmiva/

Pamlsky - https://www.pejskovice.cz/kategorie/pamlsky-pro-psy/

Závěr

Bišonek je bezpochyby roztomilým a charismatickým plemenem. Je to skvělý společník pro lidi, kteří hledají lásku, radost a bezpodmínečnou oddanost. Starostlivost o bišonka vyžaduje emocionální inteligenci a porozumění. Na gauči si určitě rád poleží, no jeho srdíčko se naplní radostí při procházkách a volnosti.

Správným výcvikem a vedením se z tohoto chlupáče stane spolehlivý a poslušný parťák, který vám bude každý den zpříjemňovat a rozveselovat. Pokud si vyberete bišonka, je důležité si uvědomit, že potřebuje lásku péči a pozornost. Jeho touha po tom, aby se byl součástí vaší rodiny je silná.

Zvolit si toto plemeno znamená zvolit si přítele na celý život. Je to jedinečný a nezapomenutelný parťák, který se stane součástí vaší rodiny.

Použité zdroje: